zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikonoce a Církevní devadesátky

Velikonoce a Smrtná neděle

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Naše tradice: Velikonoce a Smrtná neděle
Miroslav Táborský představuje šestero postních nedělí, které symbolizují v křesťanském kalendáři probouzení jara a duchovní očistu před blížícími se svátky vzkříšení (2014). Režie M. Nešlehová. V předkřesťanských dobách příchodem jara začínal nový rok, příroda se probouzela a zemědělský cyklus začínal nanovo. Pro křesťany toto období přináší nejdůležitější svátky roku, oslavu mučednické smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista – Velikonoce. Popeleční středou po masopustu začíná období čtyřicetidenního půstu a pokání, které končí až na Velikonoční pondělí. Jaké zvyky se po těchto šest svátečních neděl podle dochovaných tradic dodržují?
Vysílání: 26.3., 11.50 hod., ČT2

Cesty víry: Církevní devadesátky 1/2
Devadesátá léta byla mimořádnou dobou i v církevním prostředí. V médiích duchovenstvo reprezentovali hrdinové, ale také tajní spolupracovníci StB. Církve se učily žít ve svobodě. To, jak se tehdy etablovaly, ovlivňuje jejich postavení dodnes. Režie B. Jetelina (Premiéra). Vytváření nových církevních struktur, začátek nekonečných tahanic o církevní restituce a konsolidace vztahů s Vatikánem – to jsou hlavní okruhy, na které se zaměřuje úvodní díl cyklu Církevní devadesátky. Jakým klíčem vybíral papež Jan Pavel II. biskupy v postkomunistickém Československu? Proč volba padla na relativně mladé muže, navíc často členy Hnutí fokoláre? A jak se revitalizovala řeholní společenství, která se po letech komunistické perzekuce náhle setkávala s nebývalým zájmem lidí o vstup? Spory o vlastnictví katedrály sv. Víta nebo kauza sester voršilek, kterým parlament přiřkl budovu Nové scény Národního divadla – to byly mediální symboly církevních restitucí. Osobní antipatie některých církevních představitelů s vrcholnými politiky, historické resentimenty, praktické obavy o to, aby zejména katolická církev nezískala díky majetkovým restitucím nadměrnou moc – to vše se propisovalo do nekonečné spirály nedorozumění a mediálních útoků. Kdo byl nakonec v celé věci vítězem a kdo poraženým?
19. ledna 1990 rozhodla vláda o obnovení diplomatických vztahů se Svatým stolcem. Ještě tentýž rok přijel do Československa papež Jan Pavel II. Spolu s návštěvou amerického prezidenta George Bushe se návštěva polského papeže stala symbolem definitivní porážky komunismu. Výraznou postavou tohoto období byla osobnost vatikánského nuncia, kterým byl Giovanny Coppa. Jeho mimořádně lidský přístup, zaujetí pro češtinu i nelíčená láska k naší zemi – to byly důvody, proč ho zde lidé zbožňovali. Přestože pro dobré česko-vatikánské vztahy udělal maximum, nakonec nikdy nebyla přijata smlouva mezi oběma státy. Proč se tak stalo a jaké to má praktické důsledky?
Vysílání: 26.3., 12.45 hod., ČT2
Opakování: 27.3., ČT2., 28.3., ČT2

6.3.2023 16:03:52 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...