zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Český architektonický kubismus v Japonsku

Josef Chochol: Kovářovic vila, Praha

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

O český kubismus je v Japonsku nebývalý zájem. V tokijské galerii INAX skončila v květnu výstava fotografií japonského autora Yutaka Suzuki, která byla zaměřena především na tvorbu architektů Josefa Chochola, Josefa Gočára a významného teoretika českého kubismu a architekta Pavla Janáka. Následně připravilo České centrum Tokio a velvyslanectví České republiky v Japonsku výstavu rovněž věnovanou fenoménu českého architektonického kubismu.

Unikátní projekt dvojice Dan Merta - Zdeněk Lukeš představuje ve fotografiích Ester Havlové a Jana Malého a prostřednictvím erudovaných textů historika architektury Zdeňka Lukeše svět krystalických tvarů, které nenechají nikoho na pochybách, že právě český architektonický kubismus je světovým unikátem. Výstava ČESKÝ ARCHITEKTONICKÝ KUBISMUS 1911-1914 se v japonské verzi v překladu Petra Holého představí v Tokiu do července 2009.

Český kubismus
Počátek 20. století přináší nástup nových avantgardních hnutí - kubistických, futuristických, expresionistických. Některá se zapojovala i do architektury a uměleckých řemesel. V Praze se základnou této nové avantgardy stala Skupina výtvarných umělců, kterou v roce 1911 založili stoupenci Picassova a Braqueova kubismu - malíři Emil Filla, Antonín Procházka, Josef Čapek, sochař Otto Gutfreund, spisovatel Karel Čapek, architekti Pavel Janák, Josef Gočár, Vlastislav Hofman a Josef Chochol.
Skupina si uvědomovala epochální význam Picassova kubismu a zkoušela z něj vyvodit důsledky pro svou vlastní práci ve všech oborech uměleckého tvoření. Její členové - architekti se zároveň snažili řešit problémy, před nimiž se kolem roku 1910 ocitla celá evropská architektura, a třebaže se sami cítili být vnitřně spjati s kubistickou revolucí, nepostupovali tak, že by do svých projektů a staveb přenášeli tvarové motivy kubistických obrazů. Pravoúhlé formy moderny kubisté usilovali nahradit tvary šikmými, lámanými, pyramidálními; krabicovitým modernistickým interiérům by rádi dali formu, která připomíná vnitřek krystalu. Malířský kubismus jim snad pomohl očistit tyto tvarové vize a zbavit je pozůstatků starší modernistické ornamentiky.
Všichni kubističtí architekti věřili tomu, že jejich nový styl má vtisknout jednotný ráz celému lidskému prostředí. Dům a jeho vnitřek se měly stát "souborným dílem uměleckým", jehož nedílnou součást bude tvořit kubistický nábytek a svítidla, kubistické kávové a čajové soubory, vázy, dózy a popelníky, kubistické obrazy na tapetách s kubistickým dekorem. (Zdroj: Nadace českého kubismu)

22.6.2009 17:06:50 Redakce | rubrika - Z Českých center