zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 42. týden

Sedm epoch rocku

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pražský písničkář (2/5) Rozpad monarchie (Vysílání: 14.10., 10.30 hod., ČT1)
Pětidílný seriál o životě a díle Karla Hašlera pokračuje druhým dílem. Střídavé úspěchy i neúspěchy mu přinášela doba před první světovou válkou i v průběhu války samotné. Hašler poznává kouzlo kabaretu, nepochopení své manželky, ale též tvůrčí rozmach při komponování vlasteneckých písní. Mnohé z nich uslyšíme v situacích a době, pro které byly komponovány. Navštívíme Prahu v letech 1910–1918. Součástí seriálu je též asi šest desítek nejpopulárnějších písní, z nichž mnohé zazněly na obrazovce po prvé.
Osobnost Karla Hašlera je všeobecně známa. Především se ví, že napsal mnoho úspěšných písniček, které se zpívají dodnes. Ale víme o tomto herci a kabaretiérovi, skladateli a textaři, scénáristovi i režisérovi, vlastenci a hrdinovi - opravdu všechno? Jak žil, kde všude byl v angažmá a jaký byl jeho soukromý život?
Možná někdo četl vzpomínkovou knihu o jeho osobě, kterou napsal jeho přítel a kolega Rudolf Deyl. Knihu vydal Panton v roce 1968. Stručný životopis s písničkami zpracoval v roce 1992 dr. Karel Tušek.
Snaha natočit o Hašlerovi film nevyšla. Režisér Zdeněk Podskalský mohl motivovat jen postavičky ze staropražských písniček a vznikl tak film "Ta naše písnička česká". Hašler totiž v každém režimu, který prožil, měl problémy - umělecké i politické.
Hašler byl mistr zábavného umění a při tom sám žil v napjatém a nervózním stavu s rodinou i uměleckým okolím. Svou slávu a popularitu si musel tvrdě vybojovat a často uhájit. Seriál tedy vyprávění o osudu člověka, který zanechal mnoho dobré práce dalším generacím. O umělci, který prokázal nejednou, co je to hrdost a láska k vlasti. On totiž opravdu za písničku a čestné ideály položil svůj život. Nemělo by se na to zapomenout.

Hraje, tančí a zpívá Hradišťan (Vysílání: 14.10., 11.20 hod., ČT1)
Uherské Hradiště je město s bohatou historií, které v sobě spojuje nitky lidové tradice regionu. A právě zde vznikl v roce 1950 jeden z prvních a snad i nejznámějších souborů lidových písní a tanců Hradišťan. Za dobu svého působení se v něm vystřídalo několik generací muzikantů, zpěváků a tanečníků. Ti všichni pomáhali a pomáhají rozvíjet odkaz svých předků. Repríza hudebního pořadu zachycuje průřez repertoárem tohoto souboru při příležitosti jeho čtyřicátého výročí (1990).

Sedm epoch rocku (4/7) (Vysílání: 16.10., 21.25 hod., ČT2)
Čtyři členové Black Sabbat vyrůstali uprostřed rozbombardovaných továren Astonu, poblíž centra Birminghamu. Skupina se dala dohromady prostřednictvím inzerátu v místní prodejně s hudebninami v roce 1966. Hledali zpěváka a všimli si inzerátu s textem: "Ozzy Zigg žádá štaci". Povídám Billovi: "Ozzyho znám, tohle bude někdo jinej." Napadlo mě, že to musí znít fakt dost dobře, aby si toho všimli, takže jsem napsal "Ozzy Zigg requires a gig". Tři dny nato u nás někdo zaklepal, brácha šel otevřít, pak se vrátil a povídá: "Něco strašnýho tam venku se na tebe ptá." "Šmarjá, co je to za šílence?" Tahal s sebou botu na provázku jako psa. Magor jako vyšitej."

Thom Yorke, Albert Hammond, Jr. , Envelopes (Vysílání: 17.10., 12.00 hod., ČT2)
Jak se rodí soudobý nezávislý poprock? Zákulisí vzniku této elektroakustické hudby přibližuje šestidílný cyklus záznamů The Basement Sessions.
Realizace v USA v roce 2007. Obdobným stylem jako v případě dvanáctidílných Abbey Road: Live zde kamery zachytily bez účasti publika a jakýchkoliv efektů okamžiky pravdy. Muzikanti ve sklepním studiu jsou sami se svými nástroji - přesvědčte se, jak ovládají své instrumenty a jak bez playbacku a elektronických krabiček znějí jejich hlasy.

12.10.2009 01:10:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda
Moje hudba, moje rodina, moje víra, můj život. Dokument o zpěvačce, jejíž p ...celý článek


Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článek


Hudební tipy 23. týden

Blízká setkání Václava Neckáře

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světo ...celý článek


Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I celý článek

další články...