zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Menzel - 85 let

Komedie není legrace – Jiří Menzel

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jiřího Menzela
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl renomovaný filmový režisér a skvělý herec, který patřil ke klíčovým osobnostem československé nové vlny a světově nejoceňovanějším českým tvůrcům. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto režiséra, který by v těchto dnech oslavil 85. narozeniny (1997). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka byl přední český filmový režisér a také vynikající herec Jiří Menzel (*23. 2. 1938 – †5. 9. 2020). Absolventa pražské FAMU proslavily u českých i zahraničních diváků adaptace děl spisovatele Bohumila Hrabala. Za snímek Ostře sledované vlaky (1966) získal i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Jeho filmografie zahrnuje tituly Rozmarné léto (1967), Skřivánci na niti (1969), Na samotě u lesa (1976), Postřižiny (1980), Slavnosti sněženek (1983) nebo Vesničko má středisková (1985). Formou ukázek si nepřipomeneme jen tyto dnes již legendární snímky, ale také herecké role Jiřího Menzela, a to ve filmu i na divadle.
Vysílání: 25.2., 09.00 hod., ČT1
Opakování: 03.3., ČT1

Konec starých časů
Prášilovská komedie Jiřího Menzela, od jehož narození v těchto dnech uplyne 85 let, ve vančurovském duchu s hvězdným hereckým obsazením (1989). Hrají: J. Abrhám, R. Hrušínský, J. Somr, M. Labuda, J. Hanzlík, Ch. Poullain, A. Dvořáková, B. Leichnerová, L. Krbová a další. Scénář J. Menzel a J. Blažek. Kamera J. Šofr. Film Jiřího Menzela podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury je úsměvným vyprávěním, které nás přenese do doby prvních let samostatné republiky. Novými majiteli šlechtických sídel se tehdy stávali zbohatlíci, kteří sice měli peníze, neměli však noblesu starých zámeckých pánů. Jednoho dne se u poválečného regenta Stoklasy na zámku Kratochvíle objeví domnělý ruský kníže Alexej Megalrogov. Galantním chováním okouzlí celou společnost a do přízemní reality přinese romantiku starých časů, která však má své dny už sečtené... Humorný a melancholický žánrový obrázek je – podobně jako svého času Rozmarné léto – hereckým koncertem hlavních představitelů – Josefa Abrháma, Mariána Labudy, Rudolfa Hrušínského a Jaromíra Hanzlíka, umocněný Menzelovým režijním mistrovstvím a poetickou kamerou Jaromíra Šofra.
Vysílání: 20.2., 21.45 hod., ČT2

Jiří Menzel očima Jiřího Suchého
Osobitý portrét filmového a divadelního režiséra, od jehož narození dnes uplynulo 85 let (1994). Režie J. Suchý. Právě dnes by režisér Jiří Menzel (*23. 2. 1938 – †5. 9. 2020) oslavil 85. narozeniny. Jeho filmová díla a jemný humor budí zdání, že nás provázejí už od nepaměti a čas jako by se jim vyhýbal uctivým obloukem. Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Postřižiny, Slavnosti sněženek – to vše jsou nesmrtelné a neustále vyhledávané klasiky, které doplňuje i řada legendárních divadelních představení zaznamenaných hluboko v paměti několika generací diváků. Bude tomu už téměř třicet let, co se s režisérem nezávazně potkal jiný velikán českého smíchu, Jiří Suchý, a oba si toto setkání náramně užili. Vypadá to, že spontánní portrét Jiřího Menzela vznikl jen tak mimochodem uprostřed eskapád těchto dvou živlů, přesto o jeho osobité nátuře a pohledu na svět vypovídá mnohé – nenásilně a bezprostředně.
Vysílání: 23.2., 18.10 hod., ČT2
Opakování: 27.2., ČT2

Komedie není legrace – Jiří Menzel
Portrét oscarového režiséra Jiřího Menzela, jehož nedožité 85. narozeniny si dnes připomínáme. Kromě umělce samotného v dokumentu vystupují jeho kolegové a přátelé Miloš Forman, Ken Loach, Emir Kusturica či István Szabó (2016). Režie R. Kolinsky.
Jiří Menzel (1938–2020) se zařadil mezi nezapomenutelné tvůrce naší kinematografie. Patřil k zázračné generaci, jež opouštěla FAMU v první polovině 60. let, a svými prvotinami si ihned získal mezinárodní pozornost. Menzelův debut Ostře sledované vlaky byl dokonce v roce 1968 oceněn Oscarem za nejlepší cizojazyčný snímek a uhranul řadu zkušených světových režisérů. Po srpnové okupaci vytvořil další stěžejní dílo Skřivánci na niti, které se však kvůli ironickému zobrazení komunistické perzekuce dostal k domácímu a mezinárodnímu publiku až po roce 1989. I po tak dlouhé době se mu podařilo zvítězit na prestižním filmovém festivalu v Berlíně. V normalizační éře se Menzelova tvorba obrátila spíše k nevinnému nostalgickému humoru a kouzlu starých časů, přesto komedie Vesničko má středisková oslovila Americkou filmovou akademii a vynesla režisérovi nominaci na Oscara. Kromě filmové režie se věnoval i herectví a divadlu. Dokumentární snímek je portrétem uznávaného režiséra, jehož život a nadčasové filmové dílo popisují jeho přátelé i kolegové Miloš Forman, Věra Chytilová, Ken Loach, Emir Kusturica nebo István Szabó. Jejich výpovědi zasazují Menzelovu inspirativní tvorbu do mezinárodního kontextu.
Vysílání: 23.2., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 25.2., ČT art., 28.2., ČT art

6.2.2023 12:02:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 14. týden

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která doh ...celý článek


Filmové tipy 14. týden

Fair play

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je ...celý článek


Život vizionáře Eduarda Štorcha

Eduard Štorch

Eduard Štorch, lovec mamutů
Vhled do života a díla učitele – vizionáře Eduarda Štorcha, českého spiso ...celý článek


Slavná britská komedie Do naha!

Do naha!

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie posledních let (1997). Hrají: R. Ca ...celý článek


Holubník - komediální audioseriál pro celou rodinu

Přeba

Tři generace pod jednou střechou vinohradského činžáku. Osm členů rodiny Holubových, z nichž každý má svůj pří ...celý článek


Literární tipy 14. týden

Neznámá Země: Očima Ericha von Dänikena

Horští Židé
Život v poslední židovské obci v Ázerbajdžánu pohledem novináře, spisovatele a spoluzakladatele ...celý článek


Zlatá šedesátá: Jan Němec

Jan Němec

Zlatá šedesátá: Jan Němec
Nekompromisní filmař, který znepokojivě i s poetickou citlivostí přetvářel okolní ...celý článekČasopis 13 - sekce