zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 21. týden

Miroslav Táborský  (Kladruby – Koně pro císaře)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zámecká zahrada
Závěrečná část osmidílného cyklu, kde zahradní architekt Ferdinand Leffler představí pozoruhodné kolegy a jejich práce. V každém dílu, vždy během proměny konkrétní zahrady, balkonu či terasy, ukáže, že každá zahrada může mít svůj příběh. A vysvětlí, jak takový příběh objevit a pomoci mu na svět. Funkcionalistická vila Tugendhat v Brně je na seznamu českých památek UNESCO. Víte ale, kdo stojí za rekonstrukcí přilehlého pozemku? Na obnovu zahrad u historických objektů se u nás specializují manželé a zahradní architekti Kamila a Přemysl Krejčiříkovi. Provedou nás proměnou jednoho soukromého zeleného království schovaného na samotě v Orlických horách. Malé i velké princezny a jejich rytíři ocení romantickou atmosféru stoletých stromů, rododendronových záhonů a nově vysazených trvalkových koberců. Pro inspiraci se moderátor Ferdinand Leffler zajede podívat i nedaleko Prahy, kde spolu v příjemném harmonickém svazku setrvává stoletá secesní vilka a současné umění.
Vysílání: 27.5., 18.00 hod., ČT1, Ferdinandovy zahrady
Opakování: 28.5., ČT2., 30.5., ČT1., 31.5., ČT2

Kladruby – Koně pro císaře
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Režie O. Kallus (Premiéra). Hřebčín v Kladrubech nad Labem založil v dubnu 1579 císař Rudolf II. Areál tak představuje nejstarší velký hřebčín na světě. Za první republiky přitom téměř podlehl zkáze. Když chov zdejších starokladrubských koní převzal v roce 1918 stát, viděl v kladrubských stájích hlavně produkci plemenných hřebců pro jednotlivé zemské chovy. Tradice starokladrubských vraníků takřka zanikla, kdyby ji ve 40. letech neobnovil profesor František Bílek. Starokladrubský kůň je jediné původní české plemeno koní chované na našem území. Jeho hlavním posláním bylo využití k ceremoniální a reprezentativní službě. Dnes se chová převážně ve dvou barevných variantách, a to bílé a černé. Patří mezi nejstarší dochovaná kulturní plemena koní na světě a tvoří součást národního kulturního bohatství.
Vysílání: 24.5., 21.30 hod., ČT2, Národní klenoty II
Opakování: 25.5., ČT2., 28.5., ČT2

Architektura (2/13)
Charles Rennie MacIntosh a Umělecká škola v Glasgow. Francouzský dokumentární cyklus. Koncem devatenáctého století bylo Glasgow významné a prosperující město. Místní loděnice patřily k největším na světě. Přitom Glasgow hyzdily jedny z nejhorších chudinských čtvrtí v Evropě. Představitelé Glasgow, města bez univerzitní a umělecké tradice, se rozhodli změnit jeho obraz. Chtěli rozvíjet kulturní ambice odpovídající průmyslové velmoci. Jenže místní smetánka ještě váhala, a tak se na projekt nové školy nevybralo dost peněz. Parcelu na stavbu školy věnoval jeden šlechetný filantrop. Ve skutečnosti to však zase tak významný dar nebyl. Pozemek totiž ležel v prudkém svahu. Parcela se nacházela v samém srdci Glasgow, a jediným místem, kde se dalo něco postavit, byl obdélník o stranách sedmdesát pětkrát třicet metrů, a sousedil s vedlejší ulicí. Architekt McIntosh neměl na vybranou. Musel postavit budovu, jejíž hlavní průčelí bylo k městu zády. Nakonec umělecká škola v Glasgow byla léta opovrhovaná a přehlížená. Bylo třeba vyčkat až do padesátých let minulého století, aby význam budovy i svoboda MacIntoshova uměleckého stylu došly konečně uznání.
Vysílání: 28.5., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 31.5., ČT art., 02.6., ČT art

Rembrandt podle Schamy
Pronikavý profil světa a díla geniálního portrétisty. Dokument BBC (Premiéra). Co vedlo Vincenta van Gogha k prohlášení, že: „starý Rembrandt namaloval ‘Židovskou nevěstu‘ ohnivou rukou?" Simon Schama to komentuje: „Asi tuším, proč Vincenta ten obraz tolik uchvátil. Působí totiž stejně mocně jako každé velkolepé mistrovské dílo. Utočí na nás niterně. Rembrandt byl nesmírně ‘fyzický malíř‘ a tento obraz v první řadě znázorňuje fyzické ztělesnění lásky. Pojednává o moci dotyku." Simon Schama, autor a průvodce znamenitého osmidílného cyklu Síla umění, uvedeného v ČT, význačný britský historik a kulturní antropolog, působil na předních světových univerzitách, je autorem kroniky francouzské revoluce Občané (Prostor, 1966), televizního seriálu Historie Británie (2000) a esejistické publikace Krajina a paměť (Argo/Dokořán, 2007).
Vysílání: 24.5., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 27.5., ČT art., 29.5., ČT art

15.5.2017 09:05:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Julie a Romeo zakončí sezónu Jihočeského divadla

Barbora Coufalová a Sebastiano Mazzia  (Julie a Romeo)

Poslední premiérou zimní sezóny Jihočeského divadla bude taneční divadlo Julie a Romeo, které uvedeme v modern celý článek

další články...