zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmoví tipy 2. týden

Sophia Lorenová (Pád říše římské)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sjezdař
Sláva může být pomíjivá, cíl na dosah iluzí, zlámané kosti skutečností. Robert Redford jako ambiciózní lyžař ve sportovním dramatu (1969). Dále hrají: G. Hackman, C. Sparvová, K. M. Vogler, J. McMullan, K. Kirk a další. Režie Michael Ritchie (Premiéra). Když přijde americký lyžařský tým o jednoho ze závodníků kvůli zranění, je pro světový pohár v Alpách vybrán jako náhradník David Chappellet (R. Redford) – slibný, ale samolibý a solitérní mladík z malého města v Coloradu. Ten se brzy po svém příjezdu dostává do konfliktu s rázným trenérem mužstva Eugenem Clairem (G. Hackman), který arogantnímu nováčkovi nehodlá nijak vycházet vstříc. I přes nepřízeň okolností ale Chappellet dosahuje nečekaně dobrých výsledků a jedině pád v závodě v Kitzbühelu zkazí senzaci, kterou mohl vytvořit. Nezbyde mu než přehodnotit svůj dosavadní přístup a začít hledat chyby jinde než u ostatních. Poté jeho hvězda pomalu stoupá a má před sebou olympijské hry, na nichž hodlá vydobýt absolutní triumf. V režijním debuty Michaela Ritchieho natočeném podle předlohy Oakleye Halla se na jedné straně prolíná intenzivní atmosféra závodů sjezdového lyžování s intimním životním dramatem arogantního a osamělého sportovce toužícího po vítězství a uznání na straně druhé. Film se ve své době dočkal pozitivního přijetí – kritika o něm mluvila jako o výtečném sportovním snímku a vyzdvihovala výkony Gena Hackmana a Roberta Redforda. Ten v roce 1971 získal Cenu britské akademie BAFTA za trojici snímků Butch Cassidy a Sundace Kid, Willie Boy a také právě Sjezdař.
Vysílání: 15.1., 14.10 hod., ČT2

Pád říše římské
Osud říše se naplní ve chvíli, kdy v ní lidé přestanou věřit. Příběh touhy po moci, která vedla k zániku mocného impéria. Stephen Boyd a Sophia Lorenová v hlavních rolích amerického historického velkofilmu (1964). Dále hrají: A. Guinness, J. Mason, Ch. Plummer, A. Quayle, J. Ireland, O. Sharif a další. Režie Anthony Mann (Premiéra). Jedna z nejvýznamnějších historických otázek zní, jak mohlo dojít k pádu římské říše. Nebyla to však jediná událost, která vedla k zániku mocného impéria. Byl to proces pozvolného rozpadu trvající déle než tři sta let. Téměř tříhodinový velkolepý snímek Pád říše římské zachycuje impérium na pokraji rozpadu. Scenáristé volně čerpali z klasického díla Úpadek a pád říše římské z pera anglického spisovatele Edwarda Gibbona. Děj začíná za vlády císaře Marca Aurelia, kdy se začínají projevovat první závažné problémy. Na hranicích říše čelí nájezdu divokých kmenů a vedle vnějších ohrožení se objevují také první známky rozkladu uvnitř státu. Diplomat Marcus Aurelius zamýšlí, že svým nástupcem učiní oddaného válečníka Livia na úkor vlastního syna Commoda. Spravedlivý Livius pro něj představuje příslib, že nad celou říší zavládne mír. Zákulisní intriky ale vyvrcholí ve velezradu a vraždu Marca Aurelia. Novým římským císařem se stává Commodus, který nastolí brutální tyranii a nejmocnější říše světa se začne hroutit. Rozpor v pojetí vlády mírotvorného otce a tyranského syna představuje hlavní dějovou linii, ve vedlejší pak můžeme sledovat milostný příběh Livia a krásné Lucilly. Pád říše římské představuje jeden z posledních epických velkofilmů, jejichž hollywoodská éra vyvrcholila na přelomu 50. a 60. let. Tehdejší konkurenční projekt představovala například Kleopatra (1963). Produkční náklady na tyto historické eposy ale byly tak vysoké, že se nemohly vrátit z distribuce v kinech a uvrhla hollywoodská studia do finanční krize. Přesto dodnes uchvátí velkolepou výpravou, kostýmy a hvězdným hereckým obsazením. V hlavních rolích zazářili Stephen Boyd jako Livius, Christopher Plummer jako Commudus, Alec Guinness jako Marcus Aurelius a Sophia Lorenová jako Lucilla.
Vysílání: 15.1., 20.00 hod., ČT2

Stříbrné plátno (1/12)
Zlatý věk americké kinematografie aneb od Jazzového zpěváka k Občanu Kaneovi. Dokumentární cyklus USA. Dvanáctidílný dokumentární cyklus, na němž se produkčně podílel slavný Tom Hanks nás zavede do historie amerického filmu. Uvidíme ukázky z nejslavnějších hollywoodských hitů i z nezávislé tvorby, vzácné záběry z natáčení a vyslechneme svědectví a vzpomínky mnohých pamětníků. Každému důležitému období jsou věnovány hned dvě epizody, začínáme nástupem zvukového filmu a skončíme s novým tisíciletím. Dnes nás tedy čeká první část takzvaného "zlatého věku Hollywoodu". Prvním zvukovým filmem se stal Jazzový zpěvák. Zapomenout na strasti hospodářské krize dávaly Američanům hity jako King Kong či Dracula. Walt Disney vytváří svou legendární Sněhurku a sedm trpaslíků. Diváci si zamilují komedie jako Stalo se jedné noci nebo Leopardí žena. Pravděpodobně nejplodnějším obdobím třicátých let byl pro americký film rok 1939, kdy spatřily světlo světa snímky jako Čaroděj ze země Oz a Jih proti Severu. V následujícím desetiletí je pak následovaly nesmrtelné tituly jako Casablanca, Občan Kane nebo Život je krásný.
Vysílání: 13.1., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 16.1., ČT art

Equilibrium
Bezcitnost jako výsada. Kultovní sci-fi s Christianem Balem v hlavní roli. Americký film (2002). Dále hrají: D. Purcell, E. Watsonová, Ch. Kahrmann, S. Bean, D. Hemmings, D. Martens, A. Macfadyen a další. Režie Kurt Wimmer. John Preston je zvláštní agent vycvičený vládou k trestání lidí, kteří nedodržují společností přesně stanovená pravidla. Totalitní režim světa po třetí světové válce totiž likviduje každého, kdo projevuje jakýkoliv cit, ukrývá knihy, umělecká díla nebo hudební nahrávky. Ty jsou zakázány, protože mohou vyvolávat emoce a tím ohrožují umělou stabilitu státu založeného na strachu a represi. Proto všichni musí užívat Prozium, drogu, jež má zabránit k probuzení jakékoliv citu. Absolutním vládcem světa nazvaného Librium je díky televizním obrazovkám všudypřítomný Otec, jehož hlas neustále nabádá k poslušnosti. Také tvrdý a sebevědomý agent Preston je neustále v „pokušení“, že vynechá povinnou pravidelnou dávku drogy a stejně jako někteří lidé z podzemní komunity se pokusí na chvíli vzepřít nesnesitelnému životu... Začínající režisér Kurt Wimmer (tehdy spoluscenárista filmů Aféra Thomase Crowna, Koule) temné sci-fi situoval do dystopicky umělého, studeného světa. Atmosféru totalitního podobenství, která dá vzpomenout na tvorbu George Orwella či Raye Bradburyho, vytvářel ne náhodou v kulisách německého Berlína, v úzké spolupráci se znamenitým kameramanem Dionem Beebem (Chicago, Collateral, Miami Vice) a hudebním skladatelem Klausem Badeltem (Constantine, K-19: Stroj na smrt, Gladiátor). Též je třeba vyzdvihnout práci zkušeného výtvarníka Wolf Kroegera (Rambo: První krev, Poslední Mohykán, Nepřítel před branami), kterému se podařilo stvořit znepokojivý obraz blízké budoucnosti, a střihačského dua William Yeha a Toma Rolfa (The Punisher, Ultraviolet, Taxikář, New York, New York, Jakubův žebřík), jež dokázalo této mocenské vizi vdechnout patřičnou dynamiku.
Vysílání: 15.1., 01.10 hod., ČT2

3.1.2022 11:01:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Předplatné 2022/2023

Články v rubrice - Z éteru

České filmové tipy 20. týden

Jiří Mádl (Konfident)

Konfident
Jiří Mádl v hlavní roli příběhu o radioamatérovi, který se stal rukojmím své doby. Koprodukční sn ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Zázraky lidského génia: Zlatý věk islámu

Eiffelovy megastavby
Jeden z mála projektantů v dějinách, jehož jméno zná celý svět. Francouzský dokument. ...celý článek


Film Bolest a sláva režiséra Almodóvara

Antonio Banderas (Bolest a sláva)

Bolest a sláva
Antonio Banderas jako stárnoucí režisér prožívající tvůrčí i životní krizi v zatím nejosobně ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Konec starých časů

Konec starých časů
Prášilovská komedie ve vančurovském duchu s hvězdným hereckým obsazením (1989). Hrají: J ...celý článek


Fritz Lang mezi námi

Fritz Lang mezi námi

Fritz Lang mezi námi
Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů. Francouzský hraný dokume ...celý článek


80 let od Heydrichiády

Operace Silver A

Operace Silver A (1/2)
Tatiana Vilhelmová a Klára Issová v dramatickém příběhu dvou krásných mladých žen na ...celý článek


Láska v dobách nenávisti ve filmu Studená válka

Studená válka

Studená válka
Láska v dobách nenávisti. Polský koprodukční film, který získal Cenu za režii v Cannes (2018) ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Miroslav Macháček (Stín kapradiny)

Krásný ztráty
Publicistka, překladatelka a významná představitelka disentu Petruška Šustrová, která včera o ...celý článek


Trumpova Show cyklus BBC

Trumpova Show

Trumpova Show: Experiment (1/4)
Čtyři roky poté, co byl Donald Trump zvolen prezidentem, jsou mnozí z jeho ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Leonardo DiCaprio  (Vlk z Wall Street)

Vlk z Wall Street
Peněz a drog není nikdy dost. Leonardo DiCaprio v roli burzovního makléře Jordana Belfort ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Rozluštěné poklady: Ztracené město Canopus

Rozluštěné poklady: Ztracené město Canopus
Velkolepé dějiště okázalých rituálů a oblíbené letovisko posledn ...celý článek


Československé filmové tipy 21. týden

Sestřičky

Sestřičky
Život je procházka blátem, ale i tak má smysl. Jiřina Jirásková a Alena Mihulová v hlavních rolíc ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Jak si vzít milionáře

Jak si vzít milionáře
Marylin Monroe v legendární americké komedii (1953). Dále hrají: B. Grableová, L. Bac ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Roden - 60 let

Karel Roden (Hlídač č. 47)

Hlídač č. 47
Karel Roden, který tento týden oslaví 60. narozeniny, v hlavní roli osudového příběhu o lásce, ...celý článek


Velikáni filmu... Jiří Sovák a Miroslav Macháček

Vlčí bouda

Král Králů
Jiří Sovák v komedii o českém montérovi, který se nedopatřením stal vládcem cizí země (1963). Dá ...celý článek


Drama Bolest podle životopisné novely

Bolest

Bolest
Válka, láska a literatura. Francouzské drama podle životopisné novely Marguerite Durasové (2017). Hr ...celý článek


Komedie Bourák s Ivanem Trojanem

Ivan Trojan (Bourák)

Bourák
Komedie Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem v roli Bouráka, věčného frajera, kterému teče do baráku i ...celý článekČasopis 20 - sekce

DIVADLO

Rozesmáté léto divadla Studio DVA

K. Hádek, B. Klepl a Š. Benoni (Lovci Bobrů)

Ve středu 1. června 2022 začíná již 19. ročník Metropolitního léta hereckých osobností. Čtyři venkovní scény d celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Nižinský a Rok na dedine

Nižinský

Nižinský
Génius nebo šílenec? Americký životopisný film o jednom z největších tanečníků dvacátého století ( celý článek

další články...