zvláštní poděkování
Volný.cz

Kasárna Karlín nejen na rozšířenou výstavu

Kasárna Karlín

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pražská Kasárna Karlín připravila na začátku února pro veřejnost nové lákadlo – možnost saunování přímo na nádvoří tohoto rozsáhlého areálu bývalých kasáren. Kapacita sauny s unikátní skleněnou střechou je 6 – 8 osob, zároveň jsou k dispozici káď s ledovou vodou, sprcha, převlékárna, toalety, odpočívárna s lehátky a hned vedle také bar v bývalé armádní myčce. Návštěvníci si mohou v rámci výhodného vstupné zdarma zapůjčit prostěradla a za drobný poplatek i ručníky. Rezervovat si saunu budou moci zájemci o nezvyklý zážitek na stránce www.kasarnakarlin.cz/cs/sauna.

“Kromě vnitřních vytápěných prostor se snažíme i v zimě využít venkovní nádvoří, oživit ho něčím neobvyklým, co obyvatelé v centru Prahy jen tak nezažijí,” říká k nově postavené sauně Matěj Velek z neziskové organizace Pražské centrum. Ta od roku 2017 prázdná a nevyužívaná klasicistní Kasárna Karlín nejen oživuje celodenním provozem a rozsáhlými kulturními a společenskými aktivitami, ale zajišťuje i správu, údržbu a zabezpečení a tím šetří státu jako majiteli objektu miliony korun ročně.
Vedle nabitého únorového programu filmových projekcí, divadelních představení, koncertů a diskusí zvou Kasárna Karlín na poslední část venkovní výstavy na nádvoří tohoto unikátního objektu uprostřed Prahy. Nové panely naváží na stávající výklad historie budovy. Archivní fotografie a vzpomínky veteránů, kteří zde sloužili, doplní část o znovuotevření Kasáren a plánech do budoucna. Vernisáž bude spojena s prohlídkou jinak nepřístupné staré budovy a pořadatelé prozradí zákulisní historky z renovace. Celá akce je zdarma a každý účastník dostane horký nápoj.

21. a 28. února pak Kasárna Karlín zvou na jediná dvě pražská uvedení představení The Vagina Monologues, dramatu se silnými a stále tabuizovanými tématy, které dává hlas ženám s radikálně odlišnými příběhy. Diváci uslyší o zážitku z asistence u porodu vnučky, netradiční feministické lásce i znásilnění za války.
Celkově přes zimu a po celý rok v Kasárnách Karlín probíhá cca 30 – 35 akcí měsíčně, za téměř tři roky jsou to stovky promítání, koncertů, debat, prohlídek i rodinných aktivit, které přitáhly sta tisíce návštěvníků – i studentů, rodičů s dětmi či seniorů.
Karlínská kasárna vznikla v roce 1844 jako odpověď na problém s kapacitně nedostačujícím ubytováním pro vojáky. Stavby se ujala firma Vojtěcha Kleina, jenž proslul jako stavitel prvního pražského nádraží – dnešního Masarykova. Jedná se o klasicistní pětipodlažní budovu, která se zachovala ve své původní dispozici a mimo několika pozdějších přístaveb na dvoře a úprav interiérů také ve více méně původním stavu. V přiléhající hospodářské budově dnes funguje kavárna, bar, kino, koncertní a divadelní sál, galerie a taneční škola pro děti.
Kasárna Karlín spravuje od roku 2017 nezisková organizace Pražské centrum, jejímž cílem je ochrana, zvelebování, popularizace a oživování zapomenutých či nepřístupných míst v Praze a to mj. prostřednictvím organizace kulturních, vzdělávacích a jiných společenských akcí. Prvním působištěm spolku bylo v letech 2013–2015 Nákladové nádraží Žižkov.

V roce 2016 začíná jednat o využívání karlínských kasáren s Ministerstvem spravedlnosti. Tehdejší ministr Robert Pelikán přišel se záměrem vybudovat na místě justiční palác, a to v horizontu zhruba deseti let. Matěj Velek s neziskovou organizací Pražské centrum se na ministra obrátil s návrhem na dočasné užívání objektu ke kulturním a společenským účelům. Po ročním jednání s ministerskými úředníky se nakonec podařilo dojednat podmínky a v březnu roku 2017 byla podepsána smlouva na tři roky s možností prodloužení. Do výpůjčky dostal spolek tzv. novou budovu a nádvoří s tím, že o využití tzv. staré budovy se bude nadále jednat.

17.2.2020 15:02:41 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2020

Články v rubrice - Výstavy

Křehká krása 2020 v Jablonci nad Nisou

Křehká krása 2020

Na již devátý ročník výstavy skla a bižuterie Křehká krása 2020 se můžete těšit ve dnech 6. - 9. srpna 2020. V ...celý článekČasopis 33 - sekce

DIVADLO

Léto s Cimrmanem

Dobytí severního pólu

Dlouhý, Široký a Krátkozraký
Pohádka, která u dětí propadla. Jedno z nejoblíbenějších představení Divadla J celý článek

další články...

HUDBA

Originální nahrávky Petra Nováka na albu 12 Nej

Přebal alba

Na začátku září si připomeneme nedožité pětasedmdesátiny zpěváka a skladatele Petra Nováka. Jeho písníčky patř celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Období hudební historie - Romantismus

Období hudební historie - Romantismus

Období hudební historie: Romantismus (1/2)
Styl, který se stal obrazem vyhraněného individualismu a oslnivé celý článek

další články...