zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 24. týden

Enid

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra seriálu ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Hrají: J. Basman, L. L. Friesová, L. Eidinger, N. Ofczarek a další. Režie Daniel Kehlmann. Franz Kafka byl promován na doktora práv v roce 1906. Ještě před ukončením studia nastoupil jako koncipient v kanceláři pražského advokáta Richarda Löwyho na Staroměstském náměstí. Po praxi u soudu nastoupil v pražské filiálce pojišťovny Generali, kde mu k umístění dopomohla protekce. Kafka si od umístění sliboval možnost cestovat, do zahraničí byli ale umisťování kolegové z jiného oddělení. Franz Kafka v zaměstnání brzy vystřízlivěl ze svých nadějí, k čemuž jistě nepřispěly ani náročné pracovní podmínky a vcelku nekompromisní přístup k zaměstnancům. Po vypuknutí I. světové války je Kafka zproštěn vojenské služby pro nepostradatelnost v úřadu, jeho děsivé představy a strach z byrokratického systému ale nepolevují.
Vysílání: 13.6., 21.55 hod., ČT2

Dopisy od Karla Čapka
Po více než devadesáti letech putujeme po stopách Anglických listů spisovatele Karla Čapka. Jak se s odstupem času změnila Velká Británie? (2015). Režie O. Kepka. V roce 1924 vydává tehdy už renomovaný autor Karel Čapek cestopis Anglické listy, který je záhy přeložen do angličtiny a následně i do mnoha dalších jazyků. Karel Čapek v něm v několika fejetonisticky laděných kapitolách popisuje svoje dojmy z Anglie, Skotska a Walesu. Kniha vyvolá ve Velké Británii velký ohlas. Zejména typickými postřehy autora, který si všímá především britských tradic, národní povahy, demokracie – ale také úplných drobností a maličkostí, které okořeňují život. Ondřej Kepka, nositel Ceny Karla Čapka (2014), putuje po stopách tohoto slavného cestopisu. Srovnává pohled Karla Čapka na tehdejší Británii se současným stavem a zamýšlí se nad myšlenkami slavného autora. Co se naplnilo z jeho vizí a co se naopak ubírá úplně jiným směrem?
Vysílání: 16.6., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2

Enid
Podivuhodný životní příběh slavné autorky dětských knih Enid Blytonové. Britský životopisný film s Helenou Bonham Carterovou v titulní roli (2009). Dále hrají: M. Macfadyen, D. Lawson, C. Rushbrooková, R. Marquezová, S. Michaelová a další. Režie James Hawes. Jako patrně nejslavnější autorka dětských knih světa dokázala ve svých příbězích vykreslit svět dětských dobrodružství jako nikdo jiný a jejích knih se prodaly doslova miliony. Sama však šťastné dětství neprožila. A coby žena plně soustředěná na svou profesní kariéru nebyla zrovna vzornou manželkou, ani příkladnou matkou svých dvou dcer. Byla to zkrátka žena, jejíž život byl plný paradoxů. Britský televizní životopisný snímek režiséra Jamese Hawese vznikl podle původního scénáře Shelagh Stephensonové a Lindsay Shaperové. V hlavní roli rozporuplné protagonistky exceluje Helena Bonham Carterová, která za svůj výkon získala prestižní cenu Emmy.
Vysílání: 13.6., 20.15 hod., ČT art

Labyrint
Filmová fantazie na motivy staré židovské Prahy Franze Kafky, od jehož úmrtí uplynulo 100 let. Česko-německý koprodukční film (1991) Hrají: M. Schell, Ch. Chaplin, M. Kopecký, V. Brodský a další. Režie Jaromil Jireš. Film Labyrint zpřítomňuje tvůrčí proces, když své vyprávění nechává plynout v mysli zahraničního režiséra, který v Praze dělá rešerši na film o Franzi Kafkovi. Na principu snu a volných asociací se odvíjí segmenty, které se zaobírají nejrůznějšími úhly pohledu, které Kafkovo dílo, osobnost a úděl nabízejí. Fiktivní režisér se v labyrintu své mysli projektuje do situací z autorova života, v nichž mu je průvodcem sám Kafka. Současně se zaobírá historií perzekuce Židů i nahlíží monstrozitu byrokratického aparátu, kterou Kafka předjímal, ale nemohl tušit do jakého zrůdného rozměru a funkce doroste několik let po jeho smrti v institucionalizované genocidě a celkové mašinérii nacismu.
Česko-německý projekt Jaromila Jireše představuje unikátní filmový tvar. Jakoby v souladu s Kafkovým nevalným míněním o uměleckém potenciálu kinematografie a s přesvědčením nemožnosti jeho dílo definitivně a absolutně uchopit nepředkládají tvůrci divákům jednoznačný výklad, nýbrž soubor poznámek k fiktivnímu filmu, který nikdy nevznikne a jehož režisér jej sám vzdá. Tápajícího režiséra ztvárnil Maximilian Schell a role Kafky v jeho představách se ujal Christopher Chaplin, nejmladší syn proslulého komika. V dalších rolích se objeví Miloš Kopecký a Vlastimil Brodský.
Vysílání: 15.6., 21.45 hod., ČT art

Kniha snů Karen Blixenové (1/6)
Ztráta africké farmy i životní lásky stály u zrodu díla jedné z největších dánských spisovatelek. Connie Nielsenová v hlavní roli oceněné životopisné minisérie (2022). Dále hrají: H. Uldalová, J. Fjelstrup, L. M. Christensenová, L. Mikkelsen a další. Režie Jeanette Nordahlová. Na počátku 30. let 20. století píše Karen Blixenová rodině do rodného Dánska o své zoufalé situaci. Farma v Africe bankrotuje stejně jako její manželství a ona sama trpí chronickou nemocí, která ji nevýslovně zmáhá. Tragická ztráta životní lásky, Denyse Finch Hattona, ji sebrala veškeré životní vyhlídky. Jako zlomená žena se vrací na rodinné sídlo v dánském Rungstedlundu, odkázaná na pomoc matky a sourozenců. Psaní se pro ni stane únikem od skutečnosti do světa barevných snů. Začíná psát svou první knihu, sbírku Sedm fantastických příběhů. Prosadit se na literárním poli je ale nelehký úděl.
Vysílání: 16.6., 23.10 hod., ČT art

Kniha snů Karen Blixenové (2/6)
Ztráta africké farmy i životní lásky stály u zrodu díla jedné z největších dánských spisovatelek. Connie Nielsenová v hlavní roli oceněné životopisné minisérie (2022). Dále hrají: H. Uldalová, J. Fjelstrup, L. M. Christensenová, L. Mikkelsen a další. Režie Jeanette Nordahlová. Karen Blixenová se rozhodla napsat svou knihu anglicky s úmyslem, že bude lépe přijata na mezinárodním trhu než v Dánsku. Vkládá velkou důvěru ve své konexe s nakladatelstvími, a především ve svůj literární talent. Jedno odmítnutí ale střídá druhé a Karenina rodina začíná být vůči jejím plánům skeptická.
Vysílání: 16.6., 23.55 hod., ČT art

3.6.2024 14:06:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Příběhy filmových legend- Robert Redford

Robert Redford

Robert Redford – Sundance Kid
Legenda mezi herci, režiséry i zakladateli úspěšných festivalů. Francou ...celý článek


Příběh Alžběty Báthoryové v režii Juraje Jakubiska

Bathory

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek


Literární tipy 29. týden

Lolita, nepochopená fantazie

Lolita, nepochopená fantazie
Nový dokumentární pohled na skandální a slavnou Nabokovovu Lolitu. Francouzský ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Zelená karta

Paní Olga
První "první dáma" České republiky ve vzpomínkách manžela V. Havla a přátel P. Šustrové, D. Němco ...celý článek


Intimní americké drama Zločiny srdce

Zločiny srdce

Zločiny srdce
Tři sestry, tři bolavé duše a tři zlomená srdce. Diane Keatonová, Jessica Langeová a Sissy Sp ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Pozoruhodný herecký koncert v režii Roberta Sedláčka

Jiří Langmajer (Pravidla lži)

Pravidla lži
Dvanáct osudů lidí, kteří se snaží překročit svou minulost podle scénáře a v režii Roberta Sed ...celý článekČasopis 28 - sekce

OPERA/ TANEC

Koncert Osvětimské memento

Osvětimské album (Zdroj: Židovské muzeum v Praze)

Osvětimské memento
Přímý přenos koncertu k připomenutí 80. výročí likvidace rodinného tábora bloku BIIb v A celý článek

další články...