zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Drama Klér ověnčené mnoha cenami

Klér

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Klér
Církev a víra, jak blízko a daleko mají k sobě. Polské drama ověnčené mnoha cenami (2018). Hrají: J. Gajos, A. Jakubik, R. Więckiewicz, J. Braciak, J. Kuligová, K. Hermanová, M. Więcławek a další. Režie Wojciech Smarzowski. Tři kněží, tři pohledy na polskou katolickou církev, na její "poklesky" jako pedofilie, korupce, chamtivost, přetvářka a s tím spojená problematika celibátu, alkoholismu, touhy po penězích, moci a funkcích. Režisér Wojciech Smarzowski vstupuje na fary, do kanceláří vysokých církevních hodnostářů, doprovází do sakristií ministranty a faráře, vrací se do církevních útulků minulých let a nahlíží do duší kléru i farníků. Jako by desatero neexistovalo.

V polských kinech film zaznamenal rekordní návštěvnost, film vidělo více než pět milionů diváků. V roce 2018 získal řadu národních cen. Úspěšně byl uveden i v zahraniční distribuci a na mezinárodních festivalech.
Film se z velké části natáčel v České republice, především scény v kostelích, kam byl filmařům vstup na polském území "zapovězen". Renomovaný režisér Wojciech Smarzowski, nedávno uvedla Česká televize film Wolyň, ve svých filmech otvírá nejpalčivější rány polské společnosti. Nechodí kolem, nezměkčuje, pojmenovává věci napřímo, i když bolestivě.
Vysílání: 14.6., 22.20 hod., ČT art

5.6.2023 14:06:47 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Cesty víry: Otec plukovník

Cesty víry: Otec plukovník

Cesty víry: Otec plukovník
Na náramenících vojenské uniformy má znaky hodnosti plukovníka, miluje fotbal a ...celý článekČasopis 40 - sekce