zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 7. týden

Nádherná Amerika: Velkolepá díla člověka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Divy starověku (6/10)
Památníky kolosálnější než ty současné, obdivuhodná válečná plavidla, technologie, které stále vyvolávají úžas. Americký dokumentární cyklus představuje starověké objevy a vynálezy (Premiéra). Jak vznikl první víceúčelový nástroj na světě? Je až závratné pomyšlení, že je téměř dva tisíce let starý! Znali snad staří Egypťané nástroje ještě vyspělejší než jsou naše? Odpověď se možná ukrývá v záhadném staroegyptském artefaktu. Tento žulový válec se vymyká našemu chápání. Jeho existenci jsme si neuměli vysvětlit. Na pohled to není nic tak ohromujícího, jako třeba zlatá maska nebo předměty osázené drahokamy. Ale z hlediska pochopení technické vyspělosti starověkého Egypta je to doslova poklad! Vzácný nález je dnes uložený tři tisíce kilometrů od Egypta v londýnském Petrieho muzeu a řadí se k nejpozoruhodnějším artefaktům v jeho sbírkách.
Vysílání: 15.2., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 16.2., ČT2., 20.2., ČT2

Nádherná Amerika: Velkolepá díla člověka
Dechberoucí cesta po úžasných lidských výtvorech. Americký dokument. Velké myšlenky stojí u zrodu velkých děl. A právě úžasné lidské výtvory měnily tvář Ameriky a pomáhaly vytvářet její dnešní nezaměnitelnou podobu. Po celé zemi najdete umělecké a technické zázraky, které jsou symbolem tvořivého ducha. Svědčí o tom, jak se proměňuje lidské myšlení a slouží jako základní stavební kámen pro budoucnost. Hnací silou autorů výjimečných děl byla touha po stále větších, bezpečnějších a originálnějších stavbách. Proto i mnoho let od vztyčení sochy Svobody nebo dokončení mostu Golden Gate návštěvníci obdivují jejich krásu a technické řešení. Vydejme se na úžasnou cestu po nejznámějších a nejzajímavějších lidských výtvorech v USA.
Vysílání: 16.2., 17.20 hod., ČT2
Opakování: 18.2., ČT2., 22.2., ČT2

Kus dřeva ze stromu (6/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B. Ludvík. Kus dřeva z buku pozná snad každý. Martin Patřičného vám vysvětlí proč. A pak se vydáme s Jirkou, vozíkem a psy za buky do lesa. Žádný buk však neporazíme, jen si ukážeme zdravé a umírající buky jak stojí vedle sebe. Podíváme se, jak se z buků vyrábí v dýhárně dýha. Nad prostřeným stolem si ukážeme, jaká krása se ukrývá uvnitř bukového dřeva a asi neslavnější výrobek z buku – ohýbanou židli značky Thonet. Než se rozloučíme u krbu básní od Antonína Sovy, budeme chvíli soustružit. Sedmnáct dřevěných minut je pryč a my se těšíme na shledanou příště nad kusem dřeva z javoru.
Vysílání: 19.2., 14.20 hod., ČT2
Opakování: 24.2., ČT2

Zdeněk Miler pohledem Dagmar Smržové
Dokumentární portrét vynikajícího výtvarníka, kterého milovalo několik generací dětí u nás i ve světě a jehož 100. výročí narození si v těchto dnech připomínáme (2002). Režie D. Smržová. V roce 1954 dostal výtvarník a jeden ze zakladatelů studia kresleného filmu Bratři v triku Zdeněk Miler (*21. 2. 1921 – †30. 11. 2011) nabídku, aby zpracoval pro děti téma, jak se vyrábí lněné plátno. Je to oblast, která děti moc nebaví, a proto musel vymyslet nějakou figurku, jež by děti dějem provedla. Jenže Walt Disney v té době všechna zvířátka vyčerpal a na něj už žádné nezbývalo. Až náhodné zakopnutí o krtinu ho přivedlo na nápad s krtečkem. První film Krtek a kalhotky, který vznikal dva roky, byl dokončen v roce 1957 a ihned slavil úspěchy u milionů dětí po celém světě. A tak se stal Zdeněk Miler po Josefu Ladovi druhým Čechem, který vytvořil typicky českou celosvětově proslulou kreslenou postavu. V následujících desetiletích obohatil svou tvorbu o dalších šest desítek snímků s řadou mezinárodních ocenění a stal se i vyhledávaným ilustrátorem dětských knih. Vzpomínku na jeho dílo, jež neztrácí nic ze svého kouzla ani dnes, uvádíme u příležitosti 100. výročí narození této jedinečné osobnosti české školy animovaného filmu.
Vysílání: 19.2., 18.25 hod., ČT2

Kámen, kov a perleť
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připravila R. Šáchová. Představuje portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, kteří pracují s břidlicí či šindelem na střechách kostelů, hradů a zámků, kovají na kovadlině, věnují se podmalbě na skle, vyrábějí pilníky a rašple nebo umělecky zpracovávají rohovinu a perleť z lastur či ulit. Osm oceněných výrobců drží ve svých dílnách odkaz řemesel, kterým se dnes věnuje jen málokdo.
Vysílání: 20.2., 10.10 hod., ČT2
Opakování: 21.2., ČT2., 24.2., ČT2

Emoce v umění: Bláznovství (6/24)
Průvodce pořadu katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se s vámi tentokrát vypraví do fantazijního světa šílenství, kde nebudou scházet malby Hieronyma Bosche, surrealistické obrazy Salvadora Dalího, hudba Roberta Schumanna a neuvěřitelné historiky Dona Quijota (2017) (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“
Tentokrát se skrze umění pokusíme pochopit, co je bláznovství. Začneme od umělců, kteří bojovali se svými démony, a od uměleckých děl, která v dějinách nejlépe zachycují duševní poruchy.
Vysílání: 15.2., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 18.2., ČT art

Umělci a láska (1/5) - Jeanne Hébuterneová a Amedeo Modigliani
Milostné příběhy slavných uměleckých dvojic. Francouzský dokumentární cyklus ARTE(Premiéra). Fascinující tragický příběh vztahu mladičké Jeanne Hébuterneové, nadané kreslířky i osudové modelky, a bohémského malíře Amedea Modiglianiho.
Vysílání: 18.2., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 24.2., ČT art

Génius – Picasso (7/10)
Životopisný seriál o jednom z největších umělců 20. století s Antoniem Banderasem v hlavní roli (2018). Dále hrají: A. Rich, S. Colley, C. Poésy, P. Delevingne, R. Sheehan, T. R. Knight, A. Franciosi, S. Gabel a další. Režie Greg Yaitanes. V roce 1912 se chce Pablo usadit a oženit, ale Fernand už pro něj není tou pravou. Navíc se dozví, že má poměr s malířem Ubaldem Oppim a Pablo se spontánně vyspí s její přítelkyní Evou Gouelovou (Eileen O'Higginsová), do níž se zamiluje. Umělecky se Pablo dostává na vrchol a jeho obraz Harlekýnova rodina, který Pablo vytvořil před lety, se nyní prodal za rekordní částku a stal se nejdražším obrazem na světě. Pabla však zastihnou životní rány – nejprve mu zemře otec a následně se dozví, že má Eva rakovinu. Navíc se schyluje k válce. Starý Pablo s Françoise žijí spokojeně jako rodina a čekají další dítě. V roce 1948 je Pablo pozván na mírovou konferenci do Varšavy, aby projevil svou věrnost komunistické straně, do které vstoupil v roce 1944. Z konference je však znechucen, protože zdejší komunisti jeho umění kritizují a tvrdí, že je nesrozumitelné a buržoazní. Pablo je poté zaveden do bývalého vyhlazovacího tábora v Osvětimi a zde si opět připomene zrůdnost fašismu, proti kterému zarytě bojuje a který ještě stále panuje v jeho rodném Španělsku. Rozhodne se tak pro namalování symbolu míru pro nadcházející konferenci v Paříži...
Vysílání: 21.2., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 26.2., ČT art

8.2.2021 11:02:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn celý článek

další články...