zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 20. týden

Rozluštěné poklady: Ztracené město Canopus

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Rozluštěné poklady: Ztracené město Canopus
Velkolepé dějiště okázalých rituálů a oblíbené letovisko poslední egyptské královny Kleopatry navždy zmizelo pod hladinou moře. Epizoda z dokumentárního cyklu BBC (Premiéra). Staroegyptská Atlantida potopená pod vlnami. I tak lze popsat Canopus. Nález pozůstatků Kleopatřina oblíbeného města je nebývalý svým rozsahem a je mnohými historiky považován za největší archeologický objev 21. století. Bylo to město oplývající poklady a divy, nádhernými chrámy, zlatem, krásnými sochami. Sídlo učenců a cíl poutníků hledajících uzdravení i milovníků rozkoší, který ovšem vinou své polohy na okraji pevniny na tisíciletí zmizel pod mořskou hladinou a o jeho existenci a umístění v deltě Nilu neměli egyptologové dlouho ani tušení.
Vysílání: 18.5., 23.35 hod., ČT2
Opakování: 22.5., ČT2., 24.5., ČT2

Okno do... Barcelony
Pulzující katalánská metropole dokáže spojovat tradici s inovací, i lidi různých kultur. Německý dokument (Premiéra). Barcelona – rušné město u moře, je ukázkovým příkladem spojení tradice a modernosti. Nejvíce je to vidět na stavbě katedrály Sagrada Familia. Více než 100 let pokračují práce na revoluční církevní stavbě podle plánů architekta Antoniho Gaudího – a dnes s nejmodernějšími architektonickými technikami. Barcelona je hlavním městem autonomní oblasti Katalánsko, kde jsou místní považováni za hrdé lidi znalé svých tradic. Během španělské občanské války ve 30. letech 20. století a následné diktatury za Franca byly brutálně potlačeny snahy regionu o nezávislost i katalánština. Jorge Rodriguez-Gerada, umělec z rodiny, která uprchla během Frankovy éry, využívá svou práci k povzbuzení lidí, aby se postavili hrůzám občanské války a diktatury. Navzdory přetrvávajícím konfliktům s centrální vládou v Madridu je Barcelona otevřeným městem. Ana González Simón sice není místní, ale trénuje skupinu stavitelů lidských věží – katalánskou tradici, která byla za Frankova režimu rovněž zakázána. Francouzský ilustrátor Lapin na svých výpravách městem vytváří vizuální kroniku svého adoptivního domova Barcelony. V inovačním centru FabLab Anastasia Pistofidou řeckého původu vyvíjí chytré látky pro oblečení budoucnosti. Pro bývalého uprchlíka Soly Malamina ze Senegalu se Barcelona stala bezpečným přístavem. Jako šéf restaurace Mescladis nyní školí uprchlíky na kuchaře a číšníky.
Vysílání: 19.5., 15.55 hod., ČT2
Opakování: 20.5., ČT2

Skryté skvosty: Důl Michal
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o čem kasteláni většinou nemluví. Cesta po hradech, zámcích a výjimečných památkách v novém dokumentárním cyklu České televize (Premiéra). Industriální Ostrava má co nabídnout, průmyslové dědictví má totiž svoji důležitou společenskou hodnotu. Zatímco v minulosti byla v centru zájmu především šlechtická sídla, průmyslové objekty zůstávaly jaksi stranou. Dnes se i tyto technické skvosty dostávají do hledáčku návštěvníků. Jejich praktický účel totiž skrývá neméně krásy. Postupně se ukazuje, že mnohé z těchto staveb v sobě ukrývají nejen pozoruhodná technická řešení, ale i značnou míru elegance. Důkazem je i Důl Michal v ostravských Michálkovicích. Jak se žilo v dole i na povrchu si Jarda Plesl zažije na vlastní kůži.
Vysílání: 19.5., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 22.5., ČT2., 25.5., ČT2

Divy starověku (1/10)
Památníky kolosálnější než ty současné, obdivuhodná válečná plavidla, technologie, které stále vyvolávají úžas. Americký dokumentární cyklus představuje starověké objevy a vynálezy. Jak překonávali Římané zemskou přitažlivost, aby miliony litrů vody tekly nahoru, přes kopce? Jak vytesávali staří Egypťané ohromné žulové obelisky tisíce let před Washingtonovým monumentem? A pročpak potřebovala čínská armáda pohnout horou?
Vysílání: 22.5., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 25.5., ČT2., 27.5., ČT2

Klenoty světového dědictví UNESCO (5/6) - Portugalsko, země cestovatelů
Půvab Portugalska utvářený bohatou historií se projevuje prostřednictvím pestré kultury a architektury, kterou si oblíbili návštěvníci z celého světa. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Po několik století bylo Portugalsko zemí velkých objevů. Z jeho přístavů, které byly zrcadlem námořní síly země, vyjížděli objevitelé a obchodníci. Bohatá historie se tak dnes zračí v mnoha památkách a zvycích. Portugalsko poznáme od jihu k severu a necháme ožít velké okamžiky z jeho historie. Lisabon bude naším výchozím i příjezdovým přístavem, stejně jako byl pro velké mořeplavce. V hlavním městě se nachází věž i klášter, symboly zlatého věku země, které vzdávají hold právě velkým objevitelům. Z Lisabonu se nejprve vydáme do paláce Mafra a poté zamíříme na sever do vinic v Alto Douro. Po proudu řeky Douro se vydáme do Porta. Cestu zakončíme výhledem na Atlantik na vrcholu okouzlujících paláců v Sintře.
Vysílání: 16.5., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 21.5., ČT art

Solitér Jiří Sozanský
Nevšední dokumentární portrét výtvarníka Jiřího Sozanského, nenápadného i určujícího fenoménu české výtvarné scény posledních bezmála šedesáti let. Režie Š. Maixnerová (Premiéra). Výtvarník Jiří Sozanský je rytířem české kultury a rytířem českého boxu. Mohl být i nositelem státního vyznamenání v oblasti umění a kultury za rok 2019, na které ho navrhla Poslanecká sněmovna. Elegantně ho ale tenkrát odmítl rozhovorem v Lidových novinách. Je jedno, jestli člověk potká nejdřív jeho a pak jeho dílo, nebo obráceně. Obojí je čitelné, srozumitelné, robustní a rovné. Byl zedníkem, kulisákem, brigádničil u restaurátorů, které vedl Olbram Zoubek – tam vzniklo jejich životní přátelství. A konečně... je také absolventem pražské AVU, ateliéru prof. Františka Jiroudka a celoživotním souputníkem Jiřího T. Kotalíka. Jeho dílo je ve sbírkách našich i světových galerií (od NG po Pompidou). Vystavoval v bombardovaném Sarajevu, ve věznici u Madridu, jeho památník je v Táboře Vojna u Příbrami, ve Valdicích, pravidelně vystavuje v Terezíně, podílel se na výběru konečné podoby rodného domu Jana Palacha...
V dokumentu jsme svědky toho, jak se Jiří Sozanský noří do mezních situací a zkoumá kořeny zla a dobra a komponuje je do svého díla. Zkoumá obličeje a grimasy zla a přepisuje je deníky Speera, zkoumá obličeje dobra a vpisuje do nich texty Frankla. Jeho dílo funguje jako lék proti amnézii a alternativním pravdám.
Vysílání: 18.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 22.5., ČT art

Tajnosti slavných obrazů: William Turner
Síla živlů a mistrovské dílo. Dokument ARTE. V roce 1783 se kapitán britské otrokářské lodi Zong rozhodl hodit přes palubu nemocné, ale i živé otroky. Důvod? Obchodníci byli odškodnění pouze tehdy, pokud zboží ztratili na moři. Ne v případě smrti z důvodu nemoci. Pojistitelé lodi poslali celou věc k soudu. Thomas Clakson tuto causu detailně popsal. Bylo z toho velké pozdvižení, pohoršení veřejného mínění. Jeho kniha, znovu vydaná v roce 1839 u příležitosti osamostatnění některých britských kolonií, tedy rok před vystavením tohoto obrazu, zřejmě přiměla Turnera, aby příběh vyprávěl po svém.
Vysílání: 18.5., 21.40 hod., ČT art

Tesání vlastního osudu
Životní cesta sochaře Albína Poláška. Připravil K. Holub. Albín Polášek (1879–1965) pocházel z chudé valašské rodiny. Ve Vídni se vyučil řezbářem a studoval v Římě. Ve 22 letech odjel do USA, kde absolvoval obor sochařství na Pensylvánské univerzitě. Posléze se stal profesorem na prestižní umělecké akademii v Chicagu, kde působil téměř 30 let. Na svou vlast nikdy nezapomněl. Vracel se do ní a vytvořil pro ni řadu soch. Asi nejznámější jsou Radegast (1931) a sousoší Cyrila a Metoděje stojící na hoře Radhošti. Byl také autorem první československé medaile s názvem Svoboda. Jeho monumentální socha amerického prezidenta Wilsona před dnešním Hlavním nádražím v Praze byla za nacistické okupace zničena. V Česku je tento umělec pozapomenutý, ale v USA je považovaný za významnou a vlivnou osobnost 20. století. Poláškův tvůrčí odkaz uchovává muzeum ve Winter Parku na Floridě, kde umělec od roku 1950 až do své smrti působil. Přestože byl po mrtvici odkázán na invalidní vozík, nevzdal se tvůrčí práce. V 82 letech se – po smrti své první manželky – znovu oženil. Půlhodinový umělecký dokument přibližuje životní cestu Albína Poláška z českého, respektive valašského pohledu.
Vysílání: 19.5., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 23.5., ČT art

Příběhy umění: Dobrodružství fresek (5/5)
Živoucí paměť lidstva. Dokument ARTE. Naštěstí některé nástěnné malby odolaly nástrahám času. Díky nim a soudobému umění restaurátorů se můžeme ponořit do minulosti a znovu si připomenout pevné pouto s našimi předchůdci. A hlavně si připomenout: co je nejdůležitější? Vědomí souvislosti!
Vysílání: 19.5., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 23.5., ČT art

9.5.2022 15:05:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p celý článek

další články...

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...