zvláštní poděkování
Quantcom.cz

NgP: Zůstáváme otevření

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Učenec ve studovně, 1634

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Národní galerie Praha „jde online“. Prostřednictvím nového digitálního obsahu se největší česká galerijní instituce snaží v období pandemie koronaviru zůstat otevřená. Přizpůsobuje se situaci a své současné aktivity pro veřejnost směřuje převážně na sociální sítě.
Virtuální prohlídky, živé přenosy z výstav a expozic či workshopy online, to je jen stručný výčet toho, co si Národní galerie Praha pro veřejnost přichystala nebo chystá.

Pokryje přitom nejen nedávno otevřené výstavy, ale i sbírkové expozice či místa, která zůstávají návštěvníkům běžně skryta. Speciální formát s názvem Do you have a minute?, který představí jednotlivá významná díla ze sbírek NGP připravuje pro Instagram, nový obsah chystá s pomocí kurátorů a lektorů i pro Twitter.
„Prostřednictvím sociálních sítí jsme ve spojení se svými návštěvníky a příznivci, informujeme je o aktualitách. Naším cílem je přinést kvalitní obsah a nabídnout maximum, co můžeme za dané situace dělat. Snažíme se přizpůsobit a operativně reagovat na vzniklé okolnosti, zároveň zůstat „otevření“ našim návštěvníkům a alespoň trochu jim zpříjemnit chvíle omezené volnosti pohybu. Navíc jsme přesvědčeni, že pozitivní obsah v médiích je aktuálně potřeba více než kdy jindy,“ říká mluvčí Eva Sochorová.

V rámci aktivit Národní galerie Praha vznikla díky daru Komerční banky první virtuální komentovaná prohlídka, a to z výstavy Ozvěny benátského bienále: Stanislav Kolíbal, která se nachází v momentálně uzavřeném Veletržním paláci. Diváky provede po jednotlivých dílech kurátorka Julia Bailey. Ambicí je vytvořit pocit, jako by návštěvník skutečně procházel výstavou. Komentovanou prohlídku právě zpracováváme.
V přípravě je dále dokument o architektuře brutalismu, který se přímo váže k výstavě NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze. Pořad bude určen primárně pro sociální sítě.

Další novinkou jsou živé přenosy, které v různých formách umožní nahlédnout do výstavních prostor a expozic, ale také do míst, která zůstávají běžně skryta. Všechny prohlídky zatím zůstávají archivované a dostupné prostřednictvím Facebooku Národní galerie Praha. „Aktuálně zveřejňujeme jen ty aktivity, u kterých jsme již stanovili fixní termín v horizontu následujících dvou týdnů. Další obsah budeme průběžně doplňovat, těšit se můžete na nová témata nebo na virtuální prohlídku 360°. Pro aktualizace termínů sledujte náš Facebook nebo webové stránky,“ doplňuje Sochorová.

Tým lektorů, který se věnuje přípravě a realizaci programů pro veřejnost, pracuje na online workshopech a výzvách, jejichž obsah je zaměřen v první řadě na děti. Pod aktivitou Umění (být) doma je pravidelně jednou týdně zveřejněna nová výzva, která motivuje děti k tvůrčí aktivitě inspirované vybraným uměleckým dílem. Úkoly jsou hravé a jsou navrženy tak, aby je bylo možné vytvořit z dostupných materiálů. Zúčastnit se může každý, používají se jen materiály a pomůcky, které mají obvykle všichni doma. První výzva inspirovala k tvorbě mýdlových soch, které jsou jednoduché na výrobu, a přitom reflektují naši každodenní realitu. Zkušení edukátoři se prostřednictvím těchto zábavných úkolů snaží odlehčit dětem i rodičům současnou situaci prostřednictvím umění.

Galerie disponuje bohatým archivem děl, který neustále doplňuje. Její online sbírky lze nalézt na odkazu sbirky.ngprague.cz. Díla si tak návštěvník může prohlížet z pohodlí domova a zkoumat jejich jemné nuance a detaily.  

6.4.2020 17:04:25 Redakce | rubrika - Zprávy