zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rakouské a německé umění druhé poloviny 19. století - II.díl

G. Max, Věštkyně z Prevorstu ve vytržení

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní galerie v Praze právě zahájila výstavu dalšího vynikajícího souboru obrazů německého a rakouského malířství ze Sbírky umění 19. století ve Šternberském paláci.
Výstava přináší veřejnosti mimo jiné díla takových umělců, jako byli Friedrich von Amerling, Hans Makart, Mihály Munkácsy, Hans Canon, Franz von Lenbach, Adolph von Menzel, Gabriel Max, Wilhelm Leibl a řada dalších. Otevřená, kosmopolitní společnost druhé poloviny 19. století v zemích Rakouského císařství (od roku 1867 Rakouska-Uherska) a Německa vytvářela příznivé podmínky pro rozvoj výtvarného umění. Umělci hojně cestovali nejen za studiemi na Akademie ve Vídni, v Mnichově, Berlíně či Düsseldorfu, ale do velkých uměleckých center se stěhovali i za pracovními příležitostmi.

Umění se postupně osvobozovalo od zažitých stereotypů a stalo se otevřenou platformou, kde byla vedle již tradičních námětových okruhů hledána nová témata i nové způsoby vyjadřování.
Vystavený soubor rakouského a německého malířství se zaměřuje na figurální malbu druhé poloviny 19. století a představuje její nejrůznější polohy včetně umění portrétu. Zvláštní obliby dosáhly velké historické žánry i scény z reálného života, představující jak sociálně kritickou polohu, tak dramatické životní okamžiky; fenoménem doby se stala plátna s náměty z oblasti spiritismu a okultismu. Dobově žádaný a rozšířený historismus transponoval náměty z mondénní společnosti, oblíbená byla dostaveníčka v zahradách či setkání v bohatých interiérech. Portrét, vycházející z pozdně biedermeierovské tradice, směřoval k realistickým hodnotám. Některé práce zdůrazňovaly jeho reprezentativní a společenskou funkci, jiné byly spíše psychologickými studiemi či privátními skicami.
Výstava Rakouské a německé umění druhé poloviny 19. století je dlouhodobějšího charakteru a návštěvníci Národní galerie v Praze ji mohou shlédnout ve Šternberském paláci ne hradčanském náměstí až do 29. března příštího roku.

1.9.2014 16:08:33 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...