zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument Theodora Mojžíše

Arcidiecézní muzeum Olomouc

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Největší projekt v historii olomouckého muzejnictví - výstavy OLOMOUCKÉ BAROKO / VÝTVARNÁ KULTURA LET 1620–1780 - byl inspirací k natočení stejnojmenného dokumentárního filmu, který se v předpremiéře promítal ve čtvrtek 3. listopadu v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Téměř hodinový snímek scénaristy a režiséra Theodora Mojžíše přibližuje v základním plánu vlastní výstavu, která probíhala od prosince loňského roku do letošního března v Muzeu moderního umění, Arcidiecézním muzeu a Vlastivědném muzeu, ale snaží se také srozumitelnou a atraktivní formou vysvětlit specifického fenoménu „olomouckého baroka“.

Současně „onen fenomén olomouckého baroka“ autor společně s vystupujícími osobnostmi nutně hledal i v exteriérech města i jeho blízkého okolí.
Olomouc nabízí mnoho. Dokument to chce v zásadních souvislostech připomenout a ukázat, ale zároveň má snímek ambici nabídnout divákům řadu seznámení s některými méně známými „barokními tématy“.
Dokument byl vyroben v koprodukci České televize a studia Theodor Mojžíš – VIDEO THEO. Partnerem dokumentárního projektu bylo Muzeum umění Olomouc. V tomto složení jde již o třetí televizní film, který se věnuje olomouckému regionu, popř. Olomouci samotné (Ke slávě a chvále, Za domy milovníků umění, Olomoucké baroko). Theodor Mojžíš je dále autorem řady dalších televizních dokumentů (Jan Patočka, Jan Kotěra, Nový obraz světa se rodil i na Hané, Katolická moderna, atd.). Předcházející Mojžíšovou prací byl portrét světově známého českého plastického chirurga Bohdana Pomahače „Tváře jsou zrcadla našich životů“, nedávno vysílaný Českou televizí.
DVD se snímkem „Olomoucké baroko“ v české a anglické verzi si mohou zájemci koupit v pokladně Arcidiecézního muzea nebo prostřednictvím e-shopu na internetových stránkách muzea (www.olmuart.cz)

Výstava Olomoucké baroko / Výtvarná kultura let 1620–1780 probíhala od prosince loňského roku do letošního března hned ve třech olomouckých muzeích: v Muzeu moderního umění, Arcidiecézním muzeu a Vlastivědném muzeu. Největší projekt v historii olomouckého muzejnictví, jehož příprava trvala více než pět let, představil bezmála pět set exponátů od více než šedesáti zapůjčitelů. Výstavu doplnilo na sedmdesát doprovodných akcí, které neprobíhaly jen v muzeích, nýbrž přímo ve městě, které se může chlubit barokními památkami světového významu.

6.11.2011 22:11:19 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...