zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cena Homo Homini za rok 2020

Skleněný bloček Homo Homini (Foto: Lukáš Bíba)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Člověk v tísni letos udělí cenu Homo Homini čtyřem osobnostem z Běloruska, které jsou perzekvovány za to, že dohledávaly zadržené protestující, dokumentovaly porušování lidských práv a pomáhaly obětem policejního násilí. Za legitimní aktivity v oblasti obrany lidských práv jim hrozí až 12 let vězení. Cenu převezme kolegyně zadržených Natallia Satsunkevich z rukou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba. Slavnostní předání proběhne online 10. května v rámci zahájení mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Organizace Vjasna je jednou z předních lidskoprávních organizací v Bělorusku a její činnost je pro běloruské disidenty nenahraditelná. Při loňském násilném potlačení povolebních protestů, sehráli členové organizace zásadní roli – monitorovali a dokumentovali porušování lidských práv a zároveň dohledávali zadržené a poskytovali pomoc obětem policejního násilí. Členové Vjasny ve své práci pokračovali, i když byli zadržováni a vyslýcháni. Přestože se Marfa Rabkova, Andrei Chapiuk, Leanid Sudalenka a Tatsiana Lasitsa nedopustili žádného trestného činu, hrozí jim dlouholeté tresty odnětí svobody.

„Čtyři obhájci lidských práv z Vjasny jsou ve vězení. Někteří už přes sedm měsíců. Desítky vjasnovců a jejich příbuzných jsou opakovaně vyslýcháni a podrobováni domácím prohlídkám – a to je zjevné pronásledování za jejich činnost v oblasti lidských práv. Naším posláním je pomáhat lidem, chránit a prosazovat lidská práva v Bělorusku. Nyní sami potřebujeme podporu a solidaritu,“ vzkazuje organizace Vjasna. „Podpora lidí z celého světa je povzbuzující a pro nás velmi důležitá, především nám dává naději a sílu v práci pokračovat. Děkujeme za to!“

Marfa Rabkova je koordinátorkou dobrovolníků, kteří pomáhají dohledávat a dokumentovat zadržené protestující a zajišťovat jim potřebnou pomoc. Dne 17. září 2020 byla zadržena a obviněna z organizace masových nepokojů, z členství v organizované zločinecké skupině a z podněcování nenávisti. Hrozí jí až 12 let vězení.

Dobrovolník Andrei Chapiuk byl zadržen v říjnu 2020 a obviněn z účastni na masových demonstracích a posléze také z příslušnosti ke zločinecké skupině. Hrozí mu až sedmiletý trest.

Leanid Sudalenka je významný běloruský právník, který za svou práci v oblasti lidských práv obdržel francouzskou státní cenu Liberté – Egalité – Fraternité. Od ledna se nachází ve vazbě na základě podezření z organizace a financování masových nepokojů a hrozí mu až tři roky ve vězení.

Dobrovolnice a lidskoprávní aktivistka Tatsiana Lasitsa je od ledna ve vazbě za podezření z organizace masových nepokojů.

„Je tomu přesně patnáct let, co Václav Havel předal cenu Homo Homini Alesi Bjalackému z lidskoprávní organizace Vjasna se slovy o své víře, že to i pro Bělorusy brzy dobře dopadne. Bohužel ani dvě stě padesát dní od voleb v roce 2020 a začátku masových protestů tomu tak není,“ říká Veronika Mítková, ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. „Režim prozatím sice nepadl, přesto se proměnila celá země. Do protestů se zapojili lidi napříč společností, mezi novými občanskými aktivisty jsou předtím apolitičtí podnikatelé, advokáti, sportovci i dělníci. Mnozí z nich jsou nebo byli za mřížemi, prošli či procházejí mučením. Avšak stále si uchovávají naději. Všichni tito si zaslouží náš velký obdiv a podporu, protože jak řekl Havel: Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne."

Do užšího výběru na letošní cenu Homo Homini postoupily dvě ženy z Latinské Ameriky: Nora Morales de Cortiñas z Argentiny
a Katherine Martínez z Venezuely. Nora Morales de Cortiñas se už přes 40 let snaží domoci spravedlnosti pro svého syna a až 30 000 obětí, které „zmizely“ za vojenské diktatury na přelomu 70. a 80. let. Katherine Martínez je ředitelkou venezuelské neziskové organizace Prepara Familia, která se věnuje právům dětských pacientů a jejich rodin v nemocnici JM de Los Rios.

Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Mezi laureáty z předchozích let patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, kyrgyzský aktivista Azimžan Askarov nebo vietnamská disidentka Pham Doan Trang.
Současnou podobu ceny, 20 centimetrů vysoký a 2 kilogramy těžký skleněný bloček se čtvercovým půdorysem, navrhovala absolventka pražské UMPRUM, designerka Daniela Chodilová. Cena je vyrobená z čirého křišťálu, který má symbolizovat čistotu, spravedlnost a rovnováhu. V dolní části je skleněný křišťál broušený klínovými řezy, připomínajícími mříže.

4.5.2021 17:05:07 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

VČD uvede derniéru hry Kdo se bojí Beatles

Romana Chvalová a Alexandr Postler

Pardubický soubor před rokem uvedl českou premiéru hry slovenského dramatika Viliama Klimáčka Kdo se bojí Beat celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...