zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Retrospektiva Jiřího Trnky v Londýně, Bristolu, Edinburghu a Glasgow

Jiří Trnka: Osudy dobrého vojáka Švejka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Velkolepě oslaví 100. výročí narození Jiřího Trnky Velká Británie, a sice putovní přehlídkou jeho filmů organizovanou Českým centrem Londýn. Britští diváci uvidí nejen SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ, který byl v 60. letech v Británii v distribuci, ale mohou se těšit také na OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA, STARÉ POVĚSTI ČESKÉ nebo poprvé do angličtiny přeložený ŠPALÍČEK. Po slavnostním uvedení ve vlajkovém kině Britského filmového institutu na Southbank v Londýně za účasti režisérky a animátorky Vlasty Pospíšilové se Trnkova přehlídka obsahující šest celovečerních filmů a 11 krátkých filmů přesune nejprve do centra britské animace, Bristolu, a poté do Glasgow a Edinburghu.

„Sté výročí narození Jiřího Trnky je skvělou příležitostí, jak světu připomenout tohoto vynikajícího českého režiséra animovaných filmů. Věříme, že tato přehlídka v prestižní instituci obnoví zájem o jeho filmy ve světě stejně tak, jako tomu bylo u předchozí přehlídky Františka Vláčila, která po úspěšném londýnském debutu putovala také po USA a Rusku,“ uvedl Ladislav Pflimpl, ředitel Českého centra Londýn.

Duben se v Britském filmovém institutu Southbank, specializujícím se na sezóny a retrospektivy a kde uvedení filmu znamená potvrzení kvality a statutu, ponese ve znamení Jiřího Trnky. Právě Trnkova sezóna dostává po dvou letech příprav místo vedle sezóny věnované Vincentu Minnellimu a sezóny současných britských filmů tak, aby připomenula 100. výročí narození tohoto „Walta Disneyho z východu“. Byl to právě Trnka, který představil český loutkový film světu a ovlivnil tak tvorbu celé řady osobností světového animovaného filmu.
Sezóna si klade za cíl představit celou šíři Trnkovy tvorby, zaměřuje se však především na Trnkovy celovečerní filmy včetně těch, které dosud neexistovaly v anglické verzi. Například jeho první celovečerní film Špalíček z roku 1947, který okouzlil porotu v Cannes, jež mu udělila hlavní cenu, získává právě pro britskou přehlídku poprvé anglický překlad. Kromě Špalíčku ale diváci uvidí i Trnkovu adaptaci Císařova slavíka Hanse Christiana Andersena (1959), Bajaju (1950), Staré pověsti české (1953), Dobrého vojáka Švejka (1955) a Sen noci svatojánské (1959).
Trnkových šest celovečerních filmů doplní také filmy krátkometrážní sestavené do dvou samostatných programů. V prvním z nich ti nejmenší diváci uvidí filmy Veselý cirkus, Zasadil dědek řepu, Čertův mlýn, Paraplíčko a Půlnoční příhodu. Druhý program pak obsahuje Trnkovy nejslavnější krátké filmy převážně ze 60. let pro takzvaně univerzálního diváka: Árie prérie, Archanděl Gabriel a paní Husa, Vášeň, Pérák a SS a také vrcholný Trnkův film Ruka.

2.4.2012 15:04:24 Redakce | rubrika - Z Českých center