zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 8. týden

Blanka Matragi – zrození pohádky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Okolo Poličky
Jak se obnovují unikátní kapličky nebo zachraňuje vzácná stodola či rozlehlý a krásný statek? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát na Vysočině. Režie P. Všelichová. Území, na které jsme se dnes za krásnými živými památkami vypravili, najdete na severním okraji Českomoravské vrchoviny. Okolo města Poličky je možné putovat od vesnice k vesnici a v zemědělské krajině hledat stopy historie, které tady po sobě dávní hospodáři zanechali. Část vesnic v okolí Vysokého lesa patří do enkláv takzvaných vnitřních Sudet. To znamená, že před odsunem Němců po druhé světové válce tady sousedily čistě německé vesnice s českými. Také sedlák Deml hospodařil na statku v Chmelíku a také on nechal ve Vysokém lese vystavět kapličku zasvěcenou Panně Marii. Rodina Kmoškových, která se kaplí ujala a vrátila jim život, založila sdružení pojmenované Spolek archaických nadšenců. Demlova kaple byla první v jejich péči. A zatímco dnes se tady pořádají poutě mezi kaplemi v období před Velikonocemi, za německých hospodářů to bývalo v červenci po skončení senoseče. S druhou světovou válkou byl však poutím konec a zkázu pak dokonaly poválečné události i sovětské okupace. Díky spolku archaických nadšenců však není třeba truchlit. Kaple i poutě jsou tu zase, a kdo chce přemýšlet o historii tohoto kraje a nedávných dějinách naší země, může vyrazit po naučné stezce, která kapličky spojuje. Podíváme se také za dalšími památkami do Sebranic nebo Pusté Rybné.
Vysílání: 23.2., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 24.2., ČT2., 27.2., ČT2

Blanka Matragi – zrození pohádky
Dokumentární film o slavné české módní návrhářce a designérce působící mezi Prahou a Blízkým východem, jež v těchto dnech oslavila 70. narozeniny (2012). Režie I. Chaun. Akademická malířka Blanka Matragi (*20. 2. 1953) narozená ve Světlé nad Sázavou se prosadila ve světě módního návrhářství. Vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor oděvní výtvarnictví a získala titul akademická malířka. Roku 1978 vyhrála návrh kolekce pro Letní olympijské hry v Moskvě. Vdala se za Dr. Ing. Makrama Matragiho, se kterým se odstěhovala do Libanonu. V roce 1982 v Bejrútu otevřela salon Blanka Haute Couture a podařilo se jí ho udržet během vleklé občanské války. V roce 2002 obdržela v Praze cenu Salvadora Dalí a roku 2003 získala titul Významná česká žena ve světě. Její životní osud je podivuhodný a odráží se i v jejím přístupu k práci, tvorbě a spolupracovníkům. Dokument popisuje několik hektických dnů přípravy a realizace její módní přehlídky v Obecním domě v Praze, kterou 6. října 2011 oslavila 30 let své práce.
Vysílání: 25.2., 10.25 hod., ČT2

Neviditelná starověká města: Atény
Panoramatu kolébky demokracie sice nadále dominují starověké chrámy, s historikem Michaelem Scottem však prozkoumáme i zákoutí skrytá hluboko pod dnešními ulicemi. Epizoda z britského dokumentárního cyklu. Dnešní téměř čtyřmiliónové Atény prošly v minulém století bouřlivým rozvojem a v důsledku toho se starověká místa a památníky přiblížily na dosah moderních budov a staly se součástí urbanistické obnovy. Díky tomu se současné Atény chlubí směsí starověké a moderní architektury. S historikem Michaelem Scottem ovšem vystoupáme nejen na skalnatou dominantu města a prohlédneme si slavné chrámy Parthenón a Erechtheion, ale navštívíme i stříbrné doly, jejichž výnosy umožnily starověkým Řekům učinit Atény středomořskou metropolí, či fascinující systém podzemních akvaduktů pocházejících z dob, kdy nadvládu nad městem převzali Římané.
Vysílání: 26.2., 07.40 hod., ČT2
Opakování: 27.2., ČT2., 02.3., ČT2

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem projdeme Matyášovou branou do areálu Pražského hradu (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Na Pražský hrad vstupujeme z Hradčanského náměstí, a tak máme před sebou celý Tereziánský trakt, Matyášovu bránu a dramatickou dvojici sousoší Zápasících gigantů od barokního sochaře Ignáce Platzera. Věnovat se budeme zejména prvnímu a druhému hradnímu nádvoří, kde naši pozornost upoutají sotva patrné pozůstatky kostela Panny Marie z doby Bořivoje I. a působivá třístupňová Kohlova kašna se lvími plastikami.
Vysílání: 20.2., 02.45 hod., ČT art
Opakování: 26.2., ČT art

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (4/12) - Edouard Vuillard – Pierre Bonnard
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus. Pierra Bonnarda a Edouard Vuillarda od mládí pojilo umělecké pouto a neochvějné přátelství. Oba se stali členy umělecké skupiny Les Nabis složené z mladých nezávislých postimpresionistických malířů. Pierre Bonnard zavrhl tvary a formy, které využívalo tradiční malířství. Místo nich dal přednost plochám jednolitých barev, a tím se vydal svou vlastní cestou. Náměty jeho obrazů měly intimní charakter; interiéry, akty, výjevy z každodenního života, okna otevřená do zahrady. To vše maloval velmi originální barevnou paletou, s vytříbeným smyslem pro kompozici a schopností neobyčejně rychlou rukou přesně a lehce zachytit daný objekt, obdobně jako to dokázal jeho přítel Edouard Vuillard, další představitel intimismu.
Vysílání: 22.2., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 24.2., ČT art., 28.2., ČT art

Aalto
Dokumentární ohlédnutí za nejznámějšími a nejuznávanějšími díly finské moderní architektury a designu signovanými příjmením Aalto. Režie Virpi Suutariová (Premiéra). Portrét jednoho z nejvýznamnějších architektů moderny. Film staví do popředí i dílo jeho ženy, architektky Ainy Aalto, která byla nepřehlédnutelnou součástí tvůrčího dua, jež své dílo podepisovalo jménem Aalto.
Vysílání: 23.2., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 01.3., ČT art

6.2.2023 12:02:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek



Časopis 13 - sekce