zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Americký scenárista dovedl české studenty k Lynči

Scenárista Harold Apter

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Seriál inspirovaný světově známou fotografií zlynčovaných Afroameričanů od Lawrence Beitlera, který pod vedením úspěšného amerického scenáristy Harolda Aptera připravili tři studenti pražské FAMU, se bude ucházet o realizaci v České televizi. Právě tento námět totiž zvítězil před odbornou porotou, která vyhodnocovala výsledky několikaměsíčního scenáristického projektu České televize, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, JAMU a FAMU.

Cílem společného vzdělávacího projektu České televize a uměleckých filmových škol bylo pomoci začínajícím scenáristům připravit nový seriál. Hlavním mentorem deseti studentů se stal držitel ceny Emmy a zkušený scenárista Harold Apter, jenž má na svém kontě například kultovní seriály Star Trek: Nová generace, Ochránce či Walker, Texas Ranger. Z předložených námětů nakonec odborná porota vybrala příběh Lynč, inspirovaný fotografií z roku 1930, kdy americký dav zlynčoval a následně pověsil dva mladé Afroameričany. Příběh přenesený do českého prostředí vypráví o sociálních předsudcích vůči romské menšině.

„Příběh čerpá inspiraci z nechvalně známé fotografie Lawrence Beitlera. Ta zachytila obyvatele amerického města Marion, kteří zlynčovali dva černošské mladíky,“ popisují autoři scénáře z pražské FAMU Klára Jůzová, Klára Kolářová a Radek Hosenseidl a dodávají: „Vyprávění jsme přenesli do místního prostředí. Náš příběh popisuje vesnici, kde je zavražděn Rom obviněný ze znásilnění dívky. Na místo přijíždí mladý dokumentarista, který se snaží přijít na to, co se zde doopravdy stalo. Cílem je především ukázat, jakou sílu může dav mít. Pro větší autenticitu bude série vyprávěna jak z pohledu dokumentaristy, tak i pomocí přímých konfrontací s obyvateli vesnice.“

Kromě vítězného scénáře, který bude předložen Programové radě České televize, dala porota šanci i dalším čtyřem projektům, které se budou dále rozpracovávat.

„Druhou šanci“ získal například text o životě Karla Jaromíra Erbena, krimi série z prostředí slovensko-ukrajinských hranic, sci-fi o cestování časem do období Rudolfa II. či příběh umírajícího policisty, který se snaží vyřešit své odložené případy. „Ačkoli stojí teprve na začátku své filmařské dráhy, tak svou pílí a nadšením se mohou studenti srovnávat se zkušenými profesionály. Chtěli se učit, diskutovat a přicházeli s novými, inovativními nápady, tolik potřebnými pro každou televizi – tu Českou nevyjímaje. Vítězný snímek popisuje složitý vztah mezi dvěma odlišnými komunitami, který je blízký všem, nejen lidem v České republice,“ popisuje Harold Apter.

„Projekt znamená průlom nejen v orientaci studií na školách směrem k televizní dramaturgii, ale i prohloubení praktických zkušeností mladých scenáristů a režisérů s televizními žánry,“ říká ředitel Vývoje nových formátů České televize Jan Maxa. Ze sedmi předložených projektů ten vítězný vybírala odborná porota, v níž zasedli děkan pražské FAMU Pavel Jech, děkanka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Jana Janíková, profesor brněnské JAMU Jan Gogola, Jan Maxa a mediální analytik ČT Milan Kruml.

28.3.2016 12:03:06 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...