Výtvarné tipy 13. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekStarověký Egypt: Pyramidy (1/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která dohromady výrazně formovala lidstvo po celá tři tisíciletí. Připravil M. Košut. Naše putování začneme v okolí dnešní Káhiry, kde bylo před více než čtyřmi a půl tisícem let centrum egyptské civilizace. Toto období je zváno tzv. Starou říší. Byl zde pěstován kult posmrtného života a kult slunečního boha Rea. Výrazem tohoto filozofického myšlení byly pyramidy, které ztělesňovaly monumentální schodiště ke slunci. Sloužily jako hrobky faraonů a už ve starověku byly pokládány za zcela mimořádná díla. Původním typem hrobek, které staří Egypťané stavěli, byly takzvané mastaby – v arabštině lavice. Pod mastabou pak byla do skály vysekaná svislá šachta s pohřební komorou. Mastaba obsahovala místnosti, ve kterých byl uctíván kult zemřelého, včetně tzv. serdabu se sochou zemřelého. Později bývaly místnosti v mastabách nádherně zdobeny. Z mastab se vyvinuly pyramidy. Tento proces zahájil v 27. století př. n. l. v Sakkaře architekt Imhotep tím, že několikrát přepracoval původní koncept mastaby stavěné pro faraona Džosera.
Vysílání: 28.3., 15.05 hod., ČT2
Opakování: 29.3., ČT2., 30.3., ČT2
Krásné živé památky - Střední Čechy
Jak se opravuje větrný mlýn nebo parostrojní pivovar? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát ve středních Čechách. Režie P. Všelichová. Dnešní výprava za krásnými živými památkami bude velmi zajímavá a objevná. S Miroslavem Vladykou se podíváme do Radimi na nádherné panské sídlo s bohatou historií, zajímavým příběhem a ještě zajímavějším majitelem. V Kutné Hoře nahlédneme do soukromí rodiny, která se rozhodla zachránit vzácný městský dům. Památkáři říkají, že je to ukázková oprava památky, ve které se žije. Situaci, kdy se lidé rozhodnou si pořídit památku, opravit jí a žít v ní, považují památkáři za výjimečnou. Z památkově chráněných center měst lidé kvůli davům turistů spíše mizí. Dalším zastavením bude unikátní technická památka – větrný mlýn ve Vrátně u Mšena, na okraji Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Mlýn, který mnoho let chátral, je v magickém místě, z jeho horních oken je vidět Ralsko, Bezděz, Ještěd, Krkonoše. Nedaleko odtud je další unikátní technická památka – Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena. V České republice je několik cenných památkově chráněných pivovarů, my jsme si vybrali právě tento, protože jeho současní majitelé podle památkářů velmi důsledně dbají na to, aby zachovali vše podstatné, co má smysl památkově chránit.
Vysílání: 30.3., 12.55 hod., ČT2
Opakování: 31.3., ČT2., 01.4., ČT2., 03.4., ČT2
Nejzajímavější divy starověku (7/10) - Vynálezy starých Řeků
Seznamte se s prvním robotem na světě, starým více než 2000 let, a dalšími fascinujícími vynálezy. Americký dokumentární cyklus. Západní civilizace má svůj počátek v antickém Řecku. Jako první zde zavedli veřejné hlasování a dali tak vzniknout demokracii, bylo domovem velkých filozofů i brilantních vynálezců, mimo jiné Archiméda či Héróna Alexandrijského. Již staří Řekové vymysleli různé technické vymoženosti, o kterých jsme si mysleli, že jsou to výtvory moderní doby. V žebříčku deseti nejzajímavějších důkazů lidského umu a důvtipu nalezneme například první prodejní automat na světě, kladkostroj, Archimedův šroub či automatické dveře.
Vysílání: 02.4., 10.20 hod., ČT2
Opakování: 04.4., ČT2., 06.4., ČT2
Ceny Czech Grand Design 2022
Slavnostní ceremoniál v Centru architektury a městského plánování Camp, kde byly uděleny výroční ceny Akademie designu ČR za rok 2022. Zábavným večerem vás provedou herci a muzikanti Jiří Konvalinka a Jan Vejražka. Režie T. Luňák (Premiéra). Předávání cen Czech Grand Design se letos odehrálo 21. 3. ve výstavním prostoru Centra architektury a městského plánování Camp a my dnes přinášíme sestřih slavnostního ceremoniálu. Večerem nás opět provázeli herci a muzikanti Jiří Konvalinka a Jan Vejražka. Ceny byly předány postupně v kategoriích: Designér roku, Módní designér, Designér šperku, Grafický designér, Ilustrátor, Fotograf, Objev roku a Síň slávy. Jako vrcholné ocenění byl v závěru večera vyhlášen Grand designér roku 2022. Předávání bylo s nadsázkou stylizováno do podoby zpravodajského studia s dvojicí moderátorů a pozvaným hostem, ti s lehkostí a humorem představili nominované práce v historickém a společenském kontextu. Součástí moderace byly také rozhovory s vítězi jednotlivých kategorií a drobné interakce s publikem. Výtvarnou dominancí večera byly projekční plochy, které představily nominované projekty, doprovodné animace a infografiku.
Vysílání: 27.3., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 29.3., ČT art
Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (9/12) - Ferdinand Hodler
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus. Ferdinand Hodler ve svém díle usiloval o oslavu přírody a v malbách používal přísnou stylizaci. Byl přesvědčený, že krása vychází z řádu, symetrie a rytmu. Na počátku 20. století patřil Švýcar Ferdinand Hodler k nejpřednějším malířům symbolismu. Jeho krajinomalby otevřely jednu z rozhodujících cest k abstrakci a portréty k expresionismu.
Vysílání: 29.3., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 31.3., ČT art
Žízeň po životě
Životní osudy malířského génia podle románu Irvinga Stonea. Kirk Douglas v hlavní roli amerického filmu (1956). Dále hrají: A. Quinn, J. Donald, P. Brownová, E. Sloane, N. MacGinnis a další. Režie Vincente Minnelli. Společnost MGM vlastnila práva na populární román Irvinga Stonea o životě holandského postimpresionisty Vincenta van Gogha Žízeň po životě (1934, česky 1957) už od roku 1946, ale projekt neustále odkládala jako příliš riskantní. Její názor změnil úspěch životopisného snímku Johna Hustona o malíři Toulouse–Lautrecovi Moulin Rouge (1952) a také ohlas mezinárodní výstavy, jež v padesátých letech představila van Goghovo dílo široké veřejnosti. Režií byl pověřen Vincente Minnelli, jehož výtvarná minulost byla zárukou, že malířovy obrazy budou ve filmu představeny v plné kráse. Zachycení vlastních pláten na filmový pás nebylo přes ochotnou spolupráci největších světových galerií vůbec jednoduché. Tvůrci se museli vyhnout nadměrnému osvětlení, a proto nejdřív vyfotografovali van Goghovy obrazy speciální portrétní kamerou a náležitě zvětšené diapozitivy pak nasnímali znovu s použitím silného zadního osvětlení a speciálních objektivů. Film vznikal prakticky celý v evropských exteriérech, na skutečných místech, kde van Gogh pracoval a žil. Obsazení postavy psychicky labilního umělce, trýzněného neustálými pochybnostmi, bylo poměrně jednoduché, neboť Kirk Douglas, který o roli projevil zájem, byl umělci dost podobný. Za svou kreaci, která patří k nejlepším v jeho dlouhé kariéře, dostal mj. Cenu newyorských filmových kritiků, Zlatý glóbus a oscarovou nominaci. Snímek obdržel ještě další tři nominace (herecký výkon ve vedlejší roli, scénář podle předlohy, barevná výprava), ale zlatou sošku si domů odnesl pouze Anthony Quinn za ztvárnění van Goghova přítele, malíře Paula Gauguina.
Vysílání: 30.3., 20.15 hod., ČT art
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 27. týden

Úsměvy Světlany Nálepkové
Jaromír Hanzlík přivítá herečku a zpěvačku, která zítra oslaví 65. narozeniny (20 celý článek
HUDBA
Legendární muzikál Zpívání v dešti

Zpívání v dešti
Nastražte uši, promlouvá k vám Hollywood. Jeden z nejslavnějších muzikálů všech dob ze záku celý článek
OPERA/ TANEC
Český varhanní festival oživuje historické varhany

Více než 80 koncertů po celém Česku nabídne 19. ročník Českého varhanního festivalu, který se koná od června a celý článek