zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 28. týden

Černí baroni

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Černí baroni
...aneb Válčili jsme za Čepičky. Jedna z nejúspěšnějších komedií 90. let podle knihy Miloslava Švandrlíka (1992). Hrají: P. Landovský, O. Vetchý, J. Schmitzer, M. Donutil, B. Poloczek, A. Švehlík, J. Dvořák, V. Postránecký a další. Scénář M. Švandrlík a Z. Sirový. Kamera J. Macháně. Režie Z. Sirový. Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší "lidové" armády. "Černí" byli podle barvy nárameníků, "baroni" pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k "pétépákům" byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na "prsa slabý", ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár - M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček - B. Rösner) původ. Stejně jako "pétépáci" stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu "pétépáků", provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka.
Vysílání: 18.7., 20.10 hod., ČT1

Hrabě Monte Christo (1/2)
Čest, zrada a nenaplněná láska. Jean Marais jako Edmond Dantes ve francouzsko-italské adaptaci slavného Dumasova románu (1954). Dále hrají: L. Amandaová, D. Ivernel, F. Lulli, L. Seigner, C. Génia a další. Režie Robert Verney. V únoru roku 1815 připlouvá do přístavu Marseille dlouho očekávaná loď Pharaon. Mnozí už v její návrat ani nedoufali. Jen krásná Mercedes nikdy nezapochybovala, že se její snoubenec Edmond Dantes vrátí. Všichni s upřímnou radostí vítají Edmonda, který přivedl loď bezpečně zpět i přes bouři, při které zahynul kapitán Pharaona. Jen Fernand, Caderousse a Villefort se neradují ze štěstí, které Dantese potkalo. Jeden se užírá žárlivostí na Dantesovu lásku s Mercedes, další se nemůže smířit s tím, že po smrti kapitána převzal úspěšně velení lodi a on zůstal stranou, a třetí se bojí o svou kariéru, protože jeho otci zapřisáhlému bonapartistovi přivezl Dantes vzkaz od nepřítele státu z Elby.
Udavačský dopis je psán trojí nenávistí a dovede Edmonda Dantese do vězení na ostrově If, kde by zůstal až do smrti, kdyby se tam nesetkal s abbém Fariou a nepodařilo se mu... Ale tento příběh zná celý svět, všechny generace si znovu a se zatajeným dechem připomenou tento věčný příběh o zradě a pomstě, se stejně nezapomenutelnou tváří, kterou hraběti Monte Christovi vtiskl Jean Marais.
Čeští diváci mají příležitost vidět zcela unikátní verzi. Tento dvoudílný film byl ve Francii restaurován a zároveň se podařilo dohledat celou původní českou verzi z roku 1966, která se považovala za ztracenou. Jeana Maraise v ní tehdy namluvil Václav Voska. Dodaný restaurovaný materiál francouzským distributorem však v mnohých detailech neodpovídal ani verzi z šedesátých let ani té, na kterou vznikl nový dabing v roce 2006. Nicméně se podařilo nasadit původní dabing, ovšem technická kvalita občas zakolísá, jak ve zvuku tak v synchronu. Zároveň musela být otitulkována jedna krátká scéna. Doufáme, že diváci ocení naši snahu a s radostí si poslechnou skutečný hlas Jeana Maraise v oné minutové scéně.
Vysílání: 16.7., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 18.7., ČT2

Psáno na pranýř
Ladislav Mrkvička v epizodě ze života básníka F. Villona na motivy románu J. Loukotkové Navzdory básník zpívá (1974). Dále hrají: H. Maciuchová, O. Brousek, A. Vránová, R. Jelínek, J. Vinklář, J. Dítětová, J. Zahajský, V. Galatíková, N. Divíšková, J. Chvalina, F. Vicena a další. Kamera A. Nožička. Scénář a režie E. Sadková, od jejíhož narození zítra uplyne 90 let. Česká televize uvádí v repríze dramatické zpracování populárního románu Jarmily Loukotkové Navzdory básník zpívá, jehož hrdinou je francouzský básník Francois Villon a jeho životní osudy. Tvůrci do děje zakomponovali nejen citáty Villonových veršů, ale i průvodce dějem, pěvce (J. Klem), který svými písněmi komentuje průběh dění. S Villonem (L. Mrkvička) se setkáváme ve chvílích, kdy hýří v hospodě U Margot, nebo provokuje místní honoraci u prefekta (O. Brousek) a jeho ženy (A. Vránová). Když se setká s krásnou Kateřinou (H. Maciuchová), bezhlavě se zamiluje. Není sám, dívku miluje i fanatický kněz Filip. V knězem vyprovokované hádce ho však Villon zabije a musí uprchnout. Na pomoc mu přicházejí místní lupiči a jejich vůdce Dobrák (V. Postránecký). Jenže jejich pomoc není nezištná, jak se později básník přesvědčí... Scénář a režii měla Eva Sadková, od jejíhož narození brzy uplyne 90 let (*16. 7. 1931 – †8. 4. 2000).
Vysílání: 17.7., 15.20 hod., ČT3
Opakování: 23.7., ČT3

Měsíční tónina
Viktor Preiss jako Robert Schumann a Jana Preissová jako Klára Wiecková v televizní adaptaci románu V. Adlové (1981). Dále hrají: R. Lukavský, J. Kačer, P. Soukup, O. Kaiser, F. Vicena a další. Scénář J. Dudková. Kamera E. Landisch. Režie E. Sadková, od jejíhož narození brzy uplyne 90 let. Na konci 30. let 19. století byla Klára Wiecková slavnou a uznávanou umělkyní, obdivovanou nejen obecenstvem, ale i tak významnými osobnostmi, jako byli Goethe, Chopin a Mendelssohn. Tato nadaná, křehká, ale neústupná dívka se zamilovala do žáka svého otce, tehdy neznámého Roberta Schumanna. Otcovy hrozby způsobily jen to, že odešla z domu, přes jeho nevůli se za něj vdala, aby mohla Schumannovi pomáhat v komponování a v proniknutí na veřejnost. Ona jediná bezvýhradně věřila v jeho génia. Na koncertech hrála jeho skladby a nakonec se vzdala své kariéry, protože Schumann trpěl její nepřítomností a nemohl komponovat. Zůstala věrně po boku muže, jehož hudbu a význam pochopil svět plně až po jeho tragické smrti...
Kláru v tomto životopisném dramatu ztvárnila Jana Preissová, Schumanna Viktor Preiss v režii Evy Sadkové, od jejíhož narození brzy uplyne 90 let.
Vysílání: 18.7., 15.35 hod., ČT3

Maďarská čítanka (5/16)
Csender Levente – portrét maďarského spisovatele, autora povídkových knih Moje zanikající rodná země a Jednou to bude třeba říct a pohádkového svazku Dobrodružství speciálního Meditittima. Režie Z. Špidlová Kirchnerová (Premiéra). Csender Levente. Narozen 1977 v Sedmihradsku, od čtrnácti let žije v Budapešti. Na Katolické univerzitě Pétera Pázmánye vystudoval komunikaci a maďarský jazyk a literaturu. Vydal sbírku povídek Moje zanikající rodná země (2006), která řeší téma přesídlování obyvatel z vesnic do měst, z agrární chudoby do postindustriální bídy. V knize Obrácené padání (2010) pojednává změny režimu po pádu železné opony v Maďarsku a Rumunsku v průběhu dvou dekád. Pokládá si zde mj. otázku, nakolik může být člověk v postkomunistických zemích opravdu svobodný. Příběhy z povídkové knihy Jednou to bude třeba říct (2015) zasadil do období od osmdesátých let minulého století v Rumunsku po desátá léta nového tisíciletí v Budapešti. Naposledy vydal svazek pohádek Dobrodružství speciálního Meditittima (2019), předlohou titulní postavy je tu autorův autistický syn.
Vysílání: 13.7., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 14.7., ČT art

Maďarská čítanka (6/16)
Dániel Varró – portrét maďarského básníka a překladatele, autora sbírky milostné poezie Srdcový dezert a básnické knihy Kam se co podělo? Režie E. Hníková. Dániel Varró. Básník a překladatel, narozen 1977. Vystudoval maďarštinu a angličtinu. Debutoval sbírkou milostné poezie Srdcový dezert (2006), o deset let později následovala básnická kniha Kam se co podělo? (2016), která je jakýmsi shrnutím autorova bytí, ironickým a hravým zúčtováním se sebou samým. Průběžně píše básničky a říkanky pro děti, překládá. „Mám rád bezprostřednější básnický způsob promlouvání. Zároveň trpím takovou mánií, využívám všechny možné básnické formy, snažím se vrůst do tradic a zpětně odkazovat k nejrůznějším básníkům a básním,“ říká o sobě.
Vysílání: 13.7., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 14.7., ČT art

5.7.2021 09:07:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Max Barskih: Nést se na jeho hudební vlně

Max Barskih

Dnes je Max Barskih jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších zpěváků nejen na ukrajinské hudební scéně. Vyrůs celý článek

další články...