zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra seriálu ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Hrají: J. Basman, L. L. Friesová, L. Eidinger, N. Ofczarek a další. Režie Daniel Kehlmann. K významnému stoletému výročí úmrtí jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 20. století Franze Kafky (3. července 1883 – 3. června 1924) přinášíme premiéru zcela nového seriálu o jeho životě a díle. V šesti epizodách seriál showrunneerů Davida Schalka a Daniela Kehlmanna představí Kafku skrze jeho přátelství s Maxem Brodem i milostná vzplanutí k Mileně Jesenské nebo Doře Diamantové, stejně jako vliv problematického vztahu s otcem, který se významně proposal do jeho tvorby. „Kafka” není přímo kafkovský, jak je odvozeno od spisovatelova díla, naopak nahlíží na život pozoruhodné literární osobnosti s lehce humornou nadsázkou i ironií. Jako Franz Kafka se představí Joel Basman a ve vedlejších rolích také řada evropských hvězd – Liv Lisa Fries jako Milena Jesenská, Lars Eidinger jako Reiner Maria Rilke nebo Nicholas Ofczarek jako Hermann Kafka.
Vysílání: 23.5., 21.50 hod., ČT2

Emoce v umění: Nenávist (21/24)
Katalánský moderátor R. Gener vás blíže seznámí s myšlenkami románu R. Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita, výstavou údajně zvrhlého umění a důvody, proč diktátoři nenávidí abstraktní umění. Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Tento program věnovaný nenávisti otevře Gener prorockou větou německého básníka Heinricha Heineho, která předpověděla to nejhorší, co si lze představit a končila slovy: „Kde začnou pálit knihy, tam nakonec budou upalovat lidi“. Seznámí vás také blíže s myšlenkami románu Raye Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita, kde se popisuje antiutopická vize budoucnosti, ve které vítězí technokratická a povrchní kultura masových médií nad přemýšlivou společností uznávající hodnotu knih.
Vysílání: 20.5., 02.00 hod., ČT art
Opakování: 26.5., ČT art

Agatha Christie: 100 let s Herculem Poirotem a slečnou Marplovou
Zavalitý muž s nakrouceným knírkem a svérázná postarší vesničanka aneb jak stvořila královna detektivek dva nejproslulejší vyšetřovatele vražd všech dob. Britský dokument. V roce 2020 uplynulo už celé století od vydání prvního románu Agathy Christie Záhada na zámku Styles. Byl to okamžik, kdy byl světu představen jeden z nejslavnějších fiktivních detektivů všech dob, Hercule Poirot. Kdo by si byl tehdy pomyslel, že z nesmělé a plaché intelektuálky se jednou stane autorka tak věhlasná, že její díla předčí v úspěšnosti prodeje jen Bible a dílo Williama Shakespeara? V dokumentu, který k tomuto výročí vznikl, uvidíme řadu vzácných archiválií ze spisovatelčiny pozůstalosti a seznámíme se se zákulisím vzniku jejích deseti nejúspěšnějších románů v chronologickém pořadí. Nebudou samozřejmě chybět ani ukázky z filmů a seriálů, které podle nich vznikly.
Vysílání: 22.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 23.5., ČT art., 27.5., ČT art

Henry & June
Milostné mnohoúhelníky Henryho Millera. Americký životopisný film (1990). Hrají: F. Ward, U. Thurmanová, M. de Medeirosová, R. E. Grant, K. Spacey a další. Režie Philip Kaufman. Americký snímek Henry & June (1990) vznikl podle deníků Anais Ninové (publikovaných až po její smrti), v nichž autorka popisuje svůj vztah ke spisovateli Henrymu Millerovi a k jeho ženě June. Anais (Maria de Medeirosová) žije se svým dobře situovaným manželem Hugem (Richard E. Grant) na předměstí Paříže a touží vyměnit svou šedivou existenci za společensky bohatší, bohémský způsob života. Ten nalezne v náručí Henryho Millera, s nímž ji Hugo seznámí. Anais je k zemitému spisovateli sexuálně přitahována, ale její dřímající vášně opravdu rozdmychá až setkání se smyslnou Millerovou manželkou June (Uma Thurmanová). Americký režisér Philip Kaufman otevřeně zobrazil partnerské vztahy už ve své adaptaci Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí (1988). V Henrym & June se pokusil zajít ještě dál, což mu v americké distribuci jako prvnímu vyneslo cenzurní omezení NC-17. Přes vypjatost erotických scén však tato stránka filmu není dominantní. V popředí Kaufmanova zájmu (scénář napsal společně s manželkou Rose) je atmosféra Paříže roku 1931 a prostředí umělecké bohémy, k níž Miller patřil. Snímek zaujme uměřenými hereckými výkony hlavních představitelů a citlivým přístupem francouzského kameramana Philippa Rousselota, jenž byl za svou práci nominován na Oscara.
Vysílání: 25.5., 22.15 hod., ČT art

13.5.2024 09:05:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 31. týden

Tajemství britských královských paláců

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (1/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem ...celý článek


Třetí řada seriálu podle oceňované knižní předlohy

Geniální přítelkyně III

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (4/8) Studená válkaPo zlatých šedes ...celý článek


Filmové tipy 30. týden

Zlata Adamovská a Jiří Langmajer (Milenci a vrazi)

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimí ...celý článek


Životy slavných - Helene

Helene

Helene
Toužila malovat i žít podle vlastních pravidel. Laura Birnová jako ikona finského malířství 20. stol ...celý článek


Příběhy filmových legend: Hepburnová a Lorenová

Sophia Lorenová: zvláštní osud

Audrey
Úchvatná herečka, nesporná módní ikona a obětavá velvyslankyně dobré vůle, která po celý svůj život ...celý článek


Blízko drama o jednom výjimečném poutu

Blízko

Blízko
To, co nás spojuje, nás někdy může nevratně rozdělit. Belgické koprodukční drama o jednom výjimečném ...celý článek


Příběhy filmových legend - Paul Newman

Paul Newman (Newmanovy modré oči)

Newmanovy modré oči
Portrét legendárního amerického filmového a divadelního herce a režiséra. Francouzský d ...celý článek


Drama zasazené do současného Berlína

Léto s Norou

Léto s Norou
Dospívání a první lásky jako by připomínaly přeměnu housenky v pestrobarevného motýla. Mezinár ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Paříž v zrcadle času

IT archeologie – virtuální klony chrámů v Baganu
Záchrana svatyň poškozených nejsilnějším zemětřesení ...celý článek


Olga Sommerová výročí

Olga Sommerová

GEN: Jan Špáta očima Olgy Sommerové
Portrét vynikajícího dokumentaristy a kameramana očima režisérky Olgy S ...celý článek


Filmové tipy 31. týden

J. Dušek (Pupendo)

Pupendo
Česká komedie, navazující svou poetikou na úspěšné Pelíšky, odkrývá každodenní příběhy lidí vystave ...celý článek


Životy slavných - Já, Tonya

Já, Tonya

Já, Tonya
Vzestup a pád kontroverzní krasobruslařky, kterou zničilo okolí a vlastní ambice. Americká koprod ...celý článek


Drama podle bestselleru Nicholase Sparkse

Zápisník jedné lásky

Zápisník jedné lásky
Za každou láskou je velký příběh. Ryan Gosling a Rachel McAdamsová v americkém romanti ...celý článek


Literární tipy 31. týden

Simon Stranger

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (5/8) - Násilí
Po zlatých šedesá ...celý článek



Časopis 30 - sekce