zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rembrandtova doba v Albertině

Rembrandtova doba v Albertině

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na sto padesát kreseb a tisků z vlastních sbírek a čtyřicet maleb zapůjčených z Kunsthostorisches Museum, z liechtensteinských sbírek i sbírek zahraničních od více než 70 holandských malířů 17. století představuje ve svých výstavních prostorách vídeňská Albertina.

17. století v Nizozemí - Zlatý věk – je dobou nesmírného hospodářského a kulturního rozmachu. Díky námořnímu obchodu se vzmáhá široká vrstva obchodníků, kteří svou poptávkou podporují rozvoj malířství – vlastnit nějaký obraz patří ke znakům společenského postavení a tak v té době vzniká kolem 70 000 obrazů ročně. Malíři se specializují, jedni malují psy, krávy, druzí námořní scény, krajiny v noci a vytvářejí i nové druhy obrazů. Jedním z těch, kteří se nepotřebovali specializovat a dělali všechno, byl Rembrandt, který společně s Janem van Goyen, Aertem van der Neer, Adriaenem van Ostat, Albertem Cuypem jsou ústředními postavami expozice.

Usmívající se Saskia, Rembrandtova manželka, (obraz z drážďanské galerie), je příkladem tzv. „tronie“ (holandsky tvář)- portrétu s přehraným výrazem tváře, tedy typové předlohy charakteru, které se používaly při vlastní malbě a které se osamostatnily jako nový druh. V Rembrandtově době byl jinak úsměv na tváři na portrétním obraze považován za nevhodný. Malířovu universalitu, technickou i tématickou rozmanitost dokládá mimo jiné uhlová kresba slonice. Existují celkem čtyři varianty, dvě ve sbírkách Albertiny – z nichž jediná signovaná a datovaná je na výstavě. Pozoruhodná není jen technika –zvraštělá stará kůže ale i schopnost empatie – dává nám pocítit smutný osud zvířete, které vozili po Evropě jako senzaci.

Výstava je tématicky rozčleněna – od krajin, žánrových obrázků, zátiší po námořní scény a portréty. Na rozdíl od manýristů se nizozemští malíři zabývali krajinou, v níž žili, její architekturou a běžným životem. Malovali, co měli a nikoliv to, co by chtěli mít.

Výstava potrvá do 21. června tohoto roku. Je otevřena denně od 10.00 – 18.00, ve středu do 21.00 a kdo pocestuje z České republiky vlakem ČD, obdrží 25% slevu ze vstupného.

21.4.2009 02:04:35 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové celý článek

další články...