zvláštní poděkování
Quantcom.cz

„O“ - Scénografické video eseje

Foto: Jiří Týn - ,,O

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pražské Quadriennale, největší světová akce v oboru scénografie a divadelního prostoru, pořádá od 18. března do 13. dubna 2014 v pražském paláci Colloredo-Mansfeld samostatnou výstavu nazvanou: „O“ - Scénografické video eseje. Originální pojetí výstavy, která představí zcela nová díla vytvořená pouze pro tento účel, zavede návštěvníka přímo do tvůrčí dílny divadelní scénografie.

Scénografická video výstava „O“ představí práce čtyř českých scénografů mladší generace, kteří zároveň figurují mezi předními českými profesionály tohoto oboru. Svá díla uvedou Kamila Polívková, Lucia Škandíková, Marek Cpin a Antonín Šilar. Výstava ovšem neprezentuje divadelní výpravu, jak ji známe z divadelních představení, ale pozve návštěvníka přímo do tvůrčího procesu scénografie, povede jej očima scénografa, který sleduje svého kolegu. Jde o „převyprávění“, o reinterpretaci scénografie a scénografické práce vůbec prostřednictvím jiného výtvarného média - videoartu. Jedná se o pokus vytvořit nové umělecké dílo na základě díla již existujícího, tedy výpravy pro divadelní představení.

„Na Pražském Quadriennale vždy bojujeme s omezenými možnostmi, jak ukázat scénografii. Dosud jsme volili především formu dokumentace z představení a dalších událostí týkajících se scénografie. Nyní zveme návštěvníky na úplně první, v podstatě experimentální pojetí našeho uměleckého oboru formou videoartu,“ říká kurátorka výstavy Sodja Lotker. Zajímavé na tomto přístupu je, že tak vzniká zcela nové umělecké dílo: video esej. Ke spolupráci na výstavě byly pozvané čtyři vycházející hvězdy české scénografie. „Oslovili jsme právě tyto osobnosti, protože fungují ve více žánrech, jsou multidisciplinárně založené, a to nás zajímá. Jako zástupci mladé generace navíc měli tito umělci odvahu se s námi pustit do tvůrčího experimentu,“ dodává Sodja Lotker. Překvapením možná bude také netradiční úprava prostoru. Organizátoři vybaví výstavní prostory pohodlnými křesly a matracemi, aby se návštěvníci mohli komfortně seznámit s prací mladých umělců.

Kamila Polívková tvořila pro Divadlo Komedie za působení režiséra Dušana Pařízka, dnes pracuje v zahraničí a u nás převážně ve Studiu Hrdinů. Lucia Škandíková spolupracuje s řadou českých režisérů, nejčastěji s Danielem Špinarem, tvoří i vlastní site specific a komunitní projekty. Marek Cpin se věnuje scénografii po celé České republice, nejčastěji v Divadle Na Zábradlí pod vedením jeho současného kmenového režiséra Jana Mikuláška. Antonín Šilar spolu s režisérkou Petrou Tejnorovou často zkoumají pomocí technologií samotné hranice divadla.

24.2.2014 12:02:39 DePe | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...