zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Obnova Pražského hradu 1918- 1929

Obnova Pražského hradu 1918- 1929

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Jako prolog ke stoletému výročí vzniku Československa v příštím roce pořádá Kancelář prezidenta republiky a Správá pražského hradu ve spolupráci s Archeologickým ústavem výstavu
Obnova Pražského hradu 1918- 1929.
Kromě změny stavební podoby výstava zachycuje i výsledky rozsáhlého archeologického a stavebně-historického průzkumu, který během obnovy Hradu probíhal. V expozici jsou akcentována jména stavitelů Kamila Hilberta a Karla Fialy či archeologa Ivana Borkovského; návštěvníci ale nepřijdou ani o trochu jiný pohled na architekta Josipa Plečnika.

Mezi exponáty najde návštěvník nikdy nevystavené archeologické nálezy, jako jsou sruby či románské architektonické články z baziliky sv. Víta, ve 20. letech vyjmuté a dnes nově zrestaurované vitráže z kaple sv. Víta, odlitky významných architektonických prvků osazovaných ve 20. letech,modely Plečnikových projektů i model Jižních zahrad před rokem 1918 nebo 3D model vykopávek pod III. nádvořím. Těžiště celé výstavy je ale především ve velmi obsáhlém výběru archiválií, historické dokumentace a historických fotografií.
Výstava je rozdělena do sedmi oddílů. V prvním se návštěvník seznámí s obdobním před rokem 1918, tedy s podobou Hradu těsně před zahájením velkých stavebních prací. Druhý přiblíží koncepci využití Pražského hradu pro potřeby nové republiky vypracovanou Kamilem Hilbertem bezprostředně po vzniku republiky. Na něj pak naváže představení vztahu odborné i laické veřejnosti k Hradu a hlavních témat diskusí o obnově. Ve čtvrtém oddíle je pojednán projekt bytu prezidenta Masaryka. Následují dva rozsáhlé oddíly věnující se archeologickému výzkumu a stavebně historickému průzkumu, které představ&ia cute; hl avní stavební projekty. Samostatně je pak zdokumentována problematika dokončení katedrály, jejíž dostavba byla započata již ve druhé polovině 19. století a kam nový stát v roce 1918 vnesl nové požadavky.
Výstava Obnova Pražského hradu 1918- 1929, která probíhá v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě, potrvá do 6. května 2018 příštího roku.

30.10.2017 12:10:14 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...