zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 38. týden

Salonní vůz

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pološero – Kšefty s obrazy
Český trh s uměním se rozrůstá o další a další aukční síně. Přitáhnout a zaujmout zákazníka nějakým výtvarným dílem je stále těžší. A tak přicházejí ke slovu obrazy autorů zvučných jmen s nejasným původem, které můžete koupit za zlomek ceny. Ne vždy to ale pro nové majitele znamená radost z nákupu. Vyrobili jsme padělek. Jak jsme dostávali falzum na náš výtvarný trh a jak obtížné to bylo? Vysílání: 18.9., 21.45 hod., ČT2; Opakování: 20.9., ČT2.

Praha, město věží (3/16) Věže opevnění
Nejstarší z věží jsou věže opevnění. Některé jsou známé, jiné nikoliv. Z těch známých je to Malostranská mostecká věž, Prašná brána a do daleka viditelná bašta sv. Jakuba v takzvané Hladové zdi na Petříně. Z těch méně známých např. kostel sv. Martina ve zdi, dvě zapomenuté hradební věže ve vnitroblocích v Bartolomějské ulici, zaniklá Věž malířů na Karlově a bašta č. 19, na níž stojí Kramářova vila. Vysílání: 20.9., 11.05 hod., ČT2; Opakování: 23.9., ČT2.

Příběhy předmětů Salonní vůz
V roce 1909 vyrobily Ringhofferovy závody na Smíchově salonní vůz pro arcivévodu Františka Ferdinanda. Následník trůnu padl v Sarajevu kulkou atentátníka, smíchovské vagonka byla zbourána. Arcivévodův salonní vůz však stále jezdí a v roce 2010 reprezentoval naši zemi na výstavě panovnických vlaků v jedinečném železničním muzeu v holandském Utrechtu.
100 let po svém vzniku byl Ferdinandův salonní vůz kompletně restaurován a stal se působivou připomínkou přelomu 19. a 20. století, kdy Evropu křižovaly pozoruhodné paláce na kolech. Salonní vozy té doby by se daly přirovnat k soukromým tryskovým letadlům, kterými se dnes přepravuje těch skutečně horních deset tisíc. Patřily ke znaku nejvyšší společenské prestiže a kromě aristokracie je vlastnili i bohatí bankéři a průmyslníci, jako byl například baron Rotschild.
Výstava Royal Class v Utrechtu byla ovšem věnována výhradně cestování panovnických rodin.
Z Portugalska byl například zapůjčen vlak, který dostala Maria Pia od svého královského otce jako dárek k šestnáctinám. Ostatně i arcivévodův salonní vůz lze vnímat jako projev otcovské starostlivosti. Následník trůnu měl tři děti a předchozí salonní vůz začínal být rodině těsný. A tak se obrátil na na Ringhofferovy závody, jednu z největších vagonek světa, aby mu podle jeho návrhů a požadavků vyrobily vůz nový. Sloužil mu věrně, porouchal se pouze jednou - když měl arcivévoda odjet do Sarajeva. Arcivévodu tehdy zachvátila neblahá předtucha, že cesta nedopadne dobře.
Salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este je součástí železničních sbírek Národního technického muzea, které zahrnují přes 160 historických vozidel, z toho 42 parních lokomotiv. S ohledem na to je neuvěřitelné, že na rozdíl do Holandska Česká republika dosud nemá železniční muzeum. Vysílání: 21.9., 10.50 hod., ČT2; Opakování: 25.9., ČT2., 26.9., ČT2.

Architektura (35/45)
Vědecké centrum Fajeno v letech 2000–2005 postavila původem irácká architektka Zaha Hadidová ve Wolfsburgu v Německu. Žije zde 120000 obyvatel. V roce 1938 město vybudovala firma Volkswagen. Jako zdravou oponenturu automobilového průmyslu se radní ve Wolsburgu rozhodli vyhlásit mezinárodní konkurs na vědecké centrum, místo pedagogických a hravých experimentů pro děti i dospělé. Zaha Hadidová se před realizací této stavby vepsala do povědomí veřejnosti především svými četnými nákresy a teoretickými pracemi, tedy tzv. "papírovou architekturu". Na svém kontě má jen několik menších staveb: požární stanici továrny Vitra, tramvajový terminál ve Štrasburku, skokanský můstek v Innsbrucku. Budova Fajeno je šestnáct metrů vysoká a její délka dosahuje sto padesáti metrů. Nepodobá se ničemu, co jsme dosud znali. Mimochodem Zaha Hadidová je jedinou ženou, která získala vysoce ceněnou Pritzkerovu cenu za vynikající architekturu! Vysílání: 22.9., 11.35 hod., ČT2; Opakování: 26.9., ČT2., 28.9., ČT2

Design pro život (5/6)
Francouzskému profesoru Philipovi Starckovi se přihlásily stovky britských uchazečů a zaslali mu ukázky svých prací. Starck pozval dvanáct nejlepších do jeho pařížské školy designu. S brilanci sobě vlastní a hlavně s notnou dávkou chytrého humoru, Starck provokuje kreativitu studentů. Z původních dvanácti studentů už zbývají jen čtyři. Leží před nimi mnohem intenzivnější zkušenost, až se pokusí své návrhy realizovat. Vysílání: 23.9., 09.30 hod., ČT2; Opakování: 26.9., ČT2., 28.9., ČT2.

14.9.2012 15:09:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...