zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Slovenský program na 36. LFŠ 2010

Slovenský program na 36. LFŠ 2010

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Letní filmová škola se koná v Uherském Hradišti v tradičním termínu na přelomu července a srpna - 23. července – 1. srpna 2010. Letní filmová škola jako největší nesoutěžní filmový festival v České republice se každoročně věnuje výrazné prezentaci slovenské filmové kultury a kinematografie. Sekce Visegradský horizont pravidelně nabízí několik retrospektiv a tematických sekcí představujících historii a současnost slovenské a československé kinematografie v souvislostech a za účasti tvůrců a filmových odborníků (historiků, profesorů, teoretiků). 36. ročník LFŠ se v sekci Visegrad legenda zaměří na tvorbu jednoho z nejvýznamnějších slovenských tvůrců, který se později proslavil i za hranicemi – Jána Kadára. Slovenský horizont představí to nejlepší ze současné slovenské produkce od hraných filmů přes dokumenty až ke krátkometrážní a studentské tvorbě. Pocta je letos věnována výročí režiséra Paľo Bielika a kameramana Stanislava Szomolányiho, který rovněž získá Výroční cenu AČFK za přínos československé kinematografii.

Potvrzení slovenští hosté: Ivan Baranovič, Peter Begányi, Peter Csordás, Tina Diosi, Silvia Dubecká, Peter Dubecký, Petra Hanáková, Lukáš Hanulák, Václav Macek, Peter Michalovič, Michal Michalovič, Ivan Ostrochovský, Mátyás Prikler, Miroslav Remo, Alexandra Strelková, Ondrej Šulaj, Katarína Tomková, Miroslav Ulman a Andrej Hryc.

Slovenský den
Tradiční součástí slovenského programu na LFŠ je Slovenský den. Na úterý 27. července 2010 je soustředěna významná část programu 36. LFŠ, v ten den bude předána také Výroční cena kameramanu Stanislavu Szomolányimu, promítat se budou slovenské filmy v sálech i v letním kině. Vrcholem slovenského dne bude neodmyslitelný slovenský večírek ve vinném sklípku U lisu, kde bude možno se setkat s většinou slovenských hostů letošního ročníku.

Legenda: Ján Kadár
Visegrad legenda jako samostatná sekce představuje na LFŠ tvorbu některého z významných středoevropských režisérů. V letošním roce jsme se zaměřili na tvorbu původem slovenského režiséra Jána Kadára, jehož nezastupitelná role v československé kinematografii je povětšinou spojena s tvorbou kolegy Elmara Klose. Na Letní filmové škole bude představena téměř kompletní retrospektiva, která zahrnuje jak autorské počátky u dokumentárního filmu (Na traskách vyrastá život, série Sú osobne zodpovední...), celovečerní debut Katka, nejslavnější snímky natočené společné s Klosem (Hudba z Marsu, Tři přání, Obžalovaný, Smrt si říká Engelchen, Obchod na korze, Touha zvaná Anada), ale i dva snímky z kanadského exilu (Co mi táta nalhal, Anděl Levine).
Tvorbu Jána Kadára představí na LFŠ v přednášce i lektorských úvodech k filmům filmový historik, profesor Václav Macek, který je autorem unikátní monografie o Jánu Kadárovi a jeho tvorbě se věnoval podrobně ve své rešeršní práci.

19.7.2010 11:07:34 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Filmová scéna

Portrét malíře džungle Otto Plachta

Džungle Placht

Celovečerní dokument tvůrkyně a vedoucí Katedry dokumentární tvorby Alice Růžičkové Džungle Placht ukazuje živ ...celý článek



Časopis 44 - sekce

HUDBA

Skunk Anansie se vrací do Prahy

Skunk Anansie

Po střechu naplněné Forum Karlín se pod jejich taktovkou otřásalo v základech. Teď se kapela Skunk Anansie po celý článek

další články...