zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... Václav Marhoul

Tobruk

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mazaný Filip
Tomáš Hanák v hlavní roli ostře nabité parodie. Český film (2003). Dále hrají: V. Cibulková, P. Liška, O. Kaiser, J. Macháček, B. Klepl, V. Preiss, E. Holubová a další. Kamera V. Smutný. Scénář a režie V. Marhoul. Phil Marlowe, osamělý hrdina z románů Raymonda Chandlera a z filmů americké drsné školy, se tentokrát vrací "na místo činu" ve filmové parodii scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula. Snímek Mazaný Filip vznikl podle Marhoulovy stejnojmenné divadelní hry, která měla premiéru v divadle Sklep v roce 1986. Píše se rok 1937, Philipu Marloweovi je pětačtyřicet a v tomto slzavém údolí provozuje praxi soukromého detektiva. Do jeho kanceláře v Los Angeles jednoho dne vstoupí pochybná existence jménem Charlie Brown, který si Marlowea najme, aby vypátral jeho ztraceného bratra. Nigel totiž včera večer přišel domů tak pozdě... že se dodnes nevrátil. Marlowe zakázku přijme a jeho první kroky vedou do pochybného hotelu Central. Brzy se však okruh podezřelých zúží. V jeho středu jsou osoby z nejvyšších kruhů: zazobaný italo-americký mafián Paolo Perrugini a hollywoodská hvězda první velikosti Velma Hatfieldová.
Marhoulův film nejvíc využívá atmosféry amerických kriminálních filmů čtyřicátých let, ale kromě toho obsahuje na sto padesát citací z jiných filmů, od Limonádového Joea až po Matrix. Philipa Marlowa představuje jeden z předních členů divadla Sklep, Tomáš Hanák. V dalších rolích uvidíte dlouhou řadu vynikajících českých herců, mj. Vilmu Cibulkovou, Pavla Lišku, Viktora Preisse, Evu Holubovou, Jaroslava Duška, Jiřího Macháčka, Ivana Trojana a další.
Vysílání: 24.10., 21.40 hod., ČT2

Tobruk
O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941. Filmem připomínáme 80. výročí legendární bitvy o strategický přístav, v níž bojovníci naší armády prokázali neobyčejnou odvahu a statečnost. Koprodukční snímek ČT (2008). Hrají: J. Meduna, P. Vaněk, R. Nebřenský, M. Novotný, P. Stach, P. Lněnička, M. Hádek, A. Polák, K. Rímský, M. Nahálka, R. Fiala, M. Krátký, P. Halberstadt a další. Kamera V. Smutný. Scénář a režie V. Marhoul. Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. Snímek Václava Marhoula uvádíme v roce, kdy si připomínáme 80 let od největší vojenské akce československých vojáků v rámci bojů na Středním východě. Celkem 634 československých vojáků se účastnilo úspěšné obrany nacisty obleženého severoafrického přístavu Tobruk.
Vysílání: 18.10., 21.45 hod., ČT2

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní předlohou, přes úsilí o získání práv až po natáčení náročného epického příběhu. Ve filmu vystupují: V. Marhoul, P. Kotlár, V. Smutný, U. Kier, L. Dyblik, J. Čvančarová, S. Skarsgard, H. Keitel a další. Scénář, kamera a režie V. Kopecký (Premiéra). Režisér, scénárista a kameraman Vojtěch Kopecký se jako dokumentarista podílel i na předchozím filmu Václava Marhoula (Deník Tobruk), tentokrát však vytvořil dvouhodinový, takřka epický dokument, který nechce být jen tradičním „filmem o filmu“, ale sleduje od samého počátku celou dlouhou a svízelnou pouť Marhoulova filmového díla: od prvních chvil zaujetí knihou Jerzy Kosinského Nabarvené ptáče, která se stala v devadesátých letech minulého století takřka literární ikonou, přes složitý boj o filmová práva, nezištnou profesionální podporu i nedůvěru na samém počátku. V jedenácti oddílech dvouhodinového dokumentu prolíná vyprávění režiséra Václava Marhoula s komentářem hlavní dětské postavy Petrem Kolárem, jenž často svérázným způsobem nahlíží svůj krutý osud postavy i svízele natáčení v různých ročních obdobích. Samozřejmě, že charakter své práce komentují i kameraman filmu Vladimír Smutný, stejně jako řada světoznámých herců, kteří se na filmu podíleli (U. Kier, S. Skarsgard, H. Keitel a další). Režisérovi Vojtěchu Kopeckému se ze všech těchto reflexí a vzpomínek podařilo skvěle zachytit atmosféru natáčení, odkrýt kouzla skrytých filmových profesí i nezbytné rituály, které natáčení Nabarveného ptáčete až do poslední klapky nedílně doprovázely.
Vysílání: 18.10., 22.05 hod., ČT art

11.10.2021 17:10:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b celý článek

další články...