zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmy s Janou Brejchovou

Jana Brejchová (Zánik samoty Berhof)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zánik samoty Berhof
Jana Brejchová, která v těchto dnech oslaví 80. narozeniny, ve filmovém přepisu stejnojmenné novely Vladimíra Körnera o prvním poválečném létě na česko-polském pomezí (1983). Dále hrají: L. Křiváček, E. Steimarová, M. Kňažko, M. Probosz, Z. Suszyński a další. Scénář V. Körner a J. Svoboda. Kamera V. Smutný. Režie J. Svoboda. Druhá světová válka před několika měsíci skončila, avšak během léta se na česko-polských hranicích stále tu a tam střílí. Na osamělém statku Berhof hospodaří drsný otec Habiger, kterému právě zemřela manželka. Podomní obchodník Gustl dojede pro faráře, avšak místo něj přiveze mladou dívku Tyldu, která se potřebuje ukrýt kvůli svým stykům s Němci. Hospodářova dcera Ulrika těžce nese, že místo po matce tak brzy zaujala jiná žena. Po matčině pohřbu se dívka svěří se svým trápením jeptišce Salome, kterou potkala na cestě. Ulrika nechá Salome přespat na Berhofu. Netuší, že řádová sestra patří do skupiny krvelačných německých werwolfů. Dva mladí zabijáci Detlev a Unkas, kteří ji na slovo poslouchají, se brzy usadí na Habigerově statku.
Vysílání: 13.1., 21.45 hod., ČT2

Vlastně se nic nestalo
Český film o matce, která si nese celoživotní vinu za způsobené popáleniny vlastní dceři. V hlavních rolích letošní jubilantka Jana Brejchová a Tereza Brodská (1988). Dále hrají: J. Potměšil, M. Vašut, J. Kačer, J. Langmajer a další. Scénář J. Moserová-Davidová. Kamera J. Macák. Režie E. Schorm. Blanka (J. Brejchová) je zkušená a uznávaná redaktorka jednoho knižního nakladatelství, a právě pracuje na knize mladého horolezce Františka Andrlíka (M. Vašut). Stará se o své dospělé děti Šárku (T. Brodská) a Vojtu (J. Potměšil) a tráví čas se svým přítelem – advokátem Otakarem (J. Kačer). Její život poznamenaly dvě zásadní události, nejprve když nešťastnou náhodou Šárku jako malou opařila a způsobila jí značné popáleniny. A podruhé, když jí zemřel manžel. Hlavně první neštěstí znatelně změnilo chování Blanky k dceři. Za viditelné jizvy na Šárčině těle se neustále viní a věnuje se jí s přehnanou starostlivostí a péči. U nich doma to má ale za následek spíše jen konflikty a vzájemné nepochopení. Šárka je z matky jen podrážděná a čím dál víc se jí protiví, neboť jí matka nevědomky ubírá vlastní životní prostor. Z toho důvodu matce spoustu věcí zatajuje, aby se mohla alespoň někdy svobodně nadechnout. Evald Schorm, uznávaný představitel „československého filmového zázraku“ 60. let, byl za doby tzv. normalizace jedním z „nepohodlných“ tvůrců, kterým byla práce u filmu zapovězena. Jeho posledními filmy se staly na dlouhou dobu Psi a lidé nebo televizní film Úklady a láska – oba z roku 1971. K režii celovečerního filmu se vrátil až po dlouhých sedmnácti letech v době opětovného uvolnění na konci 80. let. Film Vlastně se nic nestalo z roku 1988, o matce, co si až přehnaně klade vinu za něco, co již pominulo, se však stal jeho posledním. Režisér se premiéry filmu nedožil a zemřel čtyři měsíce před ní. Za scénářem stála lékařka, diplomatka a politička Jaroslava Moserová-Davidová – která dlouhá léta působila na klinice popálenin 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Vysílání: 16.1., 22.00 hod., ČT2

Mladý muž a bílá velryba
Příběh o lásce a nelásce, o snech a naději. Filmový přepis stejnojmenného románu Vladimíra Párala s Janou Brejchovou, která v těchto dnech slaví 80. narozeniny (1978). Hrají: I. Vyskočil, E. Cupák, Z. Adamovská, Z. Blažek, N. Konvalinková, S. Sejk, A. Švehlík, K. Heřmánek a další. Scénář M. Dufková-Rudlovčáková a J. Jireš. Režie J. Jireš. Mladý muž a bílá velryba patří mezi to nejlepší, co spisovatel Vladimír Páral napsal. I divadelní dramatizace této knihy zaznamenala svého času velký úspěch. Nebylo proto divu, že tento nepříliš rozsáhlý, ale myšlenkově bohatý román přilákal filmaře. Byl to režisér a scenárista Jaromil Jireš, který ve spolupráci s Márií Dufkovou-Rudlovčákovou v roce 1978 napsal scénář, ve kterém geniálně podtrhl páralovský rozpor mezi dvěma životními koncepcemi. Jeden hrdina je dokonalým typem pasivity "žije tak, jako by měl vše již za sebou" (Viktor v podání Eduarda Cupáka), druhý je "nabitá sluneční baterie, která do sebe čerpá stále novou energii" (Břéťa v podání Ivana Vyskočila). A mezi tyto muže vstoupí žena, která jde tvrdě za svou kariérou (Edita v podání výborné Jany Brejchové). Jaromilu Jirešovi se podařilo na plátno přenést všechno nejlepší, co Páralova předloha poskytovala. Navíc režisér dopřál více místa jaksi symbolické, ale přitom naprosto realistické postavě převozníka Gausse (Zdeněk Blažek) a tím ještě více zesílil výsledný dojem. Smysl filmu vyslovil režisér těmito slovy: "Někdy lovíte bílou velrybu a ulovíte běličku. Ale důležité je nevzdat se, nepodlehnout malověrnosti. Ta dokáže zničit nejen vás i všechny sebekrásnější záměry. Bez víry a naděje to nejde. A také ne bez trošky humoru..."
Vysílání: 19.1., 21.35 hod., ČT2
Opakování: 21.1., ČT2

Nespavost ve dvou
Letošní jubilantka Jana Brejchová jako mladá modelka v příběhu o hledání lásky, sebe sama i o zajetém životním stereotypu (1969). Dále hrají M. Macháček a J. Tříska. Scénář a režie E. Sadková. Nespavost ve dvou zachycuje milostný trojúhelník a míjení se v lásce. Modelová situace. Žena, krásná manekýna, její tajemný starší přítel, kterého miluje, ale který se nikdy nezdrží přes noc, ačkoliv ho domů netáhne žádná manželka a děti, a mladý fotograf, který ženu miluje, ale ona mu nedovolí zůstat přes noc, protože čeká na telefon. Hříčka o vztazích, od nichž každý čeká něco jiného, je autorstvím režisérky a scenáristky Evy Sadkové. Krásnou modelku si zahrála letošní jubilantka Jana Brejchová, staršího muže Miroslav Macháček a mladého zamilovaného fotografa Jan Tříska.
Vysílání: 19.1., 20.20 hod., ČT art

6.1.2020 09:01:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...