zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument o Jánu Mančuškovi

Ján Mančuška

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Chybění
Dokumentární film o pozoruhodném konceptuálním umělci Jánu Mančuškovi (1972–2011). Připravil Š. Pech. Dokumentární film Chybění vypráví životní příběh originálního konceptuálního umělce Jána Mančušky, který zazářil na české i mezinárodní scéně, ale nedožil se svých 40. narozenin. Ján Mančuška (1972–2011) získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, reprezentoval Českou republiku na Bienále v Benátkách a jeho práce jsou součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku i Centre Pompidou v Paříži.

Studoval malbu na AVU, už během studií ale začal experimentovat s jinými formami. Namísto štětce se jeho nástroji stala párátka a šťourátka do uší, hřebíky, provázky nebo vzduchovka. Některé Mančuškovy textové a audiovizuální instalace připomínají filmy francouzské Nové vlny nebo roman nouveau, jeho divadelní performance Hra pozpátku si hraje s převracením kauzality děje.
Ján Mančuška se zkrátka díval na věci kolem sebe nově, převracel je a znovuobjevoval svět tím, jak na něj hleděl z nezvyklého úhlu. Tutéž metodu používá dokumentární film Štěpána Pecha, režiséra, který byl několik let Mančuškovým asistentem. Štěpán Pech využívá princip Hry pozpátku, času, který běží od konce k počátku, a umožňuje divákovi nový pohled na příběh umělce, který se bez ohledu na své zdraví vyčerpával tvorbou a zemřel mladý. O tom, jak lidem chybí, a jak chybění souvisí s osudovou chybou, nevšední formou vyprávějí Mančuškovy děti, rodiče, kurátoři a kolegové, kteří se ve filmu stávají součástí znovu instalovaných stěžejních Mančuškových děl.
Vysílání: 10.12., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 11.12., ČT art

2.12.2024 09:12:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Až na ten konec dobrý (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Strejda Čtvrtek a Diagnóza PZ

Strejda Čtvrtek

Strejda Čtvrtek
Klasik moderní české pohádky, tvůrce Rumcajse s Mankou i Křemílka s Vochomůrkou ve vzpomínk ...celý článek


Filmové tipy 4. týden

J. Berejchová, A. Geislerová, J. Abrhám (Kráska v nesnázích)

Kráska v nesnázích
Příběh milostného trojúhelníku, dilematu mladé ženy ve vztahu ke dvěma mužům. V jedné z ...celý článek



Časopis 04 - sekce