zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino Art tipy 34. týden

Věci, tak jak jsou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Krátký film o lásce
Nesesmilníš. Příběh inspirovaný šestým přikázáním starozákonního Desatera. Polský film (1988). Hrají: O. Lubaszenko, G. Szapolowská, S. Iwiňská, P. Machalica a další. Režie Krzysztof Kieslowski. Snímek vznikl na motivy šestého přikázání starozákonního Desatera. Hlavním hrdinou je nesmělý devatenáctiletý Tomek, zaměstnanec pošty, jenž každý večer pozoruje dalekohledem z okna svého pokoje pětatřicetiletou výtvarnici Magdu. Také se marně na sebe pokouší upozornit. Žena, kterou beznadějně miluje, přitom má přítele v zahraničí a milence ve Varšavě. Po čase se oba sblíží, ale pro Tomka je první zkušenost lásky krutým a šokujícím poznáním...

Novodobá variace na šesté přikázání biblického Desatera je podle režiséra Krzysztofa Kieślowského konfrontací dvou koncepcí lásky: smyslné a obětující. Vznikl původně jako šestá část televizního seriálu Dekalog, rozšířená verze byla uvedena v kinech pod názvem Krátký film o lásce (získala na MFF v San Sebastianu v roce 1988 Velkou zvláštní cenu poroty, na XIII. FPHF v Gdyni Velkou cenu Zlatého lva, další ceny zde obdrželi: Grazyna Szapolowská za herecký výkon hlavní roli, Stefania Iwinská za výkon ve vedlejší roli a Witold Adamek za kameru.
Vysílání: 17.8., 23.55 hod., ČT art

Věci, tak jak jsou
Samotářský mladík pronajímá pokoje a při tom se seznámí s velmi otevřenou dívkou, která ho vtáhne do svého života. Chilský film, vyznamenaný Nezávislou kamerou na MFF v Karlových Varech (2012). Hrají: C. Palma, R. Orsal Skogsrodová, I. Arriagada, J. M. Barros, S. Kitchenerová, W. Porter a další. Režie Fernando Lavanderas Montero (Ve španělském a anglickém znění s titulky). Chilský film nebývá moc často zastoupen v nabídce kin ani na televizní obrazovce. S nástupem kinematografií třetího světa v šedesátých letech se u nás objevila díla některých levicově orientovaných chilských režisérů, např. Miguela Littína (Svědectví obce Marusia, Náprava dle metody, Vdova Montielová), Helvia Sota (Prší na Santiago) nebo Patricia Kaulena (Dlouhá cesta), ale tvorba mezinárodně proslulých osobností (Alejandro Jodorowsky, Raúl Ruiz), pracujících převážně za hranicemi své země, nám až na výjimky zůstala upřena. V poslední době se v artové distribuci hrály dva filmy Pabla Larraína, Post Mortem (2010) a NO (2012), evokující s odstupem pinochetovskou éru. Teď máme možnost na obrazovce vidět chilský film Věci, tak jak jsou (2012), který získal Nezávislou kameru na MFF v Karlových Varech 2013. Vypráví příběh uzavřeného Jerónima, který se živí pronajímáním pokojů ve vile svých rodičů. Podivínský samotář, jehož tvář je celá zahalena bizarním hustým plnovousem, se vyhýbá lidským kontaktům, byť je to při způsobu jeho obživy poněkud obtížné. Jedna z jeho podnájemnic, mladá Norka Sanna, ho zaujme svou otevřeností a nakonec ho vtáhne do svého života, když se snaží pomoci problematickému mladíkovi Miltonovi, ohrožovanému pouličním gangem. Debut mladého režiséra Fernanda Lavanderase Montera je sice natočený s minimálními prostředky a v pomalém tempu, ale vnímavému divákovi se odvděčí působivým zachycením atmosféry současného chilského Santiaga a přesvědčivými hereckými výkony.
Vysílání: 18.8., 20.25 hod., ČT art

Co víc si přát
Dlouholetý zvětralý vztah versus neodolatelná přitažlivost k ženatému muži. Italsko-švýcarský film (2010). Hrají: A. Rohrwacherová, P. Favino, G. Battiston, T. Saponangelová a další. Režie Silvio Soldini. Anna i Domenico žijí oba v dlouholetém vztahu, Domenico má dokonce dvě děti. Když se jednoho dne jejich cesty setkají, přeskočí jiskra, která vše změní. Hodiny extáze v motelovém pokoji střídají lži, výmluvy, prázdnota a stesk po tom druhém. Oba milenci jsou si vědomi, že ubližují svým blízkým, pojí je však tělesná, živočišná přitažlivost, kterou ani jeden předtím nezažil. Banální příběh nevěry nabývá na závažnosti, když se bezhlavá posedlost promění v zamilovanost a opravdovou blízkost. Pak nastane chvíle rozhodování, chvíle, kdy se lamentace „proč jsme se jen nepotkali dřív“ změní v opatrné „a nejde to ještě napravit?“ Italský režisér Silvio Soldini je u nás známý úspěšnými festivalovými snímky Chléb a tulipány (2000) či Dny a mraky (2007). Ve filmu Co víc si přát (2010) se kromě hlavních aktérů (bravurně ztvárněných Albou Rohrwacherovou a Pierfrancescem Favinem) věnuje i jejich rodinám a přátelům. Nevěru vidí jako společenskou situaci, ve které je takřka nemožné učinit správné rozhodnutí: východisko – ať už jakékoli – bude smutné pro všechny zúčastněné.
Vysílání: 21.8., 22.15 hod., ČT art

Sedm psychopatů
Nestřílejte na scenáristu, zastřelí vás. Britsko-americká černá kriminální komedie s hvězdným obsazením (2012). Hrají: C. Farrell, S. Rockwell, W. Harrelson, Ch. Walken, T. Waits, A. Cornishová, O. Kurylenko, Ž. Ivanek a další. Režie Martin McDonagh (Premiéra). Scenárista Marty se zoufale snaží dokončit svůj nejnovější scénář, chybí mu ale inspirace. Tu se rozhodne hledat u svých dvou kamarádů, většinou nezaměstnaného herce Billyho a silně nábožensky založeného Hanse, kteří se jaksi bokem živí únosy psů zazobaných páníčků. Tentokrát ale přestřelili. Unesli totiž čtyřnohého mazlíčka psychopatického gangstera Charlieho a tomu rozhodně nečiní potíže zabít každého, kdo by mohl mít se zmizením jeho psíka cokoliv společného. Zdá se, že s šíleným Charliem v patách už bude mít Marty o inspiraci postaráno. Pokud zůstane naživu.
Černou komedii Sedm psychopatů natočil britský dramatik irského původu Martin McDonagh, který na sebe výrazně upozornil již svým prvním celovečerním počinem podobného ražení – temně humornou gangsterkou V Bruggách (2008). Ústřední čtveřici v Sedmi psychopatech ztvárnili Colin Farrell, Sam Rockwell, Christopher Walken a Woody Harrelson. V dalších rolích se objevují veličiny jako Tom Waits, Harry Dean Stanton, Michael Pitt či Olga Kurylenko. Snímek, který svou poetikou odkazuje mimo jiné k filmům Quentina Tarantina a bratrů Coenových, získal na MFF v Torontu Cenu diváků v sekci Midnight Madness.
Vysílání: 22.8., 22.05 hod., ČT art

10.8.2015 08:08:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

MdZ a FBM spojuje nový společný projekt EGBDF

EGBDF

Dvě významné zlínské kulturní instituce, Městské divadlo Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů představí jedine celý článek

další články...