zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velké malé příběhy - Večer krátkých filmů

Judit Bárdos a Jiří Mádl  (Ostrov svobody)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ostrov svobody
Judit Bárdos a Jiří Mádl v premiéře filmové povídky, jež v drobném milostném příběhu zachybuje dobu, kdy nebylo možné svobodně cestovat a lidé hledali různé způsoby emigrace a útěku přes hranice. Kamera F. Blažek. Scénář a režie P. Januschka (Premiéra). Absolventský film režiséra Petra Januschky, studenta Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Filmová povídka se vrací k dnes již zapomenutému dobovému jevu, kurióznímu způsobu emigrace ze socialistického Československa, leteckým zájezdům na tak zvaný Ostrov svobody, resp. na Kubu. Délka a směr leteckého spojení si totiž vynucovaly při cestě tam mezipřistání v Kanadě, čehož řada účastníků zájezdu využívala k útěku z Československa a letadlo často pokračovalo v letu poloprázdné... Januschkův milostný příběh je tak vlastně sporem mladých lidí osmdesátých let minulého století o smyslu a perspektivě života za socialismu. Film byl vybrán na festivaly studentských filmů v Albánii a Kanadě.
Vysílání: 03.6., 20.15 hod., ČT art

Protihráč
Vítězný film Ceny Magnezia v rámci Českého lva za nejlepší studentský film zachycuje složitý vztah talentovaného fotbalisty a jeho boj se závislostí na hracích automatech upoutává nejen autentickým způsobem vyprávění, ale i prolínáním reality a vnitřních představ hlavní postavy. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: K. Hádek, M. Sitta a další. Kamera M. Hofmann. Scénář a režie O. Erban (Premiéra). Téma složitého boje se závislostí se opírá o životní příběh Milana Pacandy, talentovaného sportovce, fotbalisty, který po celou svou kariéru bojoval s výherními automaty a hráčskou závislostí na nich, s rozhodováním mezi úspěchem ve sportu a s iluzí o výhře jakéhosi štěstí. Hráč se ze závislosti léčil a pokoušel se ve sportu začínat znovu, bohužel jeho prokletí ho vždy znovu doběhlo. Nejde tu tedy o příběh fotbalisty, ale o zachycení procesu neodvratné závislosti a představ v jedinci, které ho neustále navracejí k podobám jeho neřesti. Debut režiséra Ondřeje Berana a kameramana Martina Hofmanna, absolventů pražské FAMU, byl původně vybrán do prestižní sekce Cinéfondation na festivalu v Cannes a po realizaci projektu se stal vítězným filmem v rámci Ceny Magnezia za nejlepší studentský film na Českých lvech.
Vysílání: 03.6., 20.45 hod., ČT art

Geneze
Premiéra povídky o vztahu otce a syna, jež oba nadlouho poznamenalo matčino psychické onemocnění a následná sebevražda, a každý se s touto ztrátou vyrovnává jinak. Hrají: I. Palúch, V. Hájek, Š. Vaculíková, K. Maléřová-Podzimková, P. Batěk, A. Rusiemi a další. Kamera J. Hubač. Scénář a režie D. Maráky (Premiéra). Povídka o vztahu otce a syna, jež oba nadlouho poznamenalo matčino psychické onemocnění a následná sebevražda. Otec odjíždí na venkov do samoty a jeho život ničí alkohol a uzavřenost, jeho syn se s ním marně pokouší navázat vztah. Po výtvarné stránce jsou inspirací landartové objekty známého anglického výtvarníka Andrew Goldsworthyho, jehož dílo spočívá v instalaci objektů výhradně z přírodních materiálů v plenéru, kde je postupně chronologicky pozoruje a fotografuje, jak čas a příroda splynou s objektem. Podobně jako „šrám“, rána na rodinné pohodě, musí časem "zarůst", přebolet, tak i objekt, který v lese staví otec, musí splynout s přírodou.
Vysílání: 03.6., 21.00 hod., ČT art

Bo Hai
Myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale vypadají jako Vietnamci. Dokumentární film o vztahu starší generace Vietnamců s jejich dětmi. Režie Dužan Duong (Premiéra). Režisér vietnamského původu Dužan Duong ve své nové dokufikci pokračuje v portrétování života Vietnamců v české společnosti. Civilní příběh vypráví o mladíkovi, který pomáhá svému otci s prací ve večerce. Film na každodenních situacích ukazuje, jak mladí Vietnamci žijící od dětství v České republice ztrácejí kontakt s kulturou svých rodičů, ale zároveň se nemohou stát plnohodnotnými členy české společnosti. Snímek natočený především v delších statických záběrech v autentických lokacích připomíná současný filmový realismus. Zároveň je i bezprostřední generační výpovědí.
Vysílání: 03.6., 21.25 hod., ČT art

Alice
Dvě sestry a jeden přítel – krátká filmová povídka o hledání cesty ze vzájemného emocionálního konfliktu a utajovaného pocitu viny. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: S. Arnstein, M. Šabartová, J. Šimek a K. Mrázková. Kamera S. Todorov. Scénář a režie K. Jůzová (Premiéra). Bakalářský film mladé režisérky, studentky FAMU, který vznikl podle vlastního scénáře, je jakousi intimní reflexí o vztahu dvou sester. Krátká filmová povídka je pokusem o psychologickou reflexi pocitu viny: na malou oslavu přijíždí domů mladší sestra se svým novým přítelem, jehož přítomnost vyvolá ve starší sestře napětí z dávno utajovaného konfliktu, který mezi sourozenci před časem vznikl. Mladší sestra jí přebrala milého, a nikdy se nedokázala za své jednání omluvit, resp. ho přiznat. Teď její sestra využije náhlé situace a zachová se stejně, v domnění, že se tak vyvlékne ze začarovaného kruhu ponížení a vlastní viny.
Vysílání: 03.6., 21.50 hod., ČT art

Za Křížem
Premiéra detektivní mikropovídky, jež je studií mladého policisty, který ač přehlížen svými kolegy se pouští do nového obdobného případu zneužité dívky, a tak odhalí i původně uzavřený případ. Hrají: K. Heřmánek ml., D. Ratajský, A. Pazderová a další. Kamera D. Řehoř. Scénář a režie Igor Savičevič (Premiéra). Mladý režisér Igor Savičevič je čerstvým absolventem písecké FAMO. Scénář jeho filmu Za Křížem vznikal v těsné pedagogické spolupráci se školou a dramaturgií České televize – podstatná byla ale i spolupráce a konzultace s Českou policií, která autora upozornila na důležitý způsob výstavby výslechů obviněných a způsoby vedení výslechu – z jednoduchého detektivního příběhu únosu se tak stal zajímavý obraz procesu vyšetřování.
Film Za Křížem je absolventským filmem režiséra.
Vysílání: 03.6., 22.05 hod., ČT art

22.5.2023 11:05:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel ČR

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 39. týden

Beze stop

Oběti a vrazi
Pro lásku většinou obětujeme více, než jsme původně chtěli... Příběh nevlastních sourozenců, ...celý článek


Skautské desatero Jíry Stránského

Skautské desatero Jíry Stránského

Skautské desatero Jíry Stránského
Portrét spisovatele a scenáristy, předsedy českého PEN klubu, politického ...celý článek


Výtvarné tipy 40. týden

Dlouhá zeď

Zvon zvonů
Odlít zvon o hmotnosti 9801 kg, který by symbolicky nahradil téměř 10 tisíc českých zvonů roztav ...celý článek


Velikáni filmu... Clint Eastwood, Bong Joon-ho

Parazit

Oklamaný
Voják Severu držený ženami jižanské dívčí školy. Je to ale on, kdo je vězněm? Clint Eastwood v ame ...celý článek


Komedie Petra Zelenky o natáčení jednoho filmu

M. Myšička (Ztraceni v Mnichově)

Ztraceni v Mnichově
Český novinář unese během tiskové konference devadesátiletého papouška, jediného žijící ...celý článek


Životy slavných - Władyslaw Strzemiński

Mžitky

Mžitky
Slavný malíř Władyslaw Strzemiński jako jedna z mnoha obětí komunistické zvůle. Polský film (2016). ...celý článek


Milostná romance režiséra Spikea Jonzeho

Ona

Ona
Podoba lásky v digitální době. Joaquin Phoenix jako osamělý muž ve středních letech, který naváže hlubo ...celý článek


13. komnata Hynka Bočana

13. komnata Hynka Bočana

13. komnata Hynka Bočana
Významný český režisér nemohl po roce 1968 několik let natáčet a vlivem stresu one ...celý článek


Geniální architektura muže s duší Josefa Pleskota

Cesty Josefa Pleskota

Cesty Josefa Pleskota
Dokumentární film režisérky Jany Chytilové je věnován Josefu Pleskotovi, nejoceňovaně ...celý článek


Výtvarné tipy 39. týden

Malíř ďábla

Malíř ďábla
Průvodce filmem Stanislav Motl navazuje volně na svou publicistickou a dokumentární tvorbu věno ...celý článekČasopis 39 - sekce