zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Andy Warhol a Československo

Z tvorby Andyho Warhola

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kniha Michala Cihláře a Rudo Prekopa WARHOL A ČESKOSLOVENSKO se stala podkladem stejnojmenné výstavy, kterou pořádá slovenské občanské sdružení NKA ze Zvolena, společnost Arbor Vitae a Muzeum moderního umění Andy Warhola v Medzilaborcích v Galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze.

Rudo Prekop, vedoucí ateliéru studiové fotografie na FAMU, jeden z autorů knihy a kurátor výstavy, vybral ne tak často prezentované exponáty, v nichž by bylo možné vysledovat vlivy Warholova východoevropského původu.

Rodiče Andy Warhola, mnohostranného umělce, kultovní osobnosti popartu, pocházeli z rusínské vesnice Miková na území dnešního severovýchodního Slovenska. Ještě před koncem první světové války se přestěhovali do USA, kde se jim v roce 1928 narodil syn Andrej. Andy Warhol – jak znělo později jeho jméno- měl zájem o výtvarné umění od dětství a prokazoval i značný talent po své matce. Rozhodl se proto pro studium oboru, který se dnes označuje jako design na Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu. Jeho úspěšná kariéra je však spojena až s New Yorkem, kam se přestěhoval v roce 1949 a kde nejdříve pracoval jako ilustrátor a reklamní grafik. Brzy se proslavil malbami symbolů tehdejší americké společnosti – dolarových bankovek, známých značek jako Coca Cola nebo Campbellova polévka v plechovkách, portréty celebrit jako byla Marilyn Monroe nebo Elizabeth Taylor. V 60. letech si založil vlastní studio The Factory, kde točil filmy a kde se scházeli osobnosti undergroundové kultury. Warhol se mimo jiné stal manažerem skupiny Velvet Underground a producentem jejich prvního alba, ke kterému navrhl obálku – proslulý žlutý banán s nápisem „pomalu oloupejte a uvidíte“, vytvořil i obálky k deskám Rolling Stones . Andy Warhol zemřel v únoru v roce 1987.

Na výstavu v Praze bylo zapůjčeno 25 originálních děl muzea v Medzilaborcích, převážně černobílých tisků, které jsou soustředěny v první části, zatímco druhá sekce je věnována vzniku knihy, kde se dozvídá návštěvník, jak autoři získávali informace od Warholových příbuzných a přátel. V knize je poukázáno na silnou inspirační roli, kterou hrála v životě Andyho Warhola jeho matka Julia. Sama skvělá kreslířka koupila synovi první fotoaparát a první psací stroj a podporovala jej v jeho uměleckých aktivitách. Byla také hvězdou jeho prvních filmů. Na její pozici v životě Andy Warhola byla zaměřena i výstava Andy a Julia, která proběhla na podzim minulého roku ve Východoslovenské galerii v Košicích.

Výstava o Andy Warholovi je k vidění v pražské Galerii Dvorak Sec Contemporary do 27. února 2011.

1.2.2011 01:02:04 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky ...celý článek


Alšova galerie roste a intenzivně posiluje vášeň pro umění

Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!

Alšova jihočeská galerie představuje rozsáhlý výstavní projekt s názvem Belvedere na Hluboké – Let It GR ...celý článek



Časopis 25 - sekce