zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy 4. týden

Kladenská industriální architektura

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mizející místa domova: Kladenská industriální architektura
Stalkerovská výprava Ondřeje Vaculíka do kladenské "zóny" (2011). Režie A. Lederer. Dnešní rozměr mizení je zasazený do kulis, ve kterých by se mohla odehrávat absurdní dramata nebo vědecko-fantastické příběhy. Ty, které dýchaly každodenním životem, se odtud ale vytratily. Ještě v osmdesátých letech 20. století poskytovala průmyslová zóna na severovýchodě Kladna obživu dvaceti tisícům lidí: hutníkům, slévačům, valcířům... Reprezentovaly ji především dva objekty: Vojtěšská huť (později huť Koněv) a Poldina huť (v jejímž areálu natočil režisér Jiří Menzel legendární film Skřivánci na niti). Vojtěšská huť byla založena v roce 1854 a její rozvoj pokračoval do druhé světové války. Špatně vedený závod ale stále více technologicky zaostával a zadlužoval se a po válce se stal s Poldinou hutí a dalšími závody součástí Spojených oceláren, národního podniku (SONP) a byl přejmenován na huť Koněv. Plánované hospodářství vedlo k dalším značným ztrátám a v polovině 70. let následovaly demolice vysokopecních provozů. Dnes je Vojtěšská huť opuštěná. Kromě tří proslulých věží vápenných pecí z let 1927–1929 tady nalezneme pouze torza budov, zdevastované haly a skládky odpadu. Většina území kladenského průmyslového areálu se stala "brownfieldem", tedy plochou zatíženou nejen ztracenou historií, ale především kontaminovanou ekologicky.
V roce 2008 se největší architektonická chlouba areálu – Vápenné pece bývalé Vojtěšské huti – staly národní kulturní památkou a dnes vede kolem torz hutních budov naučná stezka. Revitalizována byla také budova strojovny Bessemerové ocelárny. U ostatních objektů se však zdá, že čas pro možnou záchranu byl definitivně promarněn.
Vysílání: 29.1., 19.25 hod., ČT2

Vyšívaná krása
Držitelé titulu Nositel tradice lidových řemesel představují mistrovství v oboru zpracování textilu. Připravila R. Šáchová. Představíme portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, pro něž je základním pracovním materiálem textil. Osm oceněných vyšívaček tu předvádí ruční výrobu lidových krojů, bílé vyšívání, výšivku z rybích šupin i vázání textilních květin, vonic a vínků.
Vysílání: 30.1., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 31.1., ČT2., 03.2., ČT2

Emoce v umění: Inspirace (3/24)
Průvodce pořadu katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se vypraví tentokrát za řeckými múzami, které tvoří družinu boha světla a umění Apollóna a jsou patronkami i ochránkyněmi všech tvůrčích duchů (2017) (Premiéra).
Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“
Ve třetí části nazvané Inspirace se Ramón vydává na jedinečné místo, kde se zrodilo umění. Je to řecké pohoří Parnas, které je považováno za symbolickou vlast všech umělců. Podle legendy se právě zde vládnoucí bůh Zeus po devět nocí stýkal s bohyní paměti. A z jejich lásky se narodilo devět nádherných dcer, které se nazývají múzy. Jsou to bohyně, inspirující umění: Kalliopé, Thália, Erató, Úrania, Euterpé, Kleió, Melpomené a Polyhymnie.
Vysílání: 25.1., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 28.1., ČT art

Příběhy umění: Královské kaple (4/5)
Posvátné stánky. Dokument ARTE (Premiéra).
Katedrála v německých Cáchách a Palácová kaple na Sicílii, dvě majestátní stavby. Každý architektonický detail odkazuje na spojení světské moci a náboženství. Ve středověku vyráželi králové dobývat nová území ve jménu křesťanské víry. Náboženství bylo jedním z pilířů jejich moci. Cáchy byly hlavním městem království Karla Velikého a staly se srdcem Svaté říše římské. Během staletí tu bylo korunováno téměř třicet králů. Na jihu v Palermu, se Roger II. prohlásil prvním normanským králem Sicílie. Obě stavby odhalují tajemství panovníků, kteří si chtěli upevnit postavení politických vůdců, ale také božích zástupců na zemi.
Vysílání: 27.1., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 31.1., ČT art

Artmix
Lednové vydání měsíčníku o vizuálním umění vychází tematicky z výstav věnovaných Jiřímu Načeradskému, jednomu z nejdůležitějších autorů české poválečné figurální malby. Jak ovlivnil tvorbu svých žáků, připomenou Josef Bolf, Lubomír Typlt, Roman Trabura a Jana Kasalová. Režie J. Chytilová (Premiéra).
GAVU v Chebu vystavila nejslavnější Načeradského díla z let 1967 až 1974, rozměrná plátna, která maloval podle sportovních fotografií nalezených v denním tisku. Když se v jeho pozůstalosti našla krabice plná starých novinových výstřižků, nikoho nenapadlo, co za poklad se v ní vlastně skrývá. Až po podrobnějším prozkoumání bylo jasné, že jde o malířovy múzy – výstřižky z novin a časopisů, které umělce oslovily natolik, že se staly jeho inspirací. „Obrazy jsou k vidění v těsné konfrontaci s těmito novinovými výstřižky, dá se tedy přímo nahlédnout do mistrovy kuchyně. Jde tak vlastně o unikátní badatelskou výstavu, která detailně zkoumá metody Načeradského tvorby,“ upřesňuje ředitel GAVU a kurátor výstavy Marcel Fišer. Druhou výstavu připravila Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě s kurátorem Petrem Vaňousem. Přehlídka nazvaná Době navzdory je retrospektivní výstava ohlížející se za tvorbou malíře Jiřího Načeradského, který žil v letech 1939 až 2014. Výstava se jmenuje podle proměn, k nimž došlo za malířova života. Po listopadu 1989 působil jako vedoucí Ateliéru figurální a monumentální malby na pražské AVU, a na FAVU VUT v Brně. Jeho ateliérem prošlo mnoho studentů, kteří jsou dnes již etablovanými umělci na naší výtvarné scéně. Hlásí se dnes k němu? Jakým způsobem ovlivnil jejich tvorbu? Jaký byl malíř, kterému všichni říkali Náča? To se dozvíme od jeho žáků, kterými byli například Josef Bolf, Lubomír Typlt, Roman Trabura, Jana Kasalová. Zároveň představíme jejich aktuální tvorbu. ARTMIX plus přinese jako obvykle nejzajímavější výstavy a kulturní počiny z lednové domácí scény.
Vysílání: 28.1., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 01.2., ČT art

Génius – Picasso (4/10)
Životopisný seriál o jednom z největších umělců 20. století s Antoniem Banderasem v hlavní roli (2018). Dále hrají: A. Rich, S. Colley, C. Poésy, P. Delevingne, R. Sheehan, T. R. Knight, A. Franciosi, S. Gabel a další. Režie Kevin Hooks. Pablo, který se stále nedokáže prosadit na umělecké scéně, si všimne nových obrazů Henriho Matisse a začne jej obdivovat. Ten podle Picassa dokázal ohnout dosavadní pravidla v malbě a to mu dodá inspiraci, aby namaloval obraz, kterým by se pokusil o něco podobného. Max jej seznámí se svým přítelem Guillaumem Apollinairem (Seth Gabel) – básníkem a začínajícím kritikem, který mu dodá potřebné umělecké impulsy. Do sousedního bytu se ale nastěhuje modelka Fernande Olivierová (Aisling Franciosiová), která Pabla svou krásou zcela uhrane. Pablo na ni nepřestává myslet a není schopen se soustředit a dokončit své mistrovské dílo, kterým by zničil pravidla malířství jako Matisse. V roce 1944 Pablo prožívá láskyplný vztah s Françoise, což Doru, jeho nedávnou milenku, přivádí do nepříčetnosti. Přichází i zatčení jeho starého přítele Maxe, který pobýval v klášteře. Krátce po uvěznění nacisty Max umírá a Pablo si to dává za vinu.
Vysílání: 31.1., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT art

18.1.2021 17:01:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Vtáčkovia, siroty a blázni

Magda Vášáryová (Vtáčkovia, siroty a blázni)

Vtáčkovia, siroty a blázni
Filmová "chvála bláznovství" aneb jediný způsob, jak přežít v té krásné, ale ošk ...celý článek


Dokument Můj otec Antonín Kratochvíl

Můj otec Antonín Kratochvíl

Můj otec Antonín Kratochvíl
Světově proslulý český fotograf, držitel mnoha prestižních cen včetně World Pre ...celý článek


Šeptej příběh netradičního milostného trojúhelníku

Šeptej

Šeptej
Na křídlech adrenalinu, lásky a fantazie. Český film (1996). Hrají: T. Vilhelmová, J. Muchow, M. Myš ...celý článek


Měsíc s legendou - Marie Vášová

Labyrint srdce

Labyrint srdce
Kdo řekne milující matce krutou pravdu? Měsíc březen s Marií Vášovou začíná českým filmem po ...celý článek


Koprodukční snímek Zloději zelených koní

Zloději zelených koní

Zloději zelených koní
Pro jednoho je to vášeň, pro druhého způsob obživy. Pohybují se za hranou zákona, na ...celý článek


Válečné peklo jménem Stalingrad

J. Law (Nepřítel před branami)

Nepřítel před branami
Válečné peklo jménem Stalingrad. A dva nejslavnější odstřelovači v souboji na život a ...celý článek


28. Český lev

28. Český lev – Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2020
Václav Kopta uvádí přímý přenos s ...celý článek


Arnošt Lustig výročí úmrtí

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Všechnopárty
Arnošt Lustig, od jehož úmrtí uplynulo v těchto dnech 10 let, v zábavné talk show Karla Šípa, ...celý článek


Lino Ventura – Ital v Paříži

Lino Ventura – Ital v Paříži

Lino Ventura – Ital v Paříži
Portrét jednoho z nejvýznamnějších evropských filmových herců. Francouzs ...celý článek


Marhoulovo Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče
Osud malého židovského chlapce přežívajícího čas II. světové války na zaostalém venkově výc ...celý článek


Slavné melodrama Xaviera Dolana

Je to jen konec světa

Je to jen konec světa
Návrat ztraceného syna aneb rodinná veselka se nekoná. Slavné melodrama Xaviera Dolan ...celý článek


Rembrandt: Portrét člověka

Rembrandt: Portrét člověka

Rembrandt: Portrét člověka
Komentovaná prohlídka výstavy, kterou pořádá Národní galerie Praha. Provádí kurá ...celý článek


Velikáni filmu... Ron Howard

Rivalové

Duel Frost/Nixon
Richard Nixon nikdy nestanul před soudem – k jeho usvědčení ovšem stačil jeden křížo ...celý článek


Výtvarné tipy 8. týden

Bauhaus – Nová doba

Kus dřeva ze stromu (7/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B ...celý článek


110. výročí narození Otakara Vávry

Otakar Vávra při natáčení filmu

Úsměvy Otakara Vávry
Vzpomínka na legendárního režiséra, scenáristu a pedagoga, který se narodil před 110 l ...celý článek


Víra tipy 8. týden

Poslední dny Ježíše Krista?

Náboženství světa: Buddhismus
Dokumentární cyklus o nejvýznamnějších světových náboženstvích, jejich vzniku ...celý článek


Filmové tipy 8. týden

Americký zabiják

Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky
Když mafie stojí nad zákonem, nezbývá než vzít sprave ...celý článek


Velikáni filmu... Liam Neeson

Mark Felt: Muž, který zradil

Mezi náhrobními kameny
Liam Neeson jako soukromé očko na stopě sériových vrahů. Americký thriller (2014). D ...celý článek


Dokument Helios příběh českého vědce

Helios

Helios
Neuvěřitelný příběh původně amatérského fotografa slunečního zatmění Miloslava Druckmüllera, který s ...celý článek


Portrét fenomenální Carmen Maurové

Ay, Carmen!
Portrét fenomenální herečky Carmen Maurové, která pro světovou kinematografii objevila Almodóva ...celý článek


Vyprávění o životě – Ludvík Aškenazy

Ludvík Aškenazy

Spokojeně vypadající pyknik – Ludvík Aškenazy
Vyprávění o životě a díle osobitého českého spisovatele ...celý článek


Filmové tipy 9. týden

Za vodou

Za vodou
Nejtěžší rány jsou ty životní. Stacy Keach a Jeff Bridges v americkém boxerském dramatu (1972). Dá ...celý článek


Výtvarné tipy 9. týden

Nalezený ráj

Design (1/17)
TGV, restart francouzské železnice. Okouzlující příběh elegantního vysokorychlostního vlaku. ...celý článek


Literární tipy 8. týden

Malostranské humoresky

Malostranské humoresky
Karel Heřmánek, Arnošt Goldflam a Josef Kemr v povídkovém filmu s atmosférou Malé St ...celý článekČasopis 08 - sekce