zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zahraniční filmové tipy 19. týden

Robert Redford (Tři dny Kondora)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tři dny Kondora
Robertu Redfordovi ze CIA jde o život. Kdo může mít zájem na likvidaci jeho kolegů? Americký thriller (1975). Dále hrají: F. Dunawayová, C. Robertson, M. von Sydow, J. Houseman a další. Režie Sydney Pollack. V jednom z oddělení CIA, krytém jako historická literární společnost, pracuje mladý literární vědec Joe Turner. Spolu s dalšími pracovníky studují brakovou literaturu, aby odhalili, zda se někde neobjevují náznaky úniku informací ze CIA, současně pro její potřeby hledají nové informace a nápady. Když se Joe jednoho dne vrátí z nedalekého bistra, kde byl pro jídlo, nalezne všechny své spolupracovníky zavražděné. Pod svým krycím jménem Kondor informuje o šokující události centrálu a rychle pochopí, že o život jde i jemu. Napínavý thriller vznikl volně podle knížky Jamese Gradyho Šest dní Kondora (která vyšla i česky). Film vznikl na popud hollywoodské hvězdy Roberta Redforda, představitele hlavní role zaměstnance CIA Joea Turnera, který si za partnerku vybral Faye Dunawayovou pro úlohu fotografky Kathy a režií pověřil svého dlouholetého přítele Sydneyho Pollacka. Snímek patří do série politických filmů, jež vznikaly ve Spojených státech v 70. letech po tom, kdy byla odhalena aféra Watergate (jako známé tituly Pohled společnosti Parallax, Rozhovor, Všichni prezidentovi muži). Dodnes neztratil nic na své působivosti. Za pozornost stojí herecké obsazení vedlejších postav. Vedoucí pracovníky CIA Higginse a Wabashe hrají známá hollywoodská hvězda 50. a 60. let Cliff Robertson a významný divadelník John Houseman. Výraznou figuru profesionálního zabijáka tu vytváří bergmanovský herec Max von Sydow. Ještě upozorněme na výbornou hudbou skladatele Davea Grusina.
Vysílání: 04.5., 20.00 hod., ČT2

Dlouhé loučení
Soukromý detektiv Philip Marlowe na stopě záhadné sebevraždy svého přítele. Filmová adaptace slavného detektivního románu Raymonda Chandlera. Americký film (1973). Hrají: E. Gould, N. van Pallandtová, S. Hayden, M. Rydell, H. Gibson, H. Arkin a další. Režie Robert Altman. Americký režisér Robert Altman patřil v 70. letech k hlavním průkopníkům americké nezávislé scény, kteří se snažili o hollywoodský umělecký film. Proslul jako autor, který si vypěstoval velmi osobitý styl založený na provokativním pojednání společenských témat a ve svých filmech vyjadřoval kritiku a nedůvěru k americké společnosti. Po celou svou kariéru si pohrával s tradičními filmovými žánry a stereotypy. Ve válečném snímku MASH (1969) zachytil protiválečný postoj prostřednictvím absurdního humoru. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová (1971) nebo Buffalo Bill a Indiáni (1976). Slavný snímek Nashville (1975) představoval mozaiku společenských vztahů na pozadí country festivalu. Ve svém snímku Dlouhé loučení (1973) pro změnu navázal na tradici filmu noir. Jedná se o osobitou adaptaci slavného románu Raymonda Chandlera Loučení s Lennoxem, jehož děj Altman oproti předloze zasadil do období svobodomyslných 70. let. Hlavní postavou příběhu je soukromý detektiv Philip Marlowe (Elliott Gould), k jehož charakteristice neodmyslitelně patří nezřízené pití alkoholu, kouření cigaret a projevy plné cynismu a ironie. Jednoho večera se u něj v bytě objeví jeho přítel Terry Lennox a požádá ho, aby ho zavezl do Mexika. Marlowe mu vyhoví, ovšem ihned po svém návratu se ocitne ve vazbě kvůli vyšetřování vraždy Lennoxovy manželky. Na první pohled se zdá být vše jasné – žárlivý manžel zavraždil svou manželku a poté spáchal sebevraždu v Mexiku. Jakmile se ovšem Marlowe ocitne na svobodě, rozjíždí pátrání na vlastní pěst. O jeho vyšetřování se nápadně začne zajímat i úspěšný, ale věčně opilý spisovatel Roger Wade a jeho žena Eileen. Přibývají další mrtví a Marlowe začíná rozplétat záhadu, která stála za zmizením jeho přítele.
Vysílání: 04.5., 00.00 hod., ČT2

Charles, následník trůnu
Syn královny Alžběty II. má i po sedmdesátce nabitý program a umí se těšit ze života. Dokument BBC (Premiéra). Nejstarší syn britské královny oslavil v listopadu 2018 své sedmdesáté narozeniny. V tomto požehnaném věku má mnoho lidí pocit, že všechno důležité již prožili a těší se zaslouženému odpočinku. U Charlese je ale všechno naopak: pracuje sedm dní v týdnu, jeho diář je tak plný, že si nemůže dovolit ani pořádně stonat, jak nás mohl přesvědčit docela nedávno, kdy se během jediného týdne zotavil z nákazy novým typem koronaviru, který pro seniory představuje závažnou hrozbu. Co je ale nejdůležitější: Charlese čeká v blíže neurčené budoucnosti ohromná životní změna. Zatímco jeho matka usedla na trůn velice mladá, on na svou příležitost stále čeká. Dnešní dokument zachycuje prince při jeho běžných činnostech, přibližuje nám jeho typický pracovní den, ale obsahuje také dojemná vyznání jeho nejbližších osob včetně obou synů a manželky Camilly.
Vysílání: 07.5., 21.40 hod., ČT2
Opakování: 11.5., ČT2

Čínská čtvrť
Jack Nicholson v mistrovském kriminálním thrilleru Romana Polanského. Americký film oceněný Oscarem (1974). Dále hrají: F. Dunawayová, J. Huston, P. Lopez, J. Hillerman, D. Laddová, R. Polanski, J. Mantell a další. Záhadu, skládanku, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému ve stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista).
Vysílání: 08.5., 21.30 hod., ČT2

Nejlepší léta našeho života
Cesty zpátky nejsou vždy jednoduché. Dramatické osudy vojáků, kteří se po II. světové válce vracejí do všedního života. Americký film oceněný sedmi Oscary (1946). Hrají: F. March, H. Russell, D. Andrews, M. Loyová, V. Mayová, T. Wrightová, C. O'Donnellová, H. Carmichael a další. Režie William Wyler. Tři vojáci – seržant, kapitán a námořník – bývalí příslušníci válečné mašinerie, představují reprezentativní vzorek americké armády. Po skončení II. války se znovu vracejí do všedního života, který jim náhle připadá neskutečný. Seržant pracuje jako bankéř, kapitán nastoupí jako prodavač v obchodním domě a námořník postižený zraněním hledá práci nejobtížněji. Podaří se jim v blahobytu a bezpečí nalézt vnitřní klid a spokojenost? Snímek z roku 1946 patří k nejslavnějším dílům americké kinematografie všech dob. Byl oceněn sedmi Oscary. Kromě jiných písní ve filmu zazní i česká Škoda lásky. Režisér Wiliam Wyler často zpracovával literární či divadelní předlohy a byl znám svým perfekcionismem. Jednotlivé sekvence inscenoval v dlouhých záběrech s maximálním využitím hloubky filmového pole. Na svém režijním kontě má úctyhodných čtyřicet pět celovečerních snímků, z nichž připomeňme takové klasiky, jako Na Větrné hůrce, Lištičky, Prázdniny v Římě či Ben Hur.
Vysílání: 09.5., 12.35 hod., ČT2

Gérard Depardieu – čas her a malin nezralých
Portrét legendárního herce aneb od Valjeana po Obelixe. Francouzský dokument. Zní to naprosto neuvěřitelně, ale Gérard Depardieu, geniální herec, ale i nenasytný milovník jídla a vína, provokatér a bouřlivák, se před časem zařadil mezi sedmdesátníky. Bylo o něm napsáno a natočeno tolik, že snad není třeba to opakovat. Nezapomenutelný Cyrano, Jean Valjean z Bídníků, Jean od Florety a nedostižný představitel mnoha dalších velkých postav v poslední době proslul zejména svými politickými excesy, například přijetím ruského občanství. V roce 2013 se stal oficiálně Rusem, aby ve Francii nemusel platit daně. Po pěti letech si ovšem Rusové začali stěžovat, že neplatí daně ani v Rusku. Pokračování může být dramatičtější než umělcův život. V dnešním dokumentu se však vrátíme k jeho začátkům. Jak se dítě ulice ocitlo ve světle reflektorů nejdříve v rodné Francii a později na celém světě? Co mu chybělo, co si chtěl dokázat, co se musel naučit? O tom vyprávějí jeho nejbližší přátelé v čele s Pierrem Richardem.
Vysílání: 06.5., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 08.5., ČT art., 12.5., ČT art

Krajina stínů
K čemu je láska, když její ztráta tolik bolí? Anthony Hopkins a Debra Wingerová v osudovém setkání spisovatelů C. S. Lewise a J. Greshamové. Britský film (1993). Dále hrají: J. Wood, E. Hardwicke, J. Mazzello a další. Režie Richard Attenborough. Clive Staples Lewis je světu znám především jako autor sedmi (dnes již téměř kultovních) knih pro děti Letopisy Narnie a nábožensky laděných traktátů o lásce a utrpení. Svůj osamělý život však tento upjatý profesor trávil ve výlučně duchovním prostředí oxfordské intelektuální smetánky a jeho životní zkušenosti byly vlastně velmi omezené. Setkání s o mnoho let mladší vitální Američankou, básnířkou Joy Greshamovou jej vytrhlo z pohodlné mládenecké existence a dalo mu okusit jak nečekané štěstí, tak nejhlubší žal. William Nicholson napsal původní verzi tohoto skutečného příběhu jako televizní inscenaci pro BBC, pak ji přepracoval na úspěšnou divadelní hru a konečně na filmový scénář.
Snímek získal cenu Alexandra Kordy, udělovanou Britskou Akademií za mimořádný britský film roku, Anthony Hopkins cenu Britské Akademie pro nejlepšího herce. Dvojnásobná nominace na Oscara (za scénář a Debra Wingerová za nejlepší herečku).
Vysílání: 10.5., 21.25 hod., ČT art

30.4.2020 16:04:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

VČD uvede derniéru hry Kdo se bojí Beatles

Romana Chvalová a Alexandr Postler

Pardubický soubor před rokem uvedl českou premiéru hry slovenského dramatika Viliama Klimáčka Kdo se bojí Beat celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...