zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 6. týden

Bauhaus – Nová doba (2/6) - Princ thébský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mizející místa domova: Annín, Vintíř a Mouřenec
Ondřej Vaculík sleduje trasu jedné z našich nejstarších obchodních stezek (2011). Režie A. Lederer. Stejně tak jako místa mohou mizet nebo se proměňovat i stezky, které je propojují. Přesvědčili jsme se o tom v díle Konec pražské periferie. Tentokrát se ale vydáme po trase, po které nechodila procesí. Před tisíciletím tudy vedla obchodní stezka. Dnes je svým charakterem turistická a své jméno nese po výjimečné osobnosti poustevníka Vintíře – "misionáře, diplomata, mírotvorce a stavitele cest a mostů mezi národy", jehož jméno zní německy Gunther. Ale i tato turistická trasa je svým způsobem poutní, protože je lemována množstvím sakrálních staveb – kaplí, kapliček, božích muk, křížků a soch a zároveň při putování narazíme na řadu památných stromů, studánek... Celá Vintířova stezka měří 150 km. Její počátek najdeme v rakouském klášteře Niederalteich na Dunaji a prochází místy, kde Vintíř působil. Vede takřka neobydleným krajem a polními cestami, její úsek ze Sušice do Horažďovic lze dokonce sjíždět na lodi. Ondřej Vaculík však v roli našeho průvodce zůstane jako neúnavný poutník na souši...
Vysílání: 08.2., 19.20 hod., ČT2

Mýty a fakta historie - Divy starověku (5/10)
Památníky kolosálnější než ty současné, obdivuhodná válečná plavidla, technologie, které stále vyvolávají úžas. Americký dokumentární cyklus představuje starověké objevy a vynálezy (Premiéra). Největší stavby dneška, obří struktury, které utvářejí novověk, jsou výsledkem mamutích technických projektů. Ale kdo jsou největší stavitelé všech dob? Existovaly snad stejně impozantní stavební projekty i ve starověku? Římané nebyli jen největší a nejsilnější starověkou velmocí, ale také technicky nejvyspělejší. Měli úžasné stavby i skvělou vojenskou techniku. Svou dobu předběhli do té míry, že teprve nedávno byli současní inženýři schopni odhalit, jak to tenkrát dělali. Jedním z nejpozoruhodnějších starořímských objevů byl beton. Římané beton používali na největší stavby už před dvěma tisíci lety!
Vysílání: 08.2., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 09.2., ČT2., 13.2., ČT2

Kus dřeva ze stromu (5/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním. Kdo z vás pozná dřevo jasanu? Martin Patřičný ano. Za jasanem musíme do lesa k potoku. Patřičného skládek vydá další ze svých tajemství – fošnu z jasanu, který sloužil jako vojenská kóta. Odhalí tajemství lyží, které jsou přes všechny plasty pořád z jasanu. Vydáme se k prostřenému stolu, kde uvidíme, jak má jasan výrazně oddělené jádrové dřevo od bělového dřeva. Jasan, to je pružnost. Proto se z jasanu od pradávna dělaly luky a oštěpy. Dnes se z něj dělá sportovní nářadí. Na závěr si u krbu přečteme o jasanu Iggdrasilu z Islandských bájí a sedmnáct dřevěných minut je pryč. Tak na shledanou příště u buku.
Vysílání: 12.2., 14.05 hod., ČT2
Opakování: 17.2., ČT2

Ruce, kruh a hlína
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připravila R. Šáchová. Dokumentární film Ruce, kruh a hlína představuje portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, kteří se věnují starým hrnčířským technologiím. Šest oceněných řemeslníků předvádí na hrnčířském kruhu výrobu lidové fajánse, habánské fajánse, kolovečské keramiky, tupeské majoliky a černé hrnčiny.
Vysílání: 13.2., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 14.2., ČT2., 17.2., ČT2

Emoce v umění: Marnivost (5/24)
Průvodce pořadu katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se vypraví za těmi, kteří se vinou své ješitnosti a sobecké marnivosti vzhlédli v sobě samých (2017). Ukáže vám přitom díla Picassova, Velásquezova, Goyova a Rembrandtova, zaposloucháte se do hudby C. Monteverdiho, J. B. Lullyho a Ch. Gounoda (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Díl o marnivosti v umění zahájí Ramón Gener vyprávěním o Narcisovi, jehož všechny dívky milovaly. Jedna z nich, nymfa Echó, která mohla za trest jen opakovat slova ostatních, se ho pokusila svést. Ješitný Narcis ji však odmítl. Bohyně pomsty Nemesis Narcise za jeho namyšlenost potrestala. Když se jednou procházel po lese a měl velkou žízeň, vydal se osvěžit k blízkému jezírku. Naklonil se nad hladinu a spatřil odraz své tváře jako v zrcadle. Opojen vlastní krásou se však sklonil tak hluboko, že ho voda pohltila.
Vysílání: 08.2., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 11.2., ČT art

Bauhaus – Nová doba (2/6) - Princ thébský
Bauhaus byl mnohem víc než umělecká škola. V meziválečném Německu přinášel ideály nové doby – svobodu, odvahu a rovnoprávnost. Hvězdně obsazený německý seriál (2019). Hrají: A. Diehl, V. Pachner, A. M. Mühe, T. Dyrholm, J. Feldmeier a další. Režie Lars Kraume. Studenti Bauhausu na sebe svým volnomyšlenkářstvím strhávají v sešněrované výmarské společnosti stále větší pozornost. Ne vždy však v dobrém a Walter Gropius je jako ředitel školy opakovaně konfrontován se zastánci konzervativního umění. I Dörte si musí své studium na Bauhausu obhajovat před rodinou, ale svoboda tvorby se pro ni stává tím nejdůležitějším. Johannes Itten svým studentům představuje netradiční metody, a to nejen v umění, ale i ve filozofii. Hvězdně obsazený výpravný historický seriál vznikl k loňskému 100. výročí vzniku Bauhausu. V hlavních rolích uvidíme vedle Anny Marie Mühe v roli Dörte Augusta Diehla jako legendárního architekta Waltera Gropia, vycházející hvězdu rakouského filmu Valerie Pachner nebo Trine Dyrholm, která nás uvede do děje jako redaktorka magazínu Vanity Fair. Bauhaus byl uveden na prestižním festivalu Canneseries, kde byl oceněn za nejlepší hudbu.
Vysílání: 09.2., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 12.2., ČT art

Delacroix
Génius dramatického malířství čerpal z Paříže i z Maroka. Francouzský dokument. Eugéne Delacroix upřednostňoval barvu před linií, čímž předznamenal impresionismus. Ve stejné době někteří mladí malíři objevili jeho umění a ocenili to svěží novátorství. Delacroix nechtěl nikoho učit, přesto se pro ně stal duchovním vůdcem. Byl pro ně velkým vzorem. Důkazem je plátno Pocta Delacroixovi. Fantin-Latour na něm kolem portrétu Delacroixe vyobrazil malíře Durantyho, Whistlera, Maneta, Charlese Baudelaira. Delacroix inspiroval své následovníky. Van Gogh si přivlastnil jeho Pietu, stejně jako Milosrdného samaritána. Manet namaloval novou verzi Dantovy bárky. A Odilon Redon si vypůjčil detail z Židovské svatby. "Svoboda vedoucí lid na barikády" se snad v každé zemi, pro každou generaci, stala symbolem moci lidu a povstání proti nespravedlnosti. Jen zřídka se stává, aby byl nějaký obraz tak oslavovaný i nepochopený zároveň.
Vysílání: 10.2., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 14.2., ČT art

Génius – Picasso (6/10)
Životopisný seriál o jednom z největších umělců 20. století s Antoniem Banderasem v hlavní roli (2018). Dále hrají: A. Rich, S. Colley, C. Poésy, P. Delevingne, R. Sheehan, T. R. Knight, A. Franciosi, S. Gabel a další. Režie Laura Belsey. Pablův nový obraz inspirovaný iberským uměním – Avignonské slečny se setkává s odporem a jen těžko jej někdo dokáže pochopit. Pablo po čase náhodou narazí na dílo starého a přehlíženého malíře Henriho Rousseaua (Tchéky Karyo), z kterého si spíše všichni dělají legraci. Pabla však fascinuje jeho téměř primitivní technika a to, jak deformuje tvary. Rozhodne se mu uspořádat večírek, kde ale urazí svého přítele Wiegelse, který se poté oběsí. To Pabla zlomí stejně jako smrt Carlesa. Novou vzpruhu mu dodá až jeho přítel Georges Braque (Kerr Logan), který Pablovi ukáže, jak dokázal porušit pravidla perspektivy a tím vytvořit něco nového, a to díky Pablově obrazu. Picassa však brzy čeká těžké období a začíná být spojován s krádeží Mony Lisy z Louvru. Starý Pablo odchází s Françoise žít na venkov a toto prostředí dodává starému malíři energii. Zato Françoise je zde nešťastná...
Vysílání: 14.2., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 19.2., ČT art

1.2.2021 12:02:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...