zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Horor na Zbraslavi

Japonské horory

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Tečkou za prázdninovým výstavním cestováním může být malým výlet na zámek Zbraslav, kde jsou ze sbírek orientálního umění Národní galerie do konce září nainstalovány tři menší výstavy z různých okruhů.

Pod hlavičkou ORIENTÁLNÍ INTERIÉRY je poprvé po 57 letech od vzniku orientální sbírky vystaven soubor nově zrestaurovaného nábytku, který byl součástí zámeckých interiérů české šlechty. Už v době pozdního baroka a rokoka se stal v Evropě velkou módou čínský bohatě řezaný, prolamovaný a tvarově elegantní nábytek - klasické čínské židle, etažéry a sekretáře z palisandrového nelakovaného dřeva nebo nábytek s figurálními reliéfy lakovaný rumělkou a zlacený (např. palácové křeslo, polychromovaný paraván).
Japonský nábytek je naproti tomu černě lakovaný, prořezávaný, zdobený perleťovými a slonovinovými intarziemi – květinami a ptáky a zlatým reliéfním lakem makie.
Islámský nábytek se vyznačuje jemnou ornamentální intarzií - např. dveře egyptské mešity, čtecí pult pod korán nebo stolky a taburetky. Na výstavě je i pět artefaktů –darů Národního muzea Koreje v Soulu.

S krajinářskou koncepcí a motivy v japonské krajinomalbě, grafice a uměleckých řemeslech seznamují JAPONSKÉ VIZE KRAJINY, výstava, na níž se podílí také Náprstkovo muzeum. Nastiňuje otázku vnímání a zobrazování skutečnosti v japonské krajinomalbě. Co vlastně představují japonské obrazy? Skutečnost nebo spíše vizuální představu a iluzi?

Ďábelské masky, grafiky a kresby se strašidelnou tématikou najdete na výstavce JAPONSKÉ HORORY. Knihy se strašidelnými příběhy ilustrované dřevořezy tzv. kaidan se v Japonsku vydávaly od 18. století. Legendy a pověsti o strašidlech, duších zavražděných žen, bludných mniších, skřetech z hor a zázračných hadech pocházejí už ze středověku, kdy je šířili potulní vyprávěči. Později byly zaznamenány v libretech her nó nebo v pohádkách otogibanaši - nejstarší mezi 80 exponáty jsou právě ďábelské masky divadla nó. V 19. století se objevují na scéně divadla kabuki a ve výtvarném zpracování na samostatných grafických listech (dřevořezech). Malbě hororů se věnoval Kunijoši, Kunisada, Jošitoši, kteří vytvořili celé série ilustrací ke starým příběhům i ke krvákům a duchařinám nové doby. Strašidelné příběhy se prý četly a vyprávěly v létě, protože při nich mrazilo a proto snad může tato výstavka ještě na konci léta osvěžit i návštěvníky NG.

21.9.2009 12:09:56 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Janáček 170 na piazzettě

Z vizuálu NdB

Přijďte s námi oslavit narozeniny Leoše Janáčka. Náš slavný skladatel má už 170 let, tak ta narozeninová party celý článek

další články...