zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu všech dob. Hraná rekonstrukce ve spolupráci specialistů a historiků. Filmový cyklus BBC. Tato epizoda by se mohla jmenovat Prokletí Tutanchamona. Začíná v Káhiře v roce 1922. Budeme svědky otevření vzácně neporušené (a dosud nevykradené) královské hrobky. Okamžitě po objevu se k nálezu nahrnuly davy zvědavců. Anglický archeolog Howard Carter byl přísný a obezřetný. Hned v první místnosti napočítali jeho asistenti šest set předmětů. Všechno zabalili a zabezpečili. Brzy spotřebovali tisíc metrů vatové výplně, a šestnáct žoků kalika. A to se teprve blížili k sarkofágu...
Vysílání: 28.5., 22.40 hod., ČT2
Opakování: 29.5., ČT2., 02.6., ČT2

Jihomoravské muzeum ve Znojmě
Návštěva v muzeu, které se usídlilo ve starobylých zdech hned několika významných znojemských památek (2004). Režie P. Kudela. Jihomoravské muzeum ve Znojmě vzniklo v roce 1878 a patří mezi nejstarší instituce svého druhu na Moravě. Dnes mu patří řada středověkých objektů ve městě, z nichž vyniká zejména rotunda svaté Kateřiny s velmi cennými románskými malbami, hradní areál a klášter minoritského řádu. V expozicích můžeme spatřit doklady o pestrosti místní fauny, prohlédnout si zbraně z dalekých zemí Orientu a historické mince či žasnout nad malovanou keramikou starou 7000 let.
Vysílání: 28.5., 04.25 hod., ČT2

Ztracené poklady Egypta: Ramesse Veliký – budovatel říše
Během 66 let na trůnu pozvedl svou zemi na vrchol bohatství, moci a slávy. Britský dokumentární cyklus. Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek sledoval přímo v první linii práci archeologů. Tentokrát se vědci zaměřili na jednoho z nejlegendárnějších faraonů Egypta, Ramesse Velikého. Za více než třítisíciletou historii starověkého Egypta se mu žádný faraon ani zdaleka nevyrovnal. S předními egyptology a odborníky na hieroglyfy budeme v poušti pátrat po důkazech Ramessova úspěchu a sebeprezentace a budeme svědky restaurování a konzervování jedné z nejvýznamnějších památek země na Nilu.
Vysílání: 02.6., 10.50 hod., ČT2
Opakování: 04.6., ČT2., 07.6., ČT2

Starobylé stavby II: Hagia Sophia
V Istanbulu, na pomezí Evropy a Asie, se nachází jedna z nejpůsobivějších památek světa. Francouzský dokument. Hagia Sofia, chrám Svaté Moudrosti, patří ke klenotům architektury a byla svědkem mnoha uměleckých, politických i náboženských epoch. Když byla před více než 1500 lety tato monumentální stavba dokončena, sloužila jako bazilika. Poté byla přeměněna na mešitu, následně na muzeum a pak se z ní opět stala mešita. Díky snímkování z leteckého, satelitního a molekulárního měřítka mohou nyní odborníci odhalit největší záhady této památky, zařazené na seznam světového dědictví UNESCO. Odpověď na otázku, jak je možné, že stále ještě stojí a nepodlehla zemětřesením v jedné ze seismicky velmi aktivních oblastí, je výzvou pro celé generace architektů.
Vysílání: 02.6., 15.40 hod., ČT2
Opakování: 04.6., ČT2., 07.6., ČT2

Jak zachránit Benátky
Proslulé Benátky jsou v ohrožení, hladina moře rychle stoupá a město pravidelně sužují extrémní záplavy. Britský dokument. Město se doslova drolí pod rukama, největším nepřítelem Benátek je sůl. Vědci a inženýři vyvíjejí nová řešení, aby město ochránili před stoupající hladinou moře. Cestu vidí od spojenectví s přírodou až po ochranný protizáplavový systém za mnoho miliard euro, průkopnický projekt, který má zachránit Benátky před dalším zaplavením. Mohou uspět a ochránit toto starobylé město s bohatými tradicemi, uměním a kulturou? Ale to, čím je město asi nejproslulejší, je voda. Lidé i zboží se v gondolách a dalších lodích převáží po vodě sítí kanálů. Tyto vodní cesty propojují město s mělkou přílivovou lagunou o rozloze téměř 550 kilometrů čtverečních. Tento přírodní přístav je od Jaderského moře oddělen řadou výběžků a ostrůvků, které ho chrání. Lodě mohou do laguny vplouvat a z ní vyplouvat pouze úzkými průlivy. V průběhu staletí Benátčané zpevnili tyto přírodní zábrany pomocí vlnolamů a hrází, v období klimatické změny ale tato ochranná opatření již nejsou dostatečná. Benátky pravidelně sužují náhlé záplavy, kterým se říká Acqua Alta, česky vysoká voda, způsobené tím, jak se mořská voda valí skrz zátoky. V takových situacích může voda během pár hodin zaplavit víc než tři čtvrtiny města a v nejníže položených oblastech může být její hladina skoro metr vysoko. Za celé dvacáté století bylo jen devět takových extrémních záplav. Za pouhá dvě desetiletí století jednadvacátého zasáhly podobné záplavy Benátky již šestnáctkrát.
Vysílání: 02.6., 23.35 hod., ČT2
Opakování: 06.6., ČT2

Pařížské břicho vzpomínek
Bleší trh čili největší světový trh se starožitnostmi v Paříži, který má více než stoletou tradici, českýma očima v dokumentu J. Sluky (2002). Dvanáctého října 2001 byl pařížský bleší trh Saint-Ouen prohlášen za Národní kulturní památku Francie. Jedná se o čtvrté nejnavštěvovanější místo ve Francii fungující již od roku 1870. Ročně jím projde kolem pěti milionů návštěvníků. Za deseti kilometry výkladních skříní tu obchoduje víc než 2000 starožitníků. Každý z milionů prodávaných předmětů má svůj příběh, který propojuje lidské osudy několika generací. Trh je tak fascinujícím místem s neuvěřitelnou koncentrací historických artefaktů ze všech sfér lidské činnosti, ale také ohniskem vývozu a mizení staleté francouzské kultury. Jedním ze zasvěcených průvodců tímto zvláštním světem bude Čech, jehož stánek zde patří k nejprestižnějším.
Vysílání: 02.6., 01.40 hod., ČT2

20.5.2024 10:05:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komuna (4inoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Iveta

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Arcimboldo: portrét odvážlivce

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek


Dokument o Večerníčku

Večerníček - Dobrý večer v každém čase

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek


Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

Helen Mirrenová a Harrison Ford (1923)

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek


Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek


Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Strejda Čtvrtek

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Memento mori - pamatuj na smrt, abys nezapomněl žít

Miloslav König (Memento mori)

Divadelní spolek JEDL uvádí novou autorskou inscenaci Memento mori, která vznikla speciálně pro katedrálu Nane celý článek

další články...

HUDBA

Emma Drobná: Emminencia

Přebal alba

Zpěvačka Emma Drobná, rodačka z Nového Města nad Váhom, se do povědomí veřejnosti dostala díky vítězství v sou celý článek

další články...