zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 39. týden

Poslední rodina

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Afričan
Ona je neústupná podnikatelka, on zarputilý ochránce africké přírody, a stejně skončí v jednom stanu. Catherine Deneuveová a Philippe Noiret ve francouzské romantické komedii (1982). Dále hrají: J.-F. Balmer, J. Momo, J. François a další. Režie Philippe de Broca. Děj francouzské komedie Afričan se odehrává uprostřed panenské přírody kdesi v chráněné rezervaci střední Afriky. Ne každý se však dokáže z této krásy radovat. Podivínský ochránce přírody Victor miluje zemi, kde nyní žije, stejně jako domorodé obyvatelstvo, mezi kterým má mnoho přátel. Stále však miluje i svou bývalou ženu Charlottu, která přijela najít nejlepší místo pro nový turistický komplex. Victorův názor je jasný, turistický komplex tu bude jen přes mrtvolu. A tak tento "Afričan" musí nejen rozmluvit Charlottě její pošetilý nápad, ale ještě chránit zvěř a je oba před nelítostnými pašeráky slonoviny.
Vysílání: 27.9., 20.00 hod., ČT2

Mnichovská dohoda 29. – 30. 9. 1938 - Kdyby...
Dokumentární fikce, která nabízí odpověď na věčnou otázku z osudového podzimu 1938. Jak bychom dopadli, kdybychom tehdy nekapitulovali a postavili se na odpor? (2008). Připravili: P. Šrámek, V. Štvrtňa, P. Kožušník a M. Najbrt. Dokumentární vize se pokouší hledat odpovědi na věčnou, bolestivou a stále se opakující "osmičkovou" otázku. Měli jsme se v roce 1938 bránit útoku nacistického Německa? Jaké by to bylo a jak by to asi dopadlo, kdybychom se bránili?
Scénář vychází z existujících vojensko-historických studií na toto téma a opírá se o odborníky, především vojenské historiky. Jedná se o vizi, avšak dokumentárně erudovanou a respektující realitu. Prostřednictvím rekonstrukce nikdy neuskutečněných rozhovorů, rozhodnutí i situací a s využitím virtuálních realizací bojových scén se pouštíme na led spekulativní historie, led možná tenký, protože v historii kondicionál neplatí – ale co kdyby?
Vysílání: 29.9., 15.20 hod., ČT2

Gang Story
Na začátku byla krádež třešní, na konci nejobávanější lyonský gang. Francouzsko-belgický thriller (2011). Hrají: G. Lanvin, T. Karyo, D. Duval, V. Cavalliová, P. Catalifo, D. Storoge, O. Rabourdin a další. Režie Olivier Marchal. Edmond Vidal známý také jako Momon, vyrůstal v chudé cikánské osadě, odkud si odnesl smysl pro rodinu, neochvějnou loajalitu a hrdost na svůj původ. Nejvíce ho ale posílilo přátelství se Sergem Suttelem, s nímž poprvé okusil vězeňský život, navíc pro něco tak banálního, jako je krádež třešní. Oba se nevyhnutelně zapojí do organizovaného zločinu, a tak vznikl gang Lyonnais. Stávají se z nich nejznámější ozbrojení lupiči počátku 70. let minulého století. Jejich nezadržitelný vzestup skončil až v roce 1974 velkolepým zatčením. Dnes je Momonovi takřka šedesát a rád by na tuto část svého života zapomněl a žil jen pro děti, vnoučata a svou ženu, ale jak sám ve filmu říká: "Člověk vězí ve svém těle a ve své duši svou minulostí, a ona nás stravuje, až nás zničí..."
Vysílání: 29.9., 00.10 hod., ČT2

Chartúm
Súdán byl jeho osudem. Charlton Heston v hlavní roli britského historického dramatu, nominovaného na Oscara (1966). Dále hrají: L. Olivier, R. Johnson, R. Richardson, P. Arne, J. Sekka a další. Režie Basil Dearden. Po vyhlášení svaté války za osvobození Súdánu od britsko-egyptské nadvlády v 80. letech 19. století zmasakroval fanatický súdánský vůdce Muhammad Ahmad zvaný Mahdí osmitisícovou armádu pod britským vedením a pochoduje na strategické město Chartúm, ležící na soutoku Bílého a Modrého Nilu. Britská vláda premiéra Williama Gladstonea se rozhoduje vyslat do ohroženého města jednoho ze svých nejlepších generálů, Charlese George Gordona. Gordon se již dříve vyznamenal v Číně, Indii nebo Jižní Africe, jeho hlavní devizou ovšem je, že v předchozí dekádě sloužil jako guvernér Súdánu a prováděl zde mezi lidem populární institucionální reformy, omezoval obchod s otroky a rozvíjel ekonomiku. Než se ale dostane do Chartúmu, mnoho z jeho bývalých přátel se přidá na stranu Mahdího. Přesto se mu ve městě dostane počátkem roku 1884 bouřlivého přijetí. V poušti se setkává s Mahdím a pokouší se s ním dojednat mírovou dohodu, dozví se však, že arabský vůdce chce dobýt nejen Chartúm, ale i Káhiru, Mekku, Bagdád a Konstantinopol a vytvořit islámskou říši, které bude vládnout. Boj je tedy nevyhnutelný a Gordon se se svými věrnými připravuje na rozhodující bitvu. Výpravné historické drama Chartúm natočil klasik britské kinematografie Basil Dearden a podobně jako o čtyři roky starší snímek Davida Leana Lawrence z Arábie líčí klíčovou etapu života charizmatického jedince, který spojil svůj osud s arabským světem. Přestože od zobrazených událostí uplynulo více než 130 let, ve světle současného vývoje na Blízkém východě se stále jedná o dílo neobyčejně aktuální.
Vysílání: 01.10., 20.00 hod., ČT2

Proudy
Magazín o dění na filmových školách a trendech v nezávislé tvorbě. Režie Richard Komárek (Premiéra). Magazín zaměřený na studentskou a nezávislou tvorbu nabízí každý měsíc vhled do nového tématu. Tentokrát se věnuje animovanému dokumentu. Hybridní forma využívající animaci ke zkoumání vybrané palčivé problematiky má v české kinematografii dlouhou historii. V posledních letech zažívá anidok renesanci především na filmových školách. Mladí tvůrci využívají neomezené možnosti sebevyjádření, metafory a umělecké svobody. Hosty magazínu budou absolventka a současná vedoucí Katedry animované tvorby FAMU Michaela Pavlátová, režisérky Diana Cam Van Nguyen, Michaela Režová a Nora Štrbová a švédský filmař Jonas Odell.
Vysílání: 26.9., 23.05 hod., ČT art

Synecdoche, New York
Každý člověk je hvězdou svého vlastního života. Autorská zpověď scenáristy a režiséra Charlieho Kaufmana. Philip Seymour Hoffman v hlavní roli amerického dramatu (2008). Dále hrají: S. Mortonová, E. Watsonová, C. Keenerová, J. J. Leighová, M. Williamsová, D. Wiestová, H. Davisová a další (V anglickém znění s titulky). Americký filmař Charlie Kaufman bývá považován za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti. Rychle se proslavil jako autor surrealisticky laděných scénářů k filmům V kůži Johna Malkoviche (1999), Adaptace (2002) a Věčný svit neposkvrněné mysli (2005). Poté se poprvé ujal i režie a debutoval autorským snímkem Synecdoche, New York (2008). Děj se točí kolem života divadelního režiséra Cadena Cotarda, jehož menší poranění na hlavě přiměje k hlubokému zamyšlení nad vlastní smrtelností a pocítí nutkavou touhu po sobě zanechat neochvějně pravdivou a skutečnou divadelní hru. Díky velkorysému finančnímu grantu se pokouší inscenovat nekompromisní nadčasové dílo, v němž dokáže otisknout své pravé já. Mistrovské dílo nemá pojednávat o vztazích, ale o smrti a zachytit kopii života. Čím víc se ale touží přiblížit věrné skutečnosti, tím víc se ztrácí v souvislostech a časové chronologii. Na obrovském jevišti vybudovaném v newyorském hangáru se představí dvojníci všech, které během svého života miloval. Stárnoucí Caden však stále nedokáže být s výsledným tvarem spokojen a hranice mezi skutečným životem a inscenací se začíná stírat. Režisér Charlie Kaufman inscenuje mnohovrstevnaté nepředvídatelné představení pro náročné diváky o pomíjivosti života. V originální umělecké zpovědi reflektuje všechny své životní obavy, fobie a pochyby. V hlavní roli osamělého a výstředního divadelního režiséra zazářil Philip Seymour Hoffman.
Vysílání: 30.9., 22.45 hod., ČT art

Střemhlav
Náhodné setkání v nočním Kyjevě se vyvine v křehkou love story, která navždy změní dva životy. Ukrajinské psychologické drama (2017). Hrají: D. Plachtijová, A. Seleckyj, L. Rusnaková, C. Boris a O. Mosijčuk. Režie Marina Stěpanská (V ukrajinském znění s titulky) (Premiéra). Mladý Anton byl právě propuštěn z léčebny, kde se snažil zbavit závislosti. Jedné noci se setkává s Káťou, která podobně jako on v životě trochu tápe, i když má před sebou jednu jistotu. Chystá se totiž odjet do Berlína se svým přítelem, německým novinářem Johannem, s nímž se seznámila během demonstrací na Majdanu. Setkání s Antonem však přináší do jejího života nový impulz... Debutující ukrajinská režisérka citlivě přenáší na plátno křehkost rodícího se citu, v širším plánu je ale Střemhlav i silnou výpovědí o současné mladé generaci, která se snaží najít své místo v porevoluční Ukrajině.
Vysílání: 01.10., 22.15 hod., ČT art

Poslední rodina
Malíř Zdzisław Beksiński a jeho neuvěřitelný život a dílo. Strhující drama prokleté rodiny je zároveň připomínkou života za socialismu. Polský film ověnčený řadou domácích i zahraničních cen (2016). Hrají: A. Seweryn, D. Ogrodnik, A. Koniecznaová, A. Chyra, Z. Percyńskaová a další. Režie Jan P. Matuszyński. Malíř Zdzisław Beksiński tráví své dny mezi čtyřmi zdmi varšavského bytu, obklopen pouze svou rodinou. Navzdory socialistické šedi okolního prostředí je jeho vnitřní svět plný surreálních vizí, barev, vášně a perverzních fantazií. Píše se rok 1977 a život rodiny se točí kolem syna, neurotického Tomka, který se právě odstěhoval do protějšího domu. Neustálý boj s vnitřními démony mu znemožňuje normálně žít, noří se však do světa hudby a filmů a navzdory svému handicapu se stává průkopníkem západní popkultury v Polsku. Strhující filmová kronika je natočena podle neuvěřitelného skutečného příběhu prokleté rodiny polského malíře. Výkon Andrzeje Seweryna, který patří mezi světové herce, v roli Beksińského lze jen těžko popisovat, to se zkrátka musí vidět, stejně jako Dawida Ogrodnika v roli Tomasze a Aleksandry Konieczné jako matky. V této souvislosti je na místě upozornit na českou verzi a výkony Viktora Preisse, Kryštofa Hádka a Taťjány Medvecké v režii Elmara Klosse. Vyzrálý debut režiséra Jana P. Matuszyńského posbíral ceny jak v Polsku, tak v zahraniční.
Vysílání: 02.10., 21.50 hod., ČT art

19.9.2022 09:09:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 49. týden

Art from the Heart v Šanghaji

Sto divů světa (5/13)
Unikáty ze seznamu světového dědictví UNESCO. Palác Taj Mahal, Vergelegen, města: Oax ...celý článek


Výtvarné tipy 50. týden

Život malířek sester Válových podle Ester Krumbachové

Sto divů světa (6/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Chrám ve Filé, města Cartage ...celý článek


Filmové tipy 49. týden

T. Pauhofová (Lída Baarová)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Velikáni filmu... John Boorman

Excalibur

Excalibur
Jen ten, kdo dokáže vládnout magickým mečem, se může stát králem. Britsko-americký film na motivy ...celý článek


Filmové tipy 50. týden

Jiří Macháček (Samotáři)

Samotáři
Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Jiří Macháček a Ivan Trojan v komedii o mladých lidech, kteří se ...celý článek


Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Válečný velkofilm, natáčený u Prahy

Most u Remagenu

Most u Remagenu
Americký válečný velkofilm, natáčený u Prahy (1969). Legendární boj o poslední most přes Rý ...celý článek


Americká černá komedie Vrtěti psem

Dustin Hoffman  (Vrtěti psem)

Vrtěti psem
Robert De Niro a Dustin Hoffman se pokoušejí "zakrýt" prezidentský skandál, který propuká těsně ...celý článek


Literární tipy 49. týden

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové
Byla či nebyla rodově spřízněna se šlechtickým rodem Zaháňských? Otázka roz ...celý článek


Příběhy filmových legend - Chaplin versus FBI

Chaplin versus FBI

Chaplin versus FBI
Amerika ho proslavila, ale přestal v ní být vítán. Francouzský dokument. O legendárním f ...celý článek


Velikáni filmu... Meryl Streepová

Meryl Streepová (Božská Florence)

Božská Florence
Každý hlas si zaslouží být slyšen. Skutečný příběh nejhorší zpěvačky na světě v podání Mery ...celý článekČasopis 49 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 49. týden

František Němec a Petr Kostka (Pan Halpern a pan Johnson)

Jiří Kodet pohledem Věry Chytilové
Portrét nepřehlédnutelného divadelního a filmového herce a potomka význa celý článek

další články...

HUDBA

V Plzni vypukla Kozí válka

Kozí válka

Kozí válka je původní český muzikál napsaný přímo pro Divadlo J. K. Tyla skladatelem Daliborem Bártou a textař celý článek

další články...