zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Film na obrazovce 17. týden

Z filmu Dýchání pod vodou

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Dýchání pod vodou
Německý televizní film začíná sekvencí, kde se otec a syn setkají v nemocnici u lůžka matky, která se pokusila o sebevraždu. Na žádost otce přeruší syn studium na vysoké škole a nastěhuje se zpět k rodičům, aby mohl na matku dohlížet. Postupně se ukazuje, že důvodem matčiny úzkosti je nedávná násilná smrt dospívající dcery. Ačkoli byl pachatel dopaden a odsouzen, ona se nedokáže přes událost přenést, což rozvrací nejen její život, ale i celou rodinu. Krutá událost slouží pro všechny zúčastněné jako katalyzátor dávných křivd či dlouho zamlčovaných tajemství. Umanuté hledání viny či možnosti, jak by se bývala dala smrt dcery odvrátit, slouží jako výchozí motiv pro až nečekaně komplexní a schémat prosté drama plné velkých emocí. Vysílání: 22.4., 23.50 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Yves Montand POLICEJNÍ KOLT VZOR 357
Vynikající psychologicko-kriminální drama, kterému vévodí herecké osobnosti Simone Signoretové a Yvese Montanda. Dokonale rozehraný příběh osamělého policisty Marca Ferrota, který jako dítě vyrůstal v dětském domově. Při vyšetřování drobného deliktu se seznámí s mladou Sylvií, která se stane jeho milenkou. Ta má však tajného milence, který jí vydržuje a který ji při hádce zabije. Vše však svědčí proti nevinnému Ferrotovi.
Významného francouzského režiséra Alaina Corenaua si připomínáme po filmu Volba zbraní snímkem Policejní kolt vzor 357. Do obou těchto černých thrillerů obsadil Corneau Yvese Montanda. Režisér Alain Corneau se svým slibným debutem Policejní kolt vzor 357 (POLICE PYTHON 357) uvedl mezi nadějnou tvůrčí generaci sedmdesátých let. Filmy s tématikou zločinu a policie byly ve Francii vždy velmi oblíbené, Corneau navíc předvedl nápaditý režijní přístup a v kombinaci s výbornou kamerou a přesvědčivými hereckými výkony vytvořil jeden ze svých nejlepších filmů. Ve Francii měl film premiéru 31. března 1976 a o rok později zabodoval při udílení francouzských Cézarů. Vysílání: 23.4., 22.05 hod., ČT2.

Velikáni filmu... Luchino Visconti GEPARD
"My jsme byli lvi a gepardi. Po nás přijdou šakalové a hyeny." Bouřlivá Sicílie 19. století ve francouzko-italské filmové fresce vyznamenané Zlatou palmou v Cannes (1963). Hrají: B. Lancaster, C. Cardinaleová, A. Delon, P. Stoppa, L. Morlacchiová a další. Režie Luchino Visconti (V italském znění s titulky)
Po realistickém snímku Země se chvěje natočil režisér Luchino Visconti během 50. let několik spíše psychologických filmů a věnoval se divadlu a opeře. Další velký úspěch v jeho tvorbě i v kontextu italského poválečného neorealismu znamenal film Rocco a jeho bratři z roku 1960. Následovaly především výpravné historické fresky. Vynikaly nejen skvělým hereckým obsazením, ale také důrazem na historické detaily a mistrovskou kresbou prostředí a charakterů postav a také výraznou rolí hudby a výtvarné složky. Právě tyto snímky přinesly Viscontimu nejvíce uznání a úspěchů a dodnes patří k pokladům italské i světové kinematografie.
Film Gepard (1963), adaptace románu Giuseppa Tomasiho di Lampedusy, nás zavede na Sicílii 19. století. Na pozadí bouřlivých událostí let 1860–61, kdy ostrov dobyla Garibaldiho revoluční vojska, vypráví o šlechtickém rodu Salinů - který měl ve svém znaku právě geparda. Konfrontuje odcházející svět hrdé, ale konzervativní šlechty a nových, nastupujících společenských vrstev s rozdílnými hodnotami i morálkou. Ve filmu, který v roce 1963 získal Zlatou palmu na MFF v Cannes, zazářili Burt Lancaster, Claudia Cardinaleová či Alain Delon. Viscontiho film je velkorysou podívanou glosující 2společenské změny - a je velkorysý i svou délkou: tu však vyváží vynikající umělecký zážitek, kde se mistrovská režie spojuje s neméně výbornými hereckými výkony, kamerou, kostýmy (Piero Tosi nominován na Oscara) i výpravou a hudbou (Nino Rota). Vysílání: 26.4., 21.40 hod., ČT2.

Apollo 11
Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo. Americký film o prvním přistání člověka na Měsíci (1996). Hrají: X. Berkeley, J. Metzler, J. Nordling, J. Kaczmareková, W. Malicková, M. Muellerová, M. Frewer a další. Režie Norberto Barba
V šedesátých letech dvacátého století zmítá Spojenými státy americkými řada politických otřesů, mj. atentáty na J. F. Kennedyho, jeho bratra Roberta či na aktivistu M. L. Kinga. Zároveň naplno probíhá studená válka mezi západními zeměmi a sovětským blokem. Jedním z jejích projevů jsou i zběsilé závody o dobývání vesmíru. Sověti jako první vynesli člověka na oběžnou dráhu Země a nyní usilují o dobytí Měsíce. Stejné úsilí ovšem vynakládají i vědecké a politické elity Spojených států. Je přijato rozhodnutí, že do konce desetiletí Američané dopraví člověka na Měsíc a zpátky.
Posádku mise, která má letět pod názvem Apollo 11 a je srovnávána s Kolumbovým objevením Ameriky, tvoří trojice astronautů Neil Armstrong, Edwin "Buzz" Aldrin a Michael Collins. Od prvních chvil, kdy je o jejich cestě rozhodnuto, jsou všichni zúčastnění vystaveni mimořádnému psychickému tlaku. Netýká se to jen samotných astronautů, nýbrž i jejich manželek a dětí, ale také všech pracovníků NASA, kteří se na přípravách a řízení mise podílejí. Nastávají měsíce náročných zkoušek a simulovaných letů, při nich se nesmí opomenout sebemenší maličkost. 16. července 1969 pak kosmická loď Apollo 11 startuje na špičce rakety Saturn a vydává se na historickou cestu... Vysílání: 27.4., 12.25 hod., ČT2

Filmový klub Spálené životy
Láska uzdravuje, láska osvobozuje, láska spaluje. Americký film (2008). Hrají: Ch. Theronová, K. Basingerová, J. Corbett, J. de Almeida, J. Lawrenceová, R. Tunneyová, D. Pino a další. Scénář a režie Guillermo Arriaga (V anglickém a španělském znění s titulky)
Mexický tvůrce Guillermo Arriaga (nar. 1958) se proslavil na počátku tisíciletí jako spolupracovník Alejandra Gonzáleze Iňárritua, jenž režíroval jeho tzv. scenáristickou trilogii smrti Amores perros, 21 gramů a Babel. Všechny snímky měly velký mezinárodní ohlas mezi odbornou kritikou i diváckou obcí. Arriagův režijní debut Spálené životy (2008) má s jeho předchozími díly hodně společného, především tvůrčí metodu umného propojování nelineárních příběhů do jednolitého celku. Ve dvou časových rovinách sledujeme osudy majitelky oregonské restaurace Sylvie (Charlize Theronová), jež si hluboko v sobě nese trauma z let dospívání, kdy objevila nevěru své matky. Sylvie se vybíjí v náhodných milostných vztazích, aby zapomněla, ale její minulost se po letech stejně ohlásí. Souběžně se současným příběhem se v Novém Mexiku odehrává retrospektiva vášnivého vztahu zanedbávané hospodyně Giny (Kim Basingerová) a jejího milence Nicka (Joaquim de Almeida). Dospívající Sylvie (její skutečné jméno je Mariana), ztělesněná Jennifer Lawrenceovou, pozdější populární představitelkou Katniss v Hunger Games, těžce nese matčin poklesek, i když jí pomůže se seznámit s Nickovým synem Santiagem (J. D. Pardo/Danny Pino). Tragédie, jež dala filmu jméno, pak poznamená životy všech. Arriaga snímek natočil v nezávislé americké produkci s předními herci a výrazným tvůrčím vkladem kameramana Roberta Elswita (Oscar za drama Až na krev). Vysílání: 27.4., 00.15 hod., ČT2.

Filmové návraty Grošák
Marlon Brando bojuje s přesilou banditů o navrácení majetku. Americký western (1966). Dále hrají: A. Comerová, J. Saxon, E. Fernández a další. Režie Sidney J. Furie
Píše se rok 1870. Gringo Matt se vrací z války domů, ke své rodině, která se ho kdysi jako sirotka ujala a vychovala. Nic ale není, jak si představoval. Před kostelem v městečku mu Mexičan Chuy ukradne grošovaného hřebce, s nímž počítal na chov. Matt se rozhodne svého koně získat zpět za každou cenu, i když zloděj je obklopen partou nelítostných zabijáků. Shodou okolností pomoc v nelehké situaci právě potřebuje bezbranná mexická kráska, kterou Chuy násilím u sebe drží. Brzy je zřejmé, že na oba čeká boj o přežití...
Divácký western, k němuž napsali scénář James Bridges a Roland Kibbee podle knihy Roberta MacLeoda, natočil původem kanadský režisér Sidney J. Furie. Herecky vděčnou roli nepoddajného Matta přesvědčivě ztvárnil Marlon Brando (Mladí lvi, Sestup Orfeův, Poslední tango v Paříži, Kmotr, Apokalypsa). Vysílání: 28.4., 13.30 hod., ČT2.

Nevěřte mužům
Muži hrají své hry, ale skóre jim počítají ženy. David Duchovny v hlavní roli amerického romantického filmu (2005). Dále hrají: J. Mooreová, B. Crudup, M. Gyllenhaalová, E. Mendesová, E. Barkinová, J. Le Gros, D. Dominczyková a další. Scénář a režie Bart Freundlich
Nezávislý americký režisér Bart Freundlich (nar. 1970) se ve své tvorbě programově věnuje rodinným a partnerským vztahům. V centru jeho autorské komedie Nevěřte mužům (2005) jsou dva newyorské páry - filmová herečka Rebecca (režisérova manželka Julianne Mooreová) a otec v domácnosti Tom (David Duchovny) na jedné straně, a Rebeččin poněkud ujetý bratr Tobey (Billy Crudup) a jeho přítelkyně Elaine (Maggie Gyllenhaalová), jejíž biologické hodiny velmi nahlas tikají, na druhé straně. Obě dvojice procházejí nevyhnutelnou partnerskou krizí, ovšem jejich protagonisté nakonec zmoudří (případně sleví ze svých přílišných nároků) a najdou ztracenou soudržnost. Ani ne tak z lásky jako proto, že žádná lepší alternativa neexistuje. Freundlich ve své nahořklé komedii našel velkou oporu ve čtyřech hlavních hereckých interpretech i v představitelích vedlejších postav, mezi nimiž vynikají Garry Shandling (zmatený psychoterapeut), Ellen Barkinová (predátorská redaktorka) a James Le Gros (volnomyšlenkářský zpěvák). Snímek chvílemi připomíná díla Woodyho Allena, jednak svým pohledem na svět newyorských intelektuálů, ale také postavami, jež často nevědí, jak se rozhodnout. Obě děti Freundlicha a Mooreové, syn Caleb a dcera Liv, se ve filmu objevují v malých úlohách Vysílání: 28.4., 00.55 hod., ČT2.

22.4.2013 22:04:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...