zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražští symfonikové se už zítra vracejí s Rybovkami

Kouzelná Rybovka Matěje Formana

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po roce opět uvede představení Kouzelná Rybovka Matěje Formana, které připravil společně s Divadlem Bratří Formanů. Scénickou podobu známého díla si diváci vychutnají v provedení Barokního orchestru Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy, s pěveckými sólisty, Kühnovým smíšeným sborem a herci Divadla Lampion. První představení se uskuteční v úterý 29. listopadu 2022 v Kostele sv. Šimona a Judy. Další reprízy jsou plánovány na 30. 11., 1. 12. a 25. 12. 2022. Představení jsou již kompletně vyprodána.

Scénické provedení slavné a velmi oblíbené České mše vánoční Jakuba Jana Ryby představili Pražští symfonikové v minulé sezóně.
„Představení se okamžitě stalo hitem a bylo jasné, že se zařadí mezi pravidelný sezónní repertoár Pražských symfoniků. Spojení hudby Jakuba Jana Ryby s kouzelným světem loutek Divadla Lampion a inscenátorem čarokrásných příběhů Matějem Formanem tvoří skutečně poetický zážitek, na který věřím, že se návštěvníci budou rádi vracet,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.
Česká mše vánoční z pera Jakuba Jana Ryby je tradiční kus, který provází tento sváteční čas každoročně v mnoha podobách. Právě proto se režisér a výtvarník Matěj Forman rozhodl pro zpracování poněkud jiné, unikátní, bohaté, které probudí všechny smysly.

„V poměrně rozlehlé pastýřské hře kongeniálním způsobem vyjádřil atmosféru zvěstování, očekávání a příprav na narození Ježíše Pána i následnou radost z jeho narození. Ryba byl i autorem veršovaného textu v českém jazyce. Jeho cílem nebylo posluchače ohromit, oslnit pompézností, leč prostě, bez patosu, na druhou stranu však dostatečně vroucně, opravdově a srozumitelně navodit atmosféru oné svaté noci i událostí na ni navazujících. Chtěl touto skladbou oslovit lidi různých společenských vrstev, vzdělání i věku, vtáhnout jednoho každého posluchače do radostného děje, aby jej mohl ve svém srdci opravdu prožít, ne pouze pasivně vnímat jako něco nedosažitelného,“ dodává ke skladbě a jejímu vzniku dirigent Zdeněk Klauda.

Všechna představení v Kostele sv. Šimona a Judy jsou již kompletně vyprodána, scénické zpracování Rybovky Matěje Formana bude rovněž uvedeno ve Smetanově síni Obecního domu tentokrát s orchestrem FOK 21. a 22. prosince 2022. Poslední vstupenky na tato představení jsou k dispozici na www.fok.cz.

29.11.2022 16:11:58 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Matilda (MdB)

Články v rubrice - Koncerty

Pražští symfonikové připravili večer s hobojem

Liběna Séquardtová

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahraje ve světové premiéře Koncert pro hoboj a orchestr Jaroslava Krčka, ...celý článekČasopis 04 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Y Evenets hledají formy rezistence v Divadle X10

Y Evenets

Rok 2023 je pro Y Events, experimentální dramaturgickou řadu Divadla X10, rokem sebereflexe. Čtyři události př celý článek

další články...