zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vzácná Lipnická bible k vidění na hradě

Lipnická bible Zdroj:Courtesy Museum of the Bible Collection

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Od neděle můžou návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou vidět vzácný originál středověkého latinského rukopisu tzv. Lipnické bible, která se sem jako na místo svého vzniku vrátila přesně po 600 letech. Její osud, který je spojený s českou historií a kulturou, nejprve zaujal členy okrouhlického spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. Ti se obrátili na ředitele Muzea bible ve Washingtonu (Museum of the Bible), které dnes Lipnickou bibli vlastní s otázkou, zda by bylo možné vzácný rukopis v roce jubilea na Lipnici zapůjčit. Po pěti letech jednání se ručně psaný originál stává hlavním exponátem výstavy Lipnická bible 1421 - 2021, která je na Lipnici veřejnosti přístupna díky vstřícnosti Národního památkového ústavu do 29. srpna 2021. Kromě výstavy vydává Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici kolektivní monografii Lipnická bible. Štít víry v neklidných časech pozdního středověku.

„Lipnická bible, dosud málo známý latinský rukopis uložený v USA, je tichým svědkem neklidného času husitských válek. Jeho unikátnost spočívá nejen ve stáří, ale také v tom, v jak zachovalém stavu je,” zdůrazňuje Ladislav Langpaul ze Spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. „Bible obsahuje nejen výtvarný doprovod, ale i množství osobních poznámek, jak text vykládat v tehdejších diskusích mezi katolíky a kališníky. Zdá se, že ji v době husitských válek nějakou formou užívaly obě strany, takže rukopis můžeme i v současné době brát jako inspiraci smíření v Čechách,” dodává Ladislav Langpaul.
Lipnická bible je vystavena ve druhém patře Thurnovského paláce hradu Lipnice nad Sázavou za přísných technických a bezpečnostních opatření. Do místnosti nesmí dopadat světlo a čidla budou hlídat správnou vlhkost. Vedle samotného rukopisu se návštěvníci výstavy Lipnická bible 1421 - 2021 seznámí na dvaceti doprovodných panelech se zajímavostmi z její historie i s širšími souvislostmi. Zároveň si kodex budou moci návštěvníci virtuálně prolistovat na dotykovém displeji.
Muzeum bible ve Washingtonu Lipnickou bibli zapůjčilo do České republiky bezplatně a uhradí navíc přepravu a pojištění. Na nákladech se bude významně podílet soukromý sponzor z USA, který si nepřeje uvádět svoje jméno. Česká strana zajistí výstavní prostory a jejich zabezpečení.
Po skončení hlavní turistické sezóny bude originál Lipnické bible vystaven od 1. do 15. září 2021 v Zrcadlové síni Klementina v Praze, která je součástí Národní knihovny ČR.

Odborná kolektivní monografie Lipnická bible. Štít víry v neklidných časech pozdního středověku editorů doc. Lucie Doležalové PhD., Karla Pacovského a dalších šestnácti autorů shrnuje nejnovější výzkum o Lipnické bibli i širší kontext jejího vzniku. Kniha vyjde 26. června v den zahájení výstavy na hradě Lipnice nad Sázavou. Na podporu vydání knihy uspořádal okrouhlický spolek prostřednictvím crowdfundingového portálu HitHit sbírku, jež vynesla částku téměř 200 000 Kč. Ta významně pomáhá k financování celého projektu, spočívajícího především na soukromých příspěvcích a podpoře.
Organizaci výročí Lipnické bible zajišťuje Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici. Výzkum prezentovaný ve zvláštní publikaci i na výstavních panelech řídila doc. Lucie Doležalová, Phd. Byl realizován na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze s podporou projektů Centrum pro studium středověku (Progres Q07), Středověká studia ve studentské perspektivě (SVV č. 260 554) a projektu č. LM2018101 LINDAT/CLARIAH-CZ podpořeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Výstavu ve svých prostorech na hradě Lipnici zajišťuje Národní památkový ústav ve spolupráci s Muzeem bible ve Washingtonu.

Vznik a historie Lipnické bible

Když v květnu 1421 neznámý písař dopisoval v Lipnici poslední řádky obsáhlé latinské bible, na níž usilovně pracoval už přinejmenším celý uplynulý rok, České království se zmítalo ve víru vleklé nábožensko -politické krize a k tomu muselo čelit vojenskému nátlaku usilujícímu složitou situaci vyřešit hlavně rychle a rázně. Lipnice nad Sázavou tehdy patřila jednomu z nejmocnějších mužů země, Čeňkovi z Vartenberka. Ten zde v hradní kapli již před čtyřmi lety nechal za skandálních okolností vysvětit na kněze přívržence kalicha. O několik málo dní, nanejvýš týdnů později – začátkem června 1421 – se pak tento český šlechtic zúčastnil slavného sněmu v Čáslavi, na němž byla odmítnuta platnost korunovace Zikmunda Lucemburského a naopak přijata závaznost základního husitského programu ve znění Čtyř pražských artikulů...

28.6.2021 15:06:36 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P ...celý článek


Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...