zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra tipy 44. týden

Zasvěcení: Piaristé

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Modlitba za domov 2020
Přímý přenos ekumenické slavnosti u příležitosti oslav státního svátku z Husova sboru v pražských Vršovicích. Režie J. Rásocha. Snášejte se navzájem v lásce a usilovně hleďte zachovat jednotu Ducha, spojeni svazkem pokoje – tak zní motto letošní Modlitby za domov. Hudební doprovod akce obstará známý zpěvák Václav Neckář se skupinou Bacily. Pořadem provází Michaela Dolinová a David Frýdl.
Vysílání: 28.10., 15.00 hod., ČT2

Zasvěcení: Piaristé
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské společnosti (2010). Scénář a režie M. Petřík. Členové tohoto řádu jsou řeholními kleriky a jejich hlavním posláním je vedle dobročinnosti zřizování a správa škol, výuka, výchova dětí a mládeže, misijní činnost a pastorace. Za zakladatele řádu je považován patron dětí a obecných škol svatý Josef Kalasanský, který zbudoval první základní školu v Evropě, ve které se za výuku neplatilo. Vzdělaní piarističtí pedagogové vychovali tisíce žáků, z nichž vyrostly významné osobnosti vědy a kultury. Piaristé do značné míry ovlivnili i naše národní obrození. Jak ale žijí dnes? Vypravme se za nimi do jejich moravských působišť.
Vysílání: 29.10., 14.15 hod., ČT2
Opakování: 31.10., ČT2

Cesty víry: Smrt je jen začátek
Vzpomínání na zemřelé je společné všem lidem napříč kulturami i náboženstvími. Jak vzpomínali naši předci a jak se tato tradice proměnila do dneška? Režie. M. Rozbrojová (Premiéra). Památka zesnulých či lidově Dušičky slavíme 2. listopadu a církev se ten den modlí za zemřelé. Oficiálně tento svátek ustanovil benediktýnský opat Odilo v roce 998. A od té doby se věřící modlí za duše zesnulých, které čekají v očistci, aby jim byly odpuštěny všechny hříchy. Vzpomínka na ty, kteří už nejsou mezi námi, je ale společná všem kulturám bez ohledu na vyznání, liší se pouze rituály a tradicemi. U nás je zvykem navštívit hřbitov, zapálit na hrobě svíčku a položit na něj živé květiny nebo věnce. Tyto úkony v sobě nesou hlubokou symboliku, kterou si dnes možná ani neuvědomujeme. Už staří Keltové a Slované věřili, že oheň očišťuje a chrání nás od zlého a světlo symbolizuje život. Bývá také zvykem, že se v hřbitovních kaplích, kostelech či jen u hlavního hřbitovního kříže konají bohoslužby slova nebo mše svaté. Na Dušičky také kněz prochází spolu s věřícími hřbitov a kropí hroby svěcenou vodou.
Vysílání: 01.11., 13.40 hod., ČT2
Opakování: 02.11., ČT2., 03.11., ČT2., 07.11., ČT2

Legendární obří stavby Francie: Gigantická lurdská svatyně
Jak vznikaly tři unikátní stavby lurdských svatyní? Historie velkých stavebních počinů, iniciovaných podivuhodným zjevením, které zažila mladá vesničanka Bernadette Soubirousová. Francouzský dokument (Premiéra). Lurdy patří, vedle Říma a Jeruzaléma, k nejoblíbenějším křesťanským poutním místům. Na ploše dvaapadesáti hektarů se tu nachází tři výjimečné svatostánky: novogotická Bazilika Neposkvrněného početí na hoře Massabielle, do stejné skály o něco níže zapuštěna Růžencová bazilika pro čtyři tisíce poutníků v byzantském slohu, jejíž předdvoří, inspirované římskou Bazilikou svatého Petra v Římě, pojme čtyřicet tisíc poutníků a pod povrchem skrytá nezvykle moderní Bazilika svatého Pia X., jejíž krypta je díky své délce 190 metrů a šířce 80 metrů největší stavbou svého druhu na světě.
Vysílání: 01.11., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 05.11., ČT2

22.10.2020 11:10:40 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Rozluštěné poklady II: Archa úmluvy

Rozluštěné poklady II: Archa úmluvy

Rozluštěné poklady II: Archa úmluvy
Příběh magické schránky ze Starého zákona fascinoval i Indiana Jonese. ...celý článekČasopis 30 - sekce

HUDBA

Colour Meeting 2021 je tady

Monika Načeva - Zdivočelí Koně

Osmnáctý ročník mezinárodního festivalu Colour Meeting zve ve dnech 23. - 24. Července 2021 na hudební a divad celý článek

další články...