zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Smetanova Litomyšl představuje skvosty výtvarného umění

František Kupka - The Beginnings of Life

autor: Z webu   

Asi nejvýznamější výstavou letošní Smetanovy výtvarné Litomyšle, která je doprovodnou akcí známého operního festivalu, je kompletní cyklus maleb světoznámého malíře Františka Kupky ČLOVĚK A ZEMĚ. Soubor už obdivovali lidé v Národním muzeu umění Číny v Pekingu, kam během dvanácti dnů přilákal přes padesát tisíc návštěvníků. Nyní si ji mohou prohlédnout návštěvníci litomyšlského pivovaru, přestavěného uvnitř podle návrhu architekta Josefa Pleskota.
Cyklus Člověk a Země, který od Františka Kupky koupil v roce 1919 za 16 tisíc francouzských franků Jindřich Waldes, je souborem sto pěti fascinujících tušových maleb mapujících různé etapy vývoje lidstva a jeho kultur. Před více než sto lety jimi český malíř doprovodil stejnojmenné dílo francouzského historika, geografa a anarchistického publicisty Eliséa Recluse.
Kromě francouzské Légion d’honneur nedostal Kupka nikdy žádnou cenu a nelámal rekordy v obchodu s uměním. Dnes patří mezi nejuznávanější malíře 20. století a jeho obrazy mají milionové hodnoty.

Vedle obrazů je součástí výstavy, kterou 15. června zahájil prezident Václav Klaus a emeritní ředitel Guggenheimova muzea v New Yorku Thomas Messer, také Kniha, kterou si do knihovny asi hned tak nedáte.
Měří téměř půl metru a společně s dřevěnou kazetou, v níž je uložena, váží 12 kilogramů. Svazek, který byl vydán u příležitosti putovní výstavy kreseb českého malíře a rodáka z Opočna Františka Kupky z cyklu Člověk a země, je stejně nevšední, jako byl umělcův život.

„Kompletní cyklus 105 obrazů doplňuje ručně psaný text v čínštině, angličtině, francouzštině a pochopitelně češtině, je vázán do jačí kůže. Jeden výtisk dokonce zdobí trojice diamantů,“ říká Jiří Lammel litomyšlský galerista a spolumajitel sbírky kreseb Františka Kupky.

Každý svazek je umístěn do ručně vyrobené kazety ze dřeva ťin-s´nanmu, které roste pouze v Číně. Její podoba je odvozena ze stylu, v němž se v Číně vyrábějí dary pro císařský palác.
Jak výstava putovala Asií, přibývalo i motivů a ornamentů na kazetách. A tak kromě klasické tmavé schránky, kterou zdobí vyryté jméno malíře Františka Kupky, existuje devět exemplářů z Kambodži zdobených královským erbem vytepaným do stříbra nebo skříňky, které ručně malovali tibetští mniši, či devět pestrobarevných truhliček zdobených v mongolském pasteveckém stylu.
Cena knihy, která vyšla v nákladu pouhých 333 exemplářů, je na evropském trhu tři tisíce pět set euro.
Zámecký pivovar Litomyšl, nově rekonstruované prostory architektem Josefem Pleskotem, 8. 6. – 13. 7. 2007.

19.6.2007 23:06:16 Jaroslav Pokorný | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...