zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Režisér Jiří Krejčík

Jiří Krejčík (Zlatá šedesátá)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vyšší princip
Slavné okupační drama režiséra Jiřího Krejčíka podle povídky Jana Drdy o statečnosti starého profesora postaveného tváří v tvář smrti (1960). Hrají: F. Smolík, J. Brejchová, I. Mistrík, J. Šmíd, A. Postler, P. Kostka, R. Lukavský, M. Vášová, V. Lohniský a další. Scénář J. Drda a J. Krejčík. Kamera J. Tuzar. Drama Vyšší princip natočil v roce 1960 režisér Jiří Krejčík podle jedné z povídek Jana Drdy ze sbírky Němá barikáda. Příběh, který Jan Drda popsal, se skutečně stal. V tragické době heydrichiády, v červnu 1942, byl šestnáctiletý student příbramského gymnázia Antonín Stočes zatčen. Jeden ze spolužáků ho udal za to, že z časopisu Zdroj vytrhl fotografii Hitlera a hodil ji do koše. 29. června 1942 byl mladík spolu se svým otcem zastřelen. V Drdově povídce se oběťmi fašistické zlovůle stali tři maturanti, kteří malůvkami zesměšní fotografii Reinharda Heydricha ve vydání Národní politiky. Jediný, kdo veřejně projeví nesouhlas s tímto nelidským činem, je starý profesor klasických jazyků. Režiséra Jiřího Krejčíka povídka zaujala již v roce 1945, kdy vyšla v novinách. Ve spolupráci s autorem povídky se podařilo vytvořit scénář pro strhující filmové drama. Na úspěchu filmu se podílely velkou měrou i herecké výkony. František Smolík v titulní roli zde ztvárnil svou snad nejlepší filmovou postavu. Film získal mnohá ocenění doma i ve světě. Jiří Krejčík si v roce 1960 přivezl z mezinárodního filmového festivalu v Locarnu cenu Mezinárodní federace filmového tisku, Jana Brejchová zde dostala Stříbrnou plachtu za nejlepší ženský herecký výkon. A navzdory tomu, že na filmovém festivalu v Benátkách ve stejném roce byl Vyšší princip odsunut do mimosoutěžního předvádění, nebylo možné pominout působivost díla a vynikající mistrovství Františka Smolíka, který zde získal Zlatou medaili za nejlepší mužský herecký výkon.
Vysílání: 26.2., 20.15 hod., ČT art

Zlatá šedesátá II: Jiří Krejčík
Věčný kverulant Jiří Krejčík zaujal nejvíce svými příběhy lidského svědomí a zrady člověka na sobě samém. Byl však i vynikajícím komediografem, vnímavým adaptátorem klasických literárních předloh a svérázným dokumentaristou (2015). Režie M. Šulík. Režisér Jiří Krejčík (1918–2013) patřil k tvůrcům, kteří nepřijímali v proměnlivých politických obdobích kompromisy a podařilo se jim uchovat čistý štít i kvalitativně vyrovnanou úroveň tvorby. Proslul svými vysokými nároky, a i díky nim platil za režiséra, který dokázal z herců vydobýt jedinečné a občas i nečekané výkony. Začínal v protektorátní kinematografii jako asistent režie a tvůrce dokumentárních snímků. Jeho hraná tvorba se opakovaně odvíjela v protikladných ideových i hodnotových amplitudách, přičemž často narazil na zeď schvalovacích orgánů. Její jistotou zůstávala civilní moralistní dramata, mezi nimiž vévodí Svědomí (1948) a Vyšší princip (1960) i stále svěží komedie jako Čintamani a podvodník (1964) a Svatba jako řemen (1967). Posledním ze jmenovaných snímků se nejvíce přiklonil od klasické režie k poetice nové vlny, s jejímiž hereckými protagonisty pracoval i na divadle. Po srpnu 1968 pro Krejčíka nastaly těžké časy. Stal se kvůli svým zásadám nevítaným tvůrcem a k režijní tvorbě se dostával s několikaletým odstupem. O to víc se však jeho snímky vymykaly tehdejší produkci. Stačí zmínit burcující alegorii se silným vlasteneckým tónem Božská Ema (1979) a groteskní satiru na pokleslost normalizační kultury Prodavač humoru (1984).
Vysílání: 26.2., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 27.2., ČT art

6.2.2023 12:02:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komuna (4inoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 27. týden

Iveta

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek


Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek


Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

Helen Mirrenová a Harrison Ford (1923)

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Strejda Čtvrtek

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek


Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Arcimboldo: portrét odvážlivce

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek


Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek


Dokument o Večerníčku

Večerníček - Dobrý večer v každém čase

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek



Časopis 27 - sekce

HUDBA

Hvězdné spojení na připravovaném albu Štefana Margity

Štefan Margita a Olga Lounová

Na albu Andělé strážní spojil Štefan Margita síly s inspirativními ženami české hudební a herecké scény. Po bo celý článek

další články...