zvláštní poděkování
Quantcom.cz

O koních, o smrti a jiných lidech

Z tvorby Markéty Luskačové

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava fotografií přední české fotografky Markéty Luskačové představí od 5. února do 20. března 2011 Galerie/Kabinet ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.
Sedmdesát tři fotografií zachycuje masopustní slavnost v Roztokách a Úněticích v letech 1999–2010. Masopustní období začíná den po svátku Tří králů a končí, vrcholí den před Popeleční středou, kterou začíná předvelikonoční půst. Po staletí byly masopusty v našich zemích součástí lidových tradic, které byly v období komunismu přerušeny. V devadesátých letech začala u nás jakási renesance masopustů. „Fotografovala jsem nejméně čtyřicet různých masopustů, ale doma jsem na tom roztočském. Roztočtí jsou jiní. Mám ráda jejich vervu a radost, s jakou dělají svůj masopust, ne pro své děti, ale s nimi. Roztočtí se stali mými dobrými přáteli. Fotografuji jejich masopust dvanáct let. Za ten čas se z malých holek staly dívky, z dívek mladé maminky. A já? Každým rokem mám o trochu těžší nohy.“ Vyznává se autorka fotografií, Markéta Luskačová. Ve svém díle zachycuje příběhy lidí a masek v masopustních průvodech, které pravidelně oživují zimní krajinu nedaleko Prahy. Jde o první systematický fotografický projekt v České republice, na kterém Markéta Luskačová pracovala dvanáct let a jehož výsledek je určen odborné i laické veřejnosti. Projekt nabízí ukázku profesionální dokumentace obnovené tradice lidové slavnosti, možnost studia jedinečného souboru masek a jejich tradičních rolí v masopustním průvodu. V neposlední řadě poskytují fotografie návštěvníkům možnost ohlédnutí za vývojem desetileté obnovené lidové tradice.

Výstava bude probíhat v čase roztockého a únětického masopustu 2011, v místě, kde masopust tradičně začíná. Návštěvníci masopustu budou mít vynikající příležitost zhlédnout výstavu a zároveň být účastni příprav i realizace lidové tradice.

Markéta Luskačová se narodila v Praze, vystudovala sociologii kultury na Univerzitě Karlově, poté studovala fotografii na FAMU v Praze. Vytvořila cykly Poutníci a Šumiac, fotografovala v cizině v Irsku, Anglii, Austrálii a v dalších zemích. Třicet let fotografovala život na trzích ve východním Londýně, často se věnovala tématu dětí. Vystavovala u nás i v zahraničí na více než čtyřiceti samostatných výstavách, její fotografie jsou zastoupeny v řadě muzeí a galerií po celém světě.

6.2.2011 11:02:57 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...