zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Letní slavnosti staré hudby poosmé

Letní slavnosti staré hudby

autor: Z webu   

Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby se svým letošním osmým ročníkem již tradičně stane jedním z hlavních projektů letního kulturního života Prahy. Své výsadní postavení si zasluhuje především kvalitní, propracovanou dramaturgií sázející na neotřelé hudební souvislosti a špičkové zahraniční i české interprety. Program festivalu je letos zahrnut do tří tematických sérií. Přestože hlavní název festivalu – Putování staletími – je tentokrát zvolen obecněji, hned první z těchto sérií prozrazuje geografickou převahu francouzské hudby a divadla. „Le Goût Français“ (Francouzský vkus) dominuje repertoáru všech čtyř produkcí.
V podání bravurního cellisty Bruno Cocseta a jeho souboru Les Basses Réunies uslyšíme především kompozice francouzských současníků Jeana Barrièra a Jeana-Philippa Rameaua. Legendární francouzský kontratenorista Gérard Lesne a cembalistka Blandine Rannou připravili srovnání italských vokálních a francouzských klávesových děl.

Ojedinělý zážitek slibují originální hudebně-divadelní projekty, které v duchu barokního divadla při svíčkách představí La Fontainovy Bajky a Moliérovu komedii Scapinova šibalství v podání francouzských herců, specialistů na barokní gestiku a přednes.
Další dvě série jsou zaměřeny žánrově na hudbu a spojení hudby a tance. První z nich představí italského virtuosa na barokní housle Riccarda Minasiho, rakouský soubor Echo du Danube nás provede po šlechtických dvorech Svaté říše římské v 17. století, dále uslyšíme pro nás Středoevropany exotický koncert dvou Španělů – mezzosopranistky Marty Infante a hráče na barokní harfu Manuela Vilase, kteří přivezou španělské duchovní a světské písně 17. a 18. století, a konečně německý soubor Les Cornets Noirs bude putovat po barokní Itálii ve stopách zapomenutého dechového nástroje cinku.

Série Hudba a tanec přinese pouze dva, zato však nadmíru originální projekty. Polský taneční ansámbl Cracovia Danza připravil renesanční podívanou inspirovanou slavným obrazem Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem a historickým tanečním divadlem, pro něž da Vinci navrhoval kostýmy i scénu. Intimní představení ve Vrtbovské zahradě nazvané Noblesa a vášeň připravil český soubor Collegium Marianum, který nastudoval historii původně portugalského ztřeštěného tance La Folia, který pak získal oblibu i další podoby a emocionální polohy především v Itálii.

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v autentickém podání na dobové nástroje v Praze. Právě propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů, navíc v podání těch nejlepších interpretů z celého světa, je jednou z předností festivalu. K tradičním místům, jako je Břevnovský klášter či Trojský zámek, přibývá letos například již také historický Kongresový sál České národní banky nebo pro divadelní představení vhodné Divadlo ABC. Novinkou letošního ročníku je také jedna mimopražská lokalita – zámek v Dobříši.

15.7.2007 13:07:38 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

Milan Peroutka

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hu ...celý článek


Lípa Musica přichází s pestrým programem

Jiří Pavlica

Světová premiéra Beaty Hlavenkové, odvážný projekt soudobé hudby se sólistou Danielem Matejčou a dirigentkou A ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Re-connect Art 2024

Re-connect Art 2024

4. ročník festivalu performance a multimédií Re-connect Art pořádaný Nadací Prague Biennale se bude konat v te celý článek

další články...