zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 23. týdne

Sloup nejsvětější trojice v Olomouci

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na cestě po londýnském East Endu
Území známé jako East End se rozkládá na východ od Londýnské zdi v City na severním břehu Temže. Středobodem multikulturní oblasti je Whitechapel Road, kde nedaleko od sebe najdeme redakci nejstaršího anarchistického časopisu Freedom Press, Východolondýnskou synagogu a největší ze všech londýnských mešit. Známou ulici Brick Lane zase spisovatel Salman Rushdie popsal jako „domov nejlepších curry restaurací, filištinů a pokrytců“. Dnes už je také ale domovem alternativních galerií, které fungují jako startovní pozice pro mladé umělce, snažící se mezi tvrdou konkurencí protlačit na výsluní. Vysílání: 04.6., 20.55 hod., ČT1; Opakování: 05.6., ČT1.

Národní klenoty Sloup nejsvětější trojice v Olomouci - v plnosti víry
Sloup, vztyčeny v 18. stol., dosahuje výšky 35m. Toto unikátní dílo architektury je charakterizované jako „olomoucké baroko“. Sloup je vyzdoben množstvím soch, toto seskupení barokních soch je největší ve střední Evropě. U zrodu významného díla stál Václav Rendera a vynikající sochař Ondřej Zahner. Vysílání: 04.6., 22.00 hod., ČT1; Opakování: 05.6., ČT1.

Světový unikát v Ruprechtově
Pohlednice o větrném mlýnu se zvláštní unikátní turbínou - komentář čte Richard Krajčo. Mlýn je technickou památkou 1. kategorie, stojí kousíček od televizního vysílače Kojál v Drahanské vysočině. Kdysi na jeho místě stával klasický dřevěný mlýn, říkalo se jim "holanďan". V 19. století byly lopatky mlýna nahrazeny tehdy pokrokovou větrnou turbínou. Dnes je tento Halladdayův vynález jediným podobným dochovaným zařízením ve střední Evropě. Mlýn je plně funkční, desetimetrová turbína je citlivě zrekonstruovaná. Více informací se dozvíte na www.mlynruprechtov.cz Vysílání: 04.6., 15.55 hod., ČT2.

Televizní akademie Červené světlo
Libor Lípa - výtvarník, hudebník a neúnavný organizátor kulturního života na Mikulovsku se narodil v roce 1963 ve Valticích. Vystudoval malbu na brněnské Střední umělecko-průmyslové škole u prof. Marie Filippovové a Jiřího Coufala. Do roku 2004 žil a pracoval převážně v Mikulově, kde je garantem prestižní kulturní akce Mikulov Art Symposium a zakladatel sbírky současného umění na Mikulovském zámku. Patří mezi zakládající členy názorového hnutí Přecitlivělí, výtvarné skupiny A6 a hudební skupiny U nás se svítí. V současnosti žije v Praze a působí v Mezinárodním centru současného umění Meetfactory.
V Čechách i zahraničí zatím realizoval přes dvacet samostatných a přes čtyřicet kolektivních výstav. Podílel se na projektu Moje Evropa vystaveném na podzim 2009 v Centru současného umění DOX, jímž současní čeští tvůrci vyjádřili svůj postoj k evropskému společenství. Dokument natočil, stříhal a režíroval Rudolf Kudrnáček. Vysílání: 06.6., 15.00 hod., ČT2; Opakování: 11.6., ČT2.

Střípky času Dostavba chrámu sv. Víta
Dramatické peripetie výstavby katedrály, bez níž si už dnes nedovedeme panorama Prahy a Hradčan představit. Základní kámen byl sice položen již roku 1392, ale dějinné převraty a požár roku 1541 plynulé výstavbě nepřály. Teprve koncem 19. století stavbu dovršil architekt Josef Mocker. K slavnostnímu otevření pak došlo v roce 1929, kdy se slavilo tisícileté výročí od smrti svatého Václava. Vysílání: 06.6., 16.20 hod., ČT2.

Televizní akademie Poklady Vatikánu (1/2)
Věčné město Řím se pyšní historií dlouhou dva a půl tisíce let. V jeho historickém centru na ploše o rozloze necelého kilometru čtverečního (44 hektarů) leží nejmenší nezávislý stát na světě: Vatikán. Jeho dominantou je obrovitá bazilika svatého Petra. Je to centrum katolické víry, kterou vyznává víc než miliarda věřících po celém světě. Vatikánská muzea se nacházejí v obdélníkovém komplexu za Svatopetrskou bazilikou. Je to impozantní soubor budov vytvořený z bývalých papežských paláců. Muzea obklopují hradební zdi z 16. století. Vatikánská muzea každoročně navštíví více než čtyři miliony lidí z celého světa. K nejvýznačnějším pokladům vatikánských muzeí patří sbírka renesančních maleb ze čtrnáctého až šestnáctého století. Vysílání: 07.6., 15.00 hod., ČT2; Opakování: 07.6., ČT2., 10.6., ČT2.

Architektura (23/45)
Městečko Saynatsalo je uprostřed lesů. Tato malá komunita má před sebou skromný projekt: radnici, několik služebních bytů pro zaměstnance, obchody a knihovnu; všechno uvnitř jediného objektu. Pro architekta je to dvojí výzva. Zaprvé potvrdit nadřazenost civilních budov před obchodními prostory, což je jedno z jeho oblíbených témat. A zároveň vybudovat uprostřed lesa významný městský komplex, inspirovaný ideálním městem italské renesance.
Finský architekt a designér Alvar Aalto (1889–1976); celou jeho tvorbou prochází snaha o souznění mezi člověkem, jeho okolím a domem, ve kterém tento člověk skutečně žije. Ve své tvorbě se nechával inspirovat přírodními strukturami a působením přírody na člověka. Byl kosmopolitním člověkem, a i když pocházel z Finska, promlouval svou nevšední tvorbou k zákazníkům a milovníkům umění z celého světa.
Alvar Aalto společně s Le Corbusierem patří k průkopníkům moderního hnutí v architektuře. Mezinárodní proslulost mu vynesly dvě budovy: sanatorium v Paimio, dokončené v roce 1933, a knihovna ve Viipuri, otevřená roku 1935. Zároveň navrhuje nábytek. Není to ale teoretik. Naopak...
Aalto: "Budova je jako nástroj. Musí vstřebávat všechny pozitivní a zadržet negativní vlivy, které by mohly působit na člověka. Tohoto cíle může budova dosáhnout pouze tehdy, když je odstíněna se stejnou jemností jako prostředí, kde se nachází.“ Vysílání: 09.6., 14.10 hod., ČT2; Opakování: 13.6., ČT2., 15.6., ČT2.

2.6.2012 11:06:30 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...