zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 28. týden

David Hockney!

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběh Mánesovy kresby
Jak se stala Veruna Čudová moravskou Mona Lisou (1997). Režie J. Bařinka. Mánesovu kresbu dívky ve slováckém kroji mnozí z nás znají z čítanek, pohlednic, časopisů i z reprodukcí určených k zarámování. Jako model k tomuto akvarelu malíři posloužila vesnická kráska z Bílovic u Uherského Hradiště, milenka hraběte Huga Logotetiho, kterému patřil bílovecký zámek. Už tehdy o ní psali, že se v její tváři zračí "dobrota slovanská, spojená s usměvavě zádumčivou myslí jako v nějakém zrcadle". Kresba byla v roce 1884 reprodukována černobíle a v rytině, jako k Verneovce. Od té doby byla vytištěna nesčíslněkrát, barevně i černobíle, v nejrůznějších velikostech a provedeních, v knihách, na pohlednicích, na bankovce i známce. Dost možná, že je to nejznámější žena, zobrazená českým umělcem. Taková naše Mona Lisa.
Vysílání: 12.7., 09.05 hod., ČT3
Opakování: 12.7., ČT3

Sochařem v Africe
Český umělec na cestách čerpal inspiraci i bojoval o život (2005). Režie M. Kačor. Na podzim roku 1947 se s manželkou Irenou vypravil známý český sochař František V. Foit na dlouhodobou expediční cestu Afrikou. Odjeli Tatrou T57B, která byla zařízena jako speciální, zvukově reportážní vůz a vybavena tehdy nejkvalitnějším zařízením pro záznam zvuků. Manželé projížděli černým kontinentem křížem krážem a prováděli etnografické sběry, pořizovali nahrávky, zkoumali originální domorodé skulptury a mistr Foit pracoval na vlastní figurální tvorbě.
Vysílání: 13.7., 12.30 hod., ČT3
Opakování: 13.7., ČT3

Za generací Národního divadla s prof. Františkem Dvořákem
Uznávaný kunsthistorik představuje umělecké a společenské souvislosti vzniku a podoby Zlaté kapličky (2008). Režie J. Hojtaš. Do okruhu umělců, označovaných často jako Generace Národního divadla, nepatří jen Josef Zítek, Mikoláš Aleš nebo Vojtěch Hynais, ale také řada dalších tvůrců. Jejich jména už nejsou tak často skloňována. A to neprávem. O jejich zajímavých osudech, které často rozhodujícím způsobem ovlivnila právě práce na výzdobě Národního divadla, bude zasvěceně hovořit profesor František Dvořák. A zavede nás i do míst, kam běžný návštěvník nevstoupí. V prvním díle cyklu se blíže seznámíme s historií kolem základních kamenů, které do Prahy putovaly ze všech koutů Čech a Moravy, a s průběhem stavby divadelní budovy.
Vysílání: 14.7., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 17.7., ČT3

Za generací Národního divadla s prof. Františkem Dvořákem
Uznávaný kunsthistorik představuje umělecké a společenské souvislosti vzniku a podoby Zlaté kapličky (2008). Režie J. Hojtaš. Okruh umělců, označovaných často jako Generace Národního divadla, to nejsou jen Josef Zítek, Mikoláš Aleš nebo Vojtěch Hynais, ale také řada dalších tvůrců, jejichž jména už nejsou tak často skloňována. A to neprávem. O jejich zajímavých osudech, které často rozhodujícím způsobem ovlivnila právě práce na Národním divadle, bude zasvěceně hovořit profesor František Dvořák. A zavede nás i do míst, kam běžný návštěvník nevstoupí. Tentokrát se bude věnovat průčelí stavby s proslulými Schnirchovými trigami a postavě Hudby sochaře Josefa Václava Myslbeka v divadelním foyer.
Vysílání: 15.7., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 18.7., ČT3

Západočeské muzeum v Plzni
Prohlídka muzea plného historických pokladů a významného vědeckého centra západních Čech (2002). Režie P. Kudela. Kromě soustřeďování bohatých sbírek od nejstarších dob plní Západočeské muzeum v Plzni úlohu garanta archeologických výzkumů v celých západních Čechách a většina exponátů pochází z vlastní badatelské a konzervátorské činnosti jeho odborníků. V expozici může návštěvník obdivovat neolitickou venuši z Vochova, nálezy z dalekého Krymu, mnoho předmětu dokumentujících staletý vývoj města Plzně i unikátní městskou zbrojnici založenou Karlem IV., jejíž sbírka středověkých pušek je evropskou raritou.
Vysílání: 18.7., 12.55 hod., ČT3
Opakování: 21.7., ČT3

David Hockney!
Portrét jednoho z předních soudobých výtvarníků. Francouzský dokument. Anglický kreslíř, malíř, ilustrátor a fotokolážista (roč. 1937), původně čelný představitel anglického pop-artu. V roce 1978 se David Hockney z Londýna přestěhoval do Los Angeles a svůj ateliér opouští pouze, když je to nezbytné. Například, když musí odjet na vernisáž do Londýna u příležitosti velké retrospektivní výstavy, která představila jeho obrazy v širokém spektru. Tyto sugestivní obrazy se blíží formě fotografie. Popularitě se Hockney nikdy nebránil. Pro něho je umění součástí života a mělo by být pro každého. Umění přirovnává k vidění, nejde jen o to, jak výtvarník vidí, ale spíš o to, jak vidí sám člověk. Otevírat oči zážitkům v malých, zdánlivě nedůležitých věcech, to je jeho cíl. Své portréty kreslí nebo maluje tak, abychom viděli, co za konkrétní tváří je. Přitom je zároveň radikálně přímočarý a překvapivě jasnozřivý.
Vysílání: 12.7., 23.20 hod., ČT art

Louvre!
Rok sledovali filmaři zákulisí nejslavnějšího muzea. Francouzský dokument (Premiéra). Louvre dodnes pokračuje ve svých proměnách. Dokáže pojmout miliony návštěvníků. Stále znovu fascinuje. Jeho zdi jsou jako kamenná kniha vyprávějící tisícileté dějiny Francie. Palácový komplex zastřešuje největší muzeum světa, s uměleckými sbírkami nevyčíslitelné hodnoty. V magickém, tajuplném prostoru je ukryta paměť lidstva. Jaká jiná budova měla takový osud?
Vysílání: 14.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.7., ČT art

5.7.2021 09:07:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...