zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cena Otokara Fischera

Otokar Fischer

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nově založená Cena Otokara Fischera pro německé bohemisty si klade za cíl ocenit a zviditelnit nejvýznamnější německy psané a v Německu vydávané odborné práce o české literatuře, hudbě, výtvarném umění, divadle, filmu, architektuře a šířeji české kultuře a kulturní historii. Dlouhodobým zpřístupňováním nejlepších výsledků německých bohemistických výzkumů v českém prostředí přispěje Cena Otokara Fischera k posilování dialogu mezi českou a německou bohemistikou.

Cena Otokara Fischera vyzdvihne a zviditelní nejvýznamnější německé podněty bohemistice a českým kulturním studiím. Nově založená Cena bude česko-německou porotou udělována německy píšícím autorům za mimořádný publikační výkon v oblasti bohemistických bádání v širokém smyslu, tj. v oblasti české literární historie, jazykovědy, dějin umění, architektury, divadla, hudby či filmu apod. Předpokládá se, že předmět výzkumu je „český“ ve smyslu teritoriálním, nikoli pouze jazykovém: oceněny mohou být rovněž práce o literatuře a kultuře českých Němců či studie zaměřené na kulturní transfer mezi oběma etniky.
Na Cenu Otokara Fischera mohou být v prvním ročníku navrhovány zdařilé práce německých bohemistů a slavistů vydané v předchozích třech letech (2014–2016). Ocenění nemá finanční, nýbrž symbolickou povahu. Cena Otokara Fischera bude za účasti laureáta i poroty slavnostně předána v pražském Museu Kampa, a to spolu s renomovanou Cenou F. X. Šaldy za uměleckou kritiku.

Jakkoli není vyloučeno ocenění s přihlédnutím k celoživotnímu autorově dílu, smyslem nové ceny je podpořit zvláště mladé německé bohemisty a slavisty v dlouhodobém zájmu o českou kulturu a jejím prostřednictvím umožnit navázání nových odborných i mezilidských kontaktů. Cena pojmenovaná po jednom z nejvýznamnějších českých bohemistů a germanistů a podporovatele vzniku tzv. germanoslavik je zamýšlena rovněž jako gesto podpory a uznání německé bohemistiky, jež se dlouhodobě potýká s hrozbou rušení pracovních míst i celých ústavů.
Hlavním cílem oceňování německých prací je však zvýšení povědomí o německých bohemistických výzkumech a jejich průběžné prostředkování do českého prostředí: s pražským udílením Ceny Otokara Fischera německému badateli bude spojeno veřejné vystoupení autora oceněné práce i publikace českého překladu rozsáhlejší ukázky či samostatné přednášky.
Udělení ceny se řídí statutem Ceny Otokara Fischera.
Projekt Institutu pro studium literatury byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti v rámci Česko-německého kulturního jara 2017 a dále Ministerstvem kultury ČR a Státním fondem kultury ČR. Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

27.2.2017 11:02:10 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...