zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sloní muž ve Státní opeře Praha

Joseph Merrick zvaný Sloní muž (Foto F. Ortmann)

  

Státní opera Praha zahájí desátý rok své existence světovou premiérou francouzské opery Laurenta Petitgirarda Joseph Merrick zvaný Sloní muž. Jak se dostalo toto novodobé dílo z Francie do Prahy? Cestu objasnil samotný autor Laurent Petitgirard na tiskové konferenci: ,,Nahrávku jsem rozeslal všem předním světovým scénám, jediná Státní opera Praha moji nabídku ihned akceptovala. Doma ve Francii mě odpověděli pouze dvě divadla, a to záporně. Další tři jsem navštívil osobně. Zjistil jsem, že ani nesundali celofán z CD.“
V té době už se CD začalo prodávat a kupodivu reakce kritiky i tisku byly příznivé. Nakonec díky Praze bude opera uvedena také v Nice. Pražská premiéra, která bude 7. února 2002 v 19. 00 h, vzniká právě v koprodukci s operou v Nice. Pod taktovkou samotného Laurenta Petitgirarda a v režii Daniela Mesguicha vystoupí v hlavních rolích sólisté Státní opery Philippa Do jako Tom Norman a Jana Sýkorová jako Elephant Man.

„Objevil jsem zde hvězdu prvního řádu - Janu Sýkorovou,“ řekl Laurent Petitgirard a pokračoval: „Domívám se, že bude při tomto představení plně explodovat, podobně jako v předchozích projektech. Mám zájem, aby vystupovala při koncertním provedení opery s Berlínskou filharmonií 28. dubna 2002 v Berlíně a také v Nice. Snad se na mě Pražané nebudou zlobit, když Janu Sýkorovou na čas z Prahy odvezu.“

Opera Sloní muž nás uvede do světa cirkusu, kam diváci nechodí na varietní show, ale na přehlídku zrůd. Policejní zákaz donutí jeho ředitele Josepha Mericka odejít ke kočovným společnostem v Evropě. Při jedné z cest byl zbit a okraden. V Londýnské nemocnici se mu do cesty připlete osudová láska v podobě ošetřovatelky Mary. Jeho život ovšem...
„Vždycky jsme chtěli napsat operu, jejíž hlavní osoba by byla dvojaká. Příběh Sloního muže má v sobě pochopitelně dualitu jeho fyzického vzhledu a skutečného charakteru, ale také ještě něco, co se nám zdálo v opeře nové a nesmírně aktuální: ,,vyjmečnost“. Tohoto muže nechápali, ponižovali, využívali a můžeme se upřímně ptát, zda pro něj nebylo nedobrovolné předvádění své nahoty před desítkami lékařů a fotografem v londýnské nemocnici víc nepříjemné než ,,show“ Toma Normana, ve které se sám rozhodl vystupovat,“ upřesnil autor.

Práce na díle byly zahájeny v květnu 1995. Dokončení se dočkala v prosinci 1998, během května a června 1999 byla v Monte Carlu opera nahrána na CD. Světovou premiéru bude mýt 7. února 2002 ve Státní opeře v Praze. Libreto napsal Erica Nonna, hudební nastudování realizuje samotný autor, scénu a kostýmy vytvořil Frédérick Pineau, sbor řídí Claire Levacher a Michael Keprt, světelný desing obstaral Patrick Méeüs.

2.2.2002 Petr Schier | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek


Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Slavný muzikál Vlasy

Vlasy

Vlasy
Nastává věk Vodnáře. Slavný americký muzikál z Broadwaye ve filmovém ztvárnění režiséra Miloše Forman celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...